TEST: Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 3600MHz – špičkové a rychlé paměti pro AMD i Intel? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 20 November 2018
Přejít na obsah
TEST: Corsair Vengeance RGB PRO DDR4 3600MHz – špičkové a rychlé paměti pro AMD i Intel?
Corsair Vengeance RGB PRO 2x 8GB DDR4 3600MHz
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Jak jsem napsal v předchozí kapitole, všechny DDR4 paměti bez výjimky, ať je na nich napsáno cokoliv, pokud mají mít více než 2133MHz, tak v základu pojedou na Intel i AMD platformách vždy jen těch 2133MHz. Pokud si tedy koupíte rychlejší paměti musíte je na udávaný takt a časování a napětí přepnout, k čemuž slouží XMP profil. S tím jsou ty moduly prodávány. Původně bylo XMP určeno pro Intel platformu, dnes jej ale adoptovalo i AMD, a tak XMP funguje bez potíží i na současných RYZEN procesorech a B350/450/X370/X470/X399 deskách.

Mezi AMD a Intel platformou je ale zásadní funkční rozdíl, pokud jde o paměti. Zatímco u Intel platforem osazujete prostě vedle procesoru rychlé paměti a na výkon samotného procesoru nemají žádný vliv, v případě AMD RYZEN procesorů je situace komplikovanější, protože rychlost pamětí přímo souvisí s výkonem procesoru. Vnitřní sběrnice u RYZEN běží na stejném taktu, jako u těch pamětí. Tím pádem při osazení rychlejších RAM, automaticky zrychlujete i procesor (i když jeho vlastní takt je stejný).

V praxi to znamená, že zatímco u Intel platformy můžete vidět růst propustnosti ve speciálních aplikacích, jako je AIDA, ale minimální nárůst výkonu, pokud jde o běžné aplikace, v případě AMD však vzroste výkon i v běžných aplikacích, a to o něco výrazněji. U Intelu jste prostě jen osadili rychlejší pamětí, v případě AMD ale ty rychlejší paměti zvyšují i výkon samotného procesoru. To ale také znamená, že u AMD je samozřejmě podstatně složitější využít výrazně rychlé paměti, kdy procesor je v základu dělaný na 2933MHz (dle specifikace AMD) paměti a vy ho nutíte s tou vnitřní sběrnicí běhat rychleji, což má samozřejmě svá konstrukční omezení. U Intelu, protože výkon a vnitřní takt CPU není nijak ovlivněn rychlostí pamětí, je možné osadit a na tu vysokou rychlost nastavit i ty velmi rychlé moduly. V případě dnes testovaných 3600MHz Corsair je tak situace následující.

V případě Intel i AMD platforem lze u obou nastavit XMP profil na udávaných 3600MHz při 18-19-19-39 časování a 1,35V. Jednoduše se to udělá jednoduchým nastavením v BIOSu. A funguje to. U Intel platformy (tedy u těch, kde to nastavit jde což jsou Z270/370/390 a X299) to není žádný problém, prostě máte rychlejší paměti. U AMD je ale 3600MHz praktické maximum, které lze stabilně provozovat, ovšem jen na těch nejlepších a nejvyladěnějších deskách. U většiny běžných desek sice to XMP 3600MHz nastavíte, většinou to s nimi i spustíte, ale při jakékoliv větší zátěži to spadne. V případě AMD jste totiž neosadili jen rychlé RAM, ale nutíte vnitřní sběrnici RYZEN procesorů běhat o více jak 20% rychleji, což má sice znatelný vliv na výkon CPU ale pochopitelně to klade značné nároky na řadu věcí a není to jen tak.

Pokud tedy chcete honit 3600MHz a vyšší takty na RAM, není současná AMD platforma ideální. Je sice lepší z hlediska využitelnosti toho výkonu, který ty paměti mohou mít, což je dané konstrukcí CPU, ale není to prostě jen o těch pamětech. Nám se nicméně na kvalitní ASUS ROG X470 CORSHAIR desce podařilo paměti dostat až na tak 3733MHz, což je velmi působivé, ale rozhodně ne obvyklé.

Naopak je to jen o těch pamětech na Intel platformě. Tady zvyšujete tedy jen ten takt pamětí, a tak v případě Intelu 8700K a Z370 se kterou testujeme, to běží naprosto bez problémů na těch 3600MHz a stabilně. Nemá to sice žádný zásadní výkonový přínos v běžné praxi proti 2666MHz v základu (specifikace Intelu pro 8700K), ale takt je to hezký. A paměti dokáží jít ještě více.

Postupně jsme se dostali až na 4133MHz při CL18 a dokonce až 4400MHz při CL19. Velmi působivé takty, které vypadají opravdu skvěle v AIDA64, ovšem praktický přínos v běžných aplikacích je velmi malý. Je stěží měřitelný. O poznání zajímavější praktický přínos je nastavení těchto pamětí na 3200MHz při agresivním časování CL14 1T u AMD, což vykáže zajímavý nárůst praktického výkonu, zajímavé je i 3466MHz CL15. CORSAIR však na těchto taktech prodává přímo tyto kity s odpovídajícím XMP profilem.

Pokud jde o RGB osvětlení, funguje samozřejmě nezávisle na tom, zda je to AMD nebo Intel platforma. Lze podsvícení nastavit i přes aplikace výrobců desek, ale Corsair na to má i pořádnou vlastní aplikaci, kde kromě nastavení barev lze monitorovat teploty a další věci. iCUE aplikace funguje se všemi současnými produkty CORSAIR.

A to nás přivádí k závěru …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 440x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 286x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 854x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6