Strana 11 z 11
Corsair H70 znamenal ve své době veliký pokrok v oblasti teplot a nabídl výtečný chladicí potenciál pro vysoce přetaktované procesory. Povede se Corsairu H100 zopakovat úspěch a ukázat opět světu, že all-in-one sety jsou dobrou cestou pro lidi kteří chtějí bezúdržbové vodní chlazení za málo peněz a požadují vysoký výkon?
- Lepší než předchůdci a další evoluční krok vpřed ....
Při oznámení upraveného modelu H70 (značeného dnes jako H80), byla očekávaní vysoká. Společně s nim byl oznámen H100, který měl nabízet hodně extrémní výkon. Corsair H80 měl nabídnout zhruba o 10% vyšší výkon než starší verze. Jestliže se tak stalo, netušíme. Ještě jsme jej neotestovali. To se snad brzy napraví a jistě vás budeme informovat. Vyšší verze H100, kterou jsme právě představili si nevede vůbec špatně a je o solidní skok nad starší doprodávanou variantou. V době oznámení kolovaly zvěsti o tom, že výkon bude vysoko nad všemi vzduchovými chladiči. To si myslím že můžeme odškrtnou za splněné. Dále se spekulovalo o tom, že výkon bude velmi blízko klasickým vodním systémům, které si doma můžete na vlastní pěst poskládat. To se tak plně nepodařilo a výkon se zastavil v půli cesty. Do klasického vodního okruhu chybí Corsairu H100 ještě docela dost výkonu. Ovšem s ohledem na pořizovací cenu můžeme říci, že s tomu ani nemůžeme divit.
Nabízí se otázka, jestli není lepší volbou Corsair H80. S menšími rozměry jde namontovat do každé skříně. Výkon by nemusel být o moc nižší a dle našeho názoru by se měl umístit mezi H70 a H100. Také je o pár set korun levnější a tedy nabídne lepší poměr cena/výkon. Toto hodnocení nám zatím nenáleží, jelikož se nám tento chladič do rukou nedostal. Pokusíme se jej sehnat na test a brzy jej porovnat proti dnes měřenému produktu. Jedno je ale jisté, jestli chcete hodně taktovat, tak je Corsar H70, H80 a H100 o podstatný kus lepší volbou, než Noctua NH-D14. Sice cena je výše, ale není to nic hrozného ani nepochopitelného.
Doba, kdy instantní vodní chlazení "stálo za houby", je dávno pryč. Corsair se svými novými Hydro počiny ukazuje světu, jak se chladí relativně levně a účinně i vodním chlazením. Velkým plusem těchto chladičů vůči přerostlým vzduchovým monstrům s obdobným výkonem jsou jeho rozměry, alespoň co se týká části osazované na procesor. Zatím co na High-End vzduchový chladič potřebujete obrovskou skříň, tak toto osadíte téměř všude. Kámen úrazu je jen radiátor, proto neříkáme, že H100 jde všude osadit. To ne. Ale například H80 již osadíte do každé skříně. A jeho rozměry proti takové Noctua NH-D14 jsou opravdu působivé. Můžete si snad přát něco více?
- Nevýhody ale stále jsou ...
Není všechno zlato co se třpytí a tak se na H100 chladiči najdou i nějaké nedostatky. Sice je pěkné, že oproti starší verzi je již připevnění bloku s pumpou pohodlnější a elegantnější a že již pumpa tolik netopí a je tichá. I tak se však najdou mínusy. Tento koncept a jeho současné zpracování nám stále nepřijde plně dořešené a tušíme že Corsair za nějaký čas opět vyrukuje s lepší verzí. Na to si nejspíše ještě počkáme. Velikým plusem pro tento chladič je jeho výkon a konstrukce. Mínusem je jeho nemodulárnost a nemožnost chladit zároveň i další komponenty.
Další věcí, na kterou hledíme trochu skrze prsty jsou hadičky. Jsou sice odolné a pěkně provedené, proti tomu žádná námitka. Jenom jejich délka je ne vždy nedostačující. Kvůli jejich krátkosti bude problémové usadit radiátor do mnoha počítačových skříní. Kdyby je výrobce udělal alespoň o polovinu delší, bylo by vše mnohem lepší. Takže dobře měřte a zvažujte. Jako nepříliš zdařilé lze označit i dodávané ventilátory, které snad každý okamžitě vyhodí a pořídí místo nich něco jako ventilátory Noctua. Dobrou volbou jsou nové NF-F12, které proti P12 nabízí vyšší statický tlak a tedy lepší průchod vzduchu žebry výměníku. Nevýhodou samozřejmě zůstává fakt, že 2 tyto ventilátory stojí dalších 900 korun. Ale ve srovnání s nimi, je to, co dodává Corsair v základu za ventilátory doslova šrot. V této oblasti má Corsair dost co zlepšovat.
S vylepšeným uchycením jsme spokojeni, neboť se s ním pracuje dokonale. Ovšem stále zde něco chybí. Corsair H100 není dokonalý produkt, který by dokázal úplně zcela nahradit vodní okruh pro všechny nadšence. Je však jeho zdařilou alternativou pro ostatní uživatele s menšími nároky a to i z řad běžných lidí, kteří by jinak "vodníka" do svého PC nikdy nepořídili.
Otázka, koupit či nekoupit, je samozřejmě nakonec na vás, předložili jsme vám všechna fakta k rozhodnutí a posouzení. Cena H100 je kolem 2450 korun vč. DPH, k čemuž ale pravděpodobně přibudou další peníze na lepší ventilátory, třeba typu Noctua (NF-F12 či P12 stojí 430 korun). Osobně s tímto podobným druhem chlazení máme dlouhodobé zkušenosti. Za danou cenu nabízí zatraceně hodně, a tak stojí alespoň za zvážení každému, kdo potřebuje opravdu hodně chladit. O životnost už se není třeba strachovat, výrobce uvádí záruku 5 let, i když v našich obchodech sice dostanete jen 2 roky.
Zkušenosti s předchozí verzí tohoto chlazení máme slušné, a po téměř dvou letech provozu je stále výborné, takže nevidíme důvod, proč nedoporučit tuto vylepšenou a výkonnější variantu. H100 udělujeme naše doporučení a doufáme, že Corsair bude v dalším vývoji pokračovat i u dalších modelů. Brzy si zase nějaký otestujeme.
"Cenově dostupné výkonné vodní chlazení pro každého - další evoluční pokrok na poli instantních bezúdržbových vodních chladičů ..."
Za zapůjčení desky Rampage IV Formula děkujeme společnosti Asus
Za zappůjčení ventilátorů NF-F12 pak společnosti Noctua
|