Na dnešní recenzi mi dorazil klasický chladič od společnosti Cooler Master spadající do naprosté výkonnostní špičky, jaký je momentálně v nabídce tohoto výrobce. Je tak dalším následovníkem již legendárního modelu MasterAir Maker 8, který jsem recenzoval zhruba před 4 lety ještě na staré testovací sestavě. Vůči němu ovšem tento nový model nabízí ještě lepší výkon s mnohem tišším chodem ovšem bez hloupostí jako RGB, které u tohoto modelu nenajdete.
Velkou změnu zaznamenala ovšem konstrukce chladiče, kde je jeden ventilátor schovaný mezi dvěma pasivy, skrze které prochází hned šest měděných heatpipe trubic pro co nejlepší odvod tepla z dosedací plochy na procesoru. Další ventilátor se následně dá připevnit z boku, pokud by výkon nestačil. Na výběr máme hned ze dvou velikostí ventilátorů 120mm a 140mm, záleží na možnostech jak skříně samotné a na tom, jak vysoké mají operační paměti pasiv. V maximálním osazení dvou ventilátorů poskytuje chladící výkon 240W TDP odpadního tepla se stále nízkou hlučnosti pouhých 27 dBA.
Pro lepší kompatibilitu s vyššími DDR moduly je chladič na stranách vybaven kratšími lamelami, není tedy problém osadit s tímto chladičem i paměťové moduly s vyšším chlazením ovšem budete muset oželet druhý ventilátor, nebo ho umísti z druhé strany pasivu. Kompatibilní je se všemi současnými sokety na trhu a jako bonus je zde velmi snadná originální montáž, kde je chladič vybaven dvěma velmi dlouhými šrouby, které se utahuji na jeho samotném vrcholu. A samozřejmě jde o univerzální model pro všechny aktuální AMD a Intel platformy (s výjimkou ThreadRipper).
Hlavní body udávané výrobcem:
Působivý chladicí výkon až 240 W TDP
Šest vysoce výkonných heatpipe
Generuje pouze 8-27 dBA dle otáček ventilátoru
Snadná instalace
5letá záruka výrobce
Chladič působí opravdu masivně, proto si předem zkontrolujte, zda se Vám opravdu vejde do vaší skříně. Rozměry pasivu jsou 153,2 x 144,9 x 160 mm, ovšem pokud, ale použijete větší z dvojice volitelných ventilátorů, naroste celková výška na 173,9 mm a to už pojmou opravdu jenom velké skříně. Chladič se spoléhá se na šest heatpipe trubiček o průměru 6mm. Ty sice nemají přímý styk s procesorem, ale základna je zhotovena z mědi, a to napomáhá lepšímu odvodu tepla z procesoru skrze měděný blok dále do heatpipe trubic a dále do samotného těla chladiče. I to je důvod, proč se tento model pyšní tak velkým chladícím výkonem i když je osazen jenom jedním (prostředním) ventilátorem.
Já se samozřejmě zaměřím v dnešní recenzi hlavně na to, jak si tento model poradí s uchlazením procesoru Ryzen 1700X, jak v základním nastavení, tak i v přetaktovaným stavu na 4GHz. Dále otestuju i jeho chladící výkon s novějším procesorem Ryzen 9 5900X, což bude asi hodně lidí také zajímat.