Strana 4 z 4
Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600 představují absolutní špičku na poli počítačových pamětí, které jsou ještě využitelné pro běžné uživatele v praxi. Nejsou samozřejmě nejrychlejší, když v této řadě existují i moduly se 4700MHz CL19! Ovšem vše je i o ceně a také praktickém přínosu.
V současnosti považuji 3600MHz paměti za absolutní maximum, které bych vůbec doporučil do běžného PC. Problémem je, že ten takt je sice hezké číslo, ale v praxi bez zásadního výkonového praktického přínosu, ovšem cenově už rychle narůstá. Teoreticky by měl být nejpřínosnější u AMD RYZEN procesorů, které vlastně osazením rychlých pamětí „taktujete“, protože vnitřní sběrnice běží na stejném taktu jako paměti, a tak vlastně zvyšujete výkon CPU jako takového, a v praxi je tak přínos rychlých RAM (a při dobrém časování) znatelný u AMD více než u Intel platformy. Zejména ve hrách. Problém je, že to samozřejmě klade nároky na CPU samotný a není to jen o těch pamětech. V současnosti tak 3600MHz paměti lze u AMD stabilně používat opravdu jen u některých TOP desek. V případě Intel platformy, kde prostě jen osadíte takto rychlé paměti a na výkon vlastního CPU to nemá žádný vliv, je přínos v praxi minimální. Největší je asi zase ve hrách, zejména v minimálních FPS, ale celkově je zanedbatelný, a to i vůči základnímu 2666MHz, který je standardem pro Intel procesory.
Jediný zásadní vliv na výkon je vidět v AIDA64 a paměťových testech samotných. Dá se tedy říci, že 3600MHz DDR4 paměti a rychlejší, jsou dnes využitelné jen pro příznivce do taktování a benchmarků. Testovaný kit má sice v základu „jen“ 3600MHz, ale dokázali jsme ho vyhnat na fantastických 4400MHz u Intel Z370 a 3733MHz u AMD X470! To myslím jasně ukazuje potenciál a jde o jeden z nejlepších DDR4 kitů na trhu. Nicméně protože CORSAIR prodává ještě 4700MHz kit, evidentně dokáže ještě více, i když pro ty TOP modely už ty paměťové čipy ručně vybírá. Vše se točí i kolem ceny, kdy za těch 2x 8GB 4700MHz dáte 20 tisíc korun! To za testovaný 2x 8GB 3600MHz kit dáte mnohem rozumnějších 6600 korun vč. DPH. Z hlediska poměru cena/výkon je to samozřejmě horší, protože ten přínos výkonu u rychlých RAM je minimální, za to nárůst ceny masivní. Například základní model 2x 8GB 3000MHz CL15 stojí jen 4250 korun, 3200MHz CL15 je za 4400 korun. Pro AMD platformu bych za nejzajímavější považoval ten 3200MHz kit s agresivním CL14, který stojí 6250 korun.
Je celkem úplně jedno, jaký z modelů Corsair Vengeance RGB PRO zvolíte, evidentně jde o jedny z nejlepších RAM na současném trhu. U těch rychlejších modelů od 3600MHz máte prakticky jistotu, že osazujete absolutní špičku, ale zajímavé jsou opravdu jen pro příznivce taktování, kterým na poměru cena/výkon nebo na tom, zda tak rychlé paměti mají nějaký praktický zásadní přínos, opravdu nesejde. Všechno je jen o maximálním výkonu. A Corsair Vengeance RGB PRO série jej dokáže poskytnout ve všech nabízených KITech od 16GB po 128GB.
Pro běžné uživatele, kteří chtějí špičkový výkon za ještě rozumné peníze, bych doporučoval ideálně ty 3200 modely s co nejlepším časováním (CL14) pro AMD a těch max. 3600MHz pro Intel platformy. Cena je ještě skousnutelná a přínos výkonu proti základním 2666/2933MHz (Intel/AMD) je celkem slušný (přesněji máte jistotu prakticky maximálního výkonu platformy). S rychlejšími RAM už to není proti nim znatelný, jako je zásadní nárůst ceny.
U všech modelů Corsair Vengeance RGB PRO máte to krásné RGB podsvícení, které je absolutní špičkou a funkční aplikaci k tomu. Snad jen kompatibilita nastavení podsvícení přes ASUS AURA by mohla být lepší. Celkově ale nemám, co Corsair Vengeance RGB PRO vytknout, tedy až na cenu, kdy však je to problém všech špičkových pamětí a ceny této řady se bohužel nijak nevymykají ceně podobných pamětí. Pokud chcete špičkový výkon a kvalitu a jste si ochotni připlatit je Corsair a jeho nová řada Vengeance RGB PRO, skvělou volbou.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|