Strana 2 z 11
- All-in-one, čili Instantní vodní sety pro každý procesor
V dřívějších dobách nebyly All-in-One vodní sety moc spolehlivé, byly špatně navržené a předražené. To se rozhodla firma Corsair změnit a navrhla novou odnož bezúdržbového vodního chlazení. Jejich "H" řada dokázala, že i uzavřený vodní okruh může nabídnout výborné provozní vlastnosti a nadprůměrně vysoký výkon, to vše za rozumnou cenu. Prvním pokusem byla varianta H50. Ta bohužel skončila v půli cesty. Měla hodně hlučné čerpadlo a malý neobjemný radiátor. Jelikož tento druh provedení nedisponuje expanzní nádobou, tak chladící výkon nebyl na špici a spíše spadal do šedého průměru. Výkon se mohl rovnat Noctue NH-U12P. Výrobce naštěstí tento projekt neodpískal a uvědomil si potenciál, jenž pevně drží v rukou. A tak se na světlo světa dostala vypilovanější H70. Ta má již dostatečně robustní pumpu se slušně navrženou elektronikou. Radiátor byl podstatně zvětšen, díky čemuž začal chladící výkon útočit na nejvyšší mety, které byly pro běžné instantní hydro chladiče na hony vzdáleny.
Jenže stále to nebylo dokonalé a byly zde drobné mušky. Zvláště pak v části s blokem a pumpou, které se usazují na CPU. Uchycení bylo značně překomplikované, ostatně stejně jako u podobného produktu od Antecu. Je možné, že se jednalo o záměr výrobce. Na nižší model H60 totiž osazoval aktivní část stejnou, jakou můžeme dnes vidět na nejvyšší H100. Zřejmě šlo pouze o jakýsi "test". A jelikož se chladič uchytil a byl velice kladně přijat, objevily se jeho výkonnější verze. Teoreticky měla verze H80 nabízet stejný a nebo podobný výkon jako H70. Možná z tohoto důvodu byla starší verze značně zkomplikována špatným druhem uchycení. To je silně mrzuté, a tak spousta vlastníku raději vymění starší model za novější s lépe vyřešenou montáží a dost možná i nepatrně vyšším výkonem.
Některá značková kompletně poskládaná vodní chlazení spousta lidí odsuzovala a nedoporučovala, čemuž se nelze divit. Podobné produkty nabízel například Thermaltake a další, nebyly nijak kvalitní, přičemž byla jejich cena oproti výkonnějším vzduchovým chladičům mnohonásobně vyšší. Přitom byly celkem hlučné a výkon nebyl nijak úžasný, zvlášť když za podobné peníze už se dal postavit mnohem lepší vodní okruh. Spolehlivost nebyla právě dvakrát ucházející, poruchovost čerpadel a použití méně kvalitních hadic si přiřadilo legendární jméno, kterému se smějeme do dnes. Corsair na to šel z jiné strany. Připravil si pro nás elegantní jednoduché vodní chlazení procesoru, za zajímavou cenu a s příslibem výkonu, kterého dosáhne málo který vzduchový chladič. Něco podobného tento segment potřeboval. Rukavice již byla hozena a Corsair ji zvedl. A kupodivu uspěl. Provedení je velmi dobré a nehrozí, že by vám do počítače tento druh chlazení někdy vytekl. Výkon si ukážeme v dalších kapitolách, ale již nyní vám můžeme prozradit, že je na vysoké úrovni.
Klasické vodní chlazení má stále mnoho kladů i půvabů. Ale také spoustu záporných vlastností, mezi něž řadíme vysokou cenu, složitost na poskládání, horší kompatibilitu vodních bloků či nutnost údržby. Musíte jej totiž občas zcela rozebrat a vyčistit. To vás u rodiny "H" od Corsairu nečeká. Vystačíte-li si s vodou chlazeným procesorem a více již vodou ochlazovat nemusíte, je vhodné k vaší úvaze. Máme s tímto druhem chlazení již několikaleté zkušenosti a tak si v dnešní recenzi vše dostatečně probereme a zhodnotíme.
A co vše v kostce přináší nová řada z rodiny Hydro? Výkonné instantní vodní chlazení H100 nabízí vylepšenou pumpu, blok a vnitřní uzpůsobení. Byla přidána i regulace otáček ventilátorů a navýšena tepelná kapacita radiátoru. Ta se navýšila zvětšením jeho plochy a možnosti osazení většího počtu ventilátorů.
Podívejme se na nový H100 podrobněji ...
|