Strana 10 z 11
- Testy - Jedeme, naplno: takty 4,5GHz - 5,0GHz!
Prozatím si Corsair H100 vedl skvěle. V některých případech dokáže pod zátěží procesor zchladit až o 10 stupňů lépe, než vzduchová řešení. Nyní nás čeká meta 4,5GHz s již relativně vysokým napětím pro 32nm čip, a to 1.328V.
Ano s tímto napětím, na této frekvenci, Corsair Hydro válcuje i ty vzduchové chladiče obřích rozměrů. Rozdíly jsou opravdu veliké a ukazují přesně takový rozdíl, jaký výrobce propaguje ve svých prezentacích. Pojďme se podívat na vyšší frekvenci a její výsledky.
Teplotní rozdíl u 4,6GHz se stejným napětím, je malinko vyšší, nejedná se ovšem o nic závratného. Corsair H70 chladí dle naměřených výsledků o poznání hůře, stále však o ždibeček lépe, než Noctua NH-D14.
4,7GHz při napětí 1.352V je již solidní sousto pro každý chladič. Corsair H100 uniká Noctue NH-D14 pod zátěží o masivních 14 stupňů celsia. A svému mladšímu bratříčkovi H70 o pěkných devět stupňů. Poměrně působivý výsledek.
4,8GHz u Core i7-39xx již není to pravé pro chlazení vzduchem, ale spíše pro vodní okruhy. A zde si oba Hydro chladiče v hybridním provedení vedou na výbornou. Chladiče Noctua jen stěží stíhají chladit a jsou na svém maximu. Větší frekvence již neunesou. Náš Core i7 3960X začíná throtlovat (snižovat frekvenci kvůli přehřátí) již při 83 stupních celsia. Noctua NH-U12P je tedy na maximální hraně a dá se konstatovat že pro chlazení této frekvence není vůbec vhodná. NH-D14 se statečně drží, ale více již nezvládne. Corsair H70 a H100 jsou zkrátka výkonnější chladiče, jestliže přijde na vysoké frekvence po mohutném přetaktování.
Maximální testovaná frekvence 5,0GHz je i plně stabilní maximum pro náš procesor. Dle předchozích teplot jsme toto měření provedli pouze s Corsairem H100. H70 a NH-D14 by zde ztrácely dech a bylo by to na hraně. Jestli chcete mít váš nový extrémní procesor na 5,0GHz, již víte jaké chlazení mu pořídit. Buď corsair H100, nebo přímo velký vlastní vodní okruh. Se vzduchem na to můžete zapomenout.
|