Strana 4 z 4
Jak vidíte, uchladit moderní multijádrové procesory dá docela práci a klasické vzduchové chladiče zde už ukazují své limity. A to RYZEN 2950X není zdaleka nejvýhřevnější procesor na trhu, to Core i9 dokáže topit ještě mnohem více. Takže ano, všechny chladiče včetně malé 92mm NOCTUA U9 jsou běžně použitelné i pro tenhle čip a uchladí ho tiše i v maximální zátěži!
Nicméně do hry vstupuje fakt, že prostě výkonnější chladiče, zejména při neomezeném TDP a teplotním limitu (precision boost overdrive nebo OC), dokáží poskytnout ve výsledku vyšší výkon CPU. NOCTUA U9 a U12 nemají v tomto ohledu už moc rezervy. Klasické taktování je u RYZEN TR 2000 procesorů nevýhodné, takže PBO s tím 68°C limitem je pro ně problém. V základu bez PBO s omezeným TDP ale není a použitelné pro tiché a bezproblémové chlazení 2950X jsou.
Osobně však jednoznačně preferují NOCTUA NH U14S model. Je možná škoda, že NOCTUA neudělala i ten svůj TOP model NH-D15 v TR4 verzi, ta by byla ještě o něco lepší. Samozřejmě je tu omezení výškou chladiče, kdy v některých skříní může být 165mm, co má U14S, prostě moc. Ale u high end skříní to určitě překážka není. U12S je nižší se 158mm a U9 se 125mm nacpete už snad všude včetně serverových racků. Oba dva jsou tedy pro tahle specifičtější použití, kdy nemáte na U14S místo. Jinak bych ale rozhodně, když už NOCTUA pro ThreadRipper, tak U14S. A to i s ohledem na cenu, kdy ty menší verze jsou jen zanedbatelně levnější.
Musím ale říci, že pomalu začíná být problém, že NOCTUA nemá v nabídce vlastní AiO kapalinový chladič. S tím, jak roste TDP high endových čipů přes 200W (Core i9 i TR atd.), tak je absence AiO v nabídce této společnosti viditelná, zejména když se bavíme o taktování high end CPU. Kapalinová AiO jsou prostě o třídu jinde a zvládají to, je to znát na výkonu atd. NOCTUA s nimi nedokáže v těchto případě držet krok. Pokud prostě plánujete taktování RYZEN TR 2000 či Core i9, tak je AiO jasná volba. NOCTUA U14S je skvělé, tiché řešení, pro běžný provoz CPU, ale už prostě jednoznačně naráží na své limity při taktování apod. Přesto s jeho použitím nemáme žádné problémy, a to ani v kombinaci s TR 2950X, kdy v základu s efektivním nastavením funguje skvěle, tiše atd. Navíc proti AiO má samozřejmě stále výhodu ve spolehlivosti a jednoduchosti konstrukce. No a kupodivu i v ceně.
V případě NOCTUA produktů nikdy nemluvíme o tom, že by byly nějak extrémně výhodné s dobrým poměrem cena/výkon apod. V tomto případě ale NOCTUA je cenově výhodným řešením s výborným poměrem cena/výkon, pokud jde o chlazení Threadripper procesorů. I nejdražší U14S TR4-SP3 stojí jen 1900 korun, zatímco kvalitní AiO jakým je 280mm KRAKEN X62 od NZXT stojí 3,5 tisíce a přímo pro TR4 určený 280mm AIO od ENERMAXU stojí 4 tisíce. Dvojnásobný cenový rozdíl tedy není zanedbatelný, i když u procesorů v této cenové hladině to asi není zásadní argument. Přesto prostě vzhledem k ceně a zpracování je NOCTUA zajímavou a překvapivě výhodnou volbou.
Pokud tedy máte z nějakého důvodu málo místa tam, kam se snažíte X399 a ThreadRipper nacpat a U14S se vám nevejde, jsou U12S a U9 určitě možnosti. Zejména U9 se vejde do klasických racků a vzhledem k rozměrům docela překvapí, že je vůbec schopna tohle uchladit a stále ještě s přijatelnou nízkou hlučností.
Velmi tichá a stále v základu dostatečná chlazení i pro tyhle čipy. Pokud ale nemáte omezení prostorem, je U14S jasná volba (i cenově) a v současnosti to nejlepší, co NOCTUA pro AMD X399 nabízí. Její limity se projeví až při taktování a zapnutí „PBO“, kdy jednoduše AiO řešení jsou jinde a ukazují, že NOCTUA by určitě potřebovala v nabídce nějaké vlastní kapalinové AiO chlazení. To by ale také určitě stálo jiné peníze, podobně jako kvalitní AiO pro TR4 dnes stojí a proti nim je U14S velmi dostupné, tiché a funkční řešení, a tak má stále co říci a nabídnout.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|