TEST: Crucial Ballistix 2x16GB 3600MHz CL16 – kvalitní normální operační paměti a bez RGB! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 05 srpen 2022
Přejít na obsah
TEST: Crucial Ballistix 2x16GB 3600MHz CL16 – kvalitní normální operační paměti a bez RGB!
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • V praxi

Pro test pamětí jsem si připravil hned dvě sestavy. Jednu postavenou na základní desce Gigabyte Z590l Aorus s procesorem i5 10600K a druhou postavenou na základní desce Asus ROG STRIX B550-EX Gaming WiFi s procesorem Ryzen 9 5900X. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v nejnovější verzi programu AIDA 64.

Paměti Balistix se prodávají již od frekvence 2666 MHz, až po vrcholový model na frekvenci 3 600 MHz. Maximální kapacita je pak 2x32GB. Já tedy dostal na test model s nejvyšší frekvencí a druhou nejvyšší kapacitou.

Ohledně nastavení pamětí, stačí pouze v BIOSu zapnout XMP profil a dát restart. Ovšem doporučuji nainstalovat na desku poslední BIOS, protože u pamětí s frekvencí nad 3 600 MHz už může mít některá deska problém a aktuální BIOS může hodně pomoci.

Ohledně taktování paměti dost překvapily, a to i přes to že nejsou vybaveny čipy B-Die od Samsungu, které patří k naprosté špičce na trhu. Výrobce z pochopitelných osadil paměti levnějšími čipy od Micronu (=Crucial) a o to víc mě překvapilo na, jak vysoké frekvence jsem se nakonec dostal, a to na obou platformách.

Pokud porovnám obě platformy, nakonec jsem byl přece jenom o něco úspěšnější u platformy AMD, kde jsem mohl nastavit 4 300 MHz s nižším časováním 1T, u Intelu bohužel toto nastavení stabilní nebylo a musel jsem ponížit na základní 2T.

Ohledně napětí, stačilo nakonec 1.4V, pokud jsem napětí dále zvyšoval, na možnosti taktování to mělo minimální vliv.

Pojďme se tedy podívat na testy výkonu.

  • Výkon

Jak je vidět z prvního měření paměťové propustnosti na platformě AM4 s procesorem Ryzen 9 5900X je už na upraveném XMP profilu s frekvencí 3 600 MHz velmi vysoká a dosahuje na 53GB/s v případě zápisu. Pokud snížíme časování, vymáčkneme z nich ještě nějaký ten výkon navíc. Největší skok ovšem přinese zvýšení frekvence o parádních 700MHz.

Pro současné RYZEN 5000 procesory jsou ideální paměti na 3600-4000 MHz s co nejnižším časováním, toto tedy testovaný model splňuje do puntíku.

Pokud se podíváme na testovací sestavu s procesorem i5-10600K, zde paměti nemají s frekvencí 3 600 MHz žádný problém. Ohledně rychlosti pamětí, je Intel platforma o něco pomalejší, rozdíly jsou však velmi malé.

Ohledně latencí, zde má stále Intel stále náskok, u AMD ale hodně pomáhá snížené časování, kde se podařilo snížit latenci o citelných 4,3ns.

Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou GeForce RTX 2080 8GB Strix od ASUS a naměřil celkem pěkné rozdíly, hlavně na AMD sestavě.

U AMD měly paměti citelně větší vliv na celkový výkon, ale stále se jedná o jednotky procent. Pokud bych například porovnal paměti na frekvenci 2 400 MHz a 3 600 MHz, naměřil jsem rozdíl přesahující kolem 10-12%.

U Intelu to bylo s bídou kolem 1 %. Souvisí to právě s konstrukcí řadiče, kdy v současnosti taktem pamětí ovlivňujete výkon samotného procesoru, protože na stejném taktu jako RAM jede i vnitřní sběrnice procesoru. Osazením rychlejší pamětí u AMD tak vlastně děláte rychlejší i samotný procesor, což u Intelu není, tam jste prostě jen osadili rychlejší paměti a Intel toho v praxi vlastně neumí skoro využít.

Vliv výkonu u aplikací byl o něco lepší než u her, stále ale v řádu jednoho až dvou procent. Intel opravdu netěží z frekvence pamětí tolik co současná generace procesorů od AMD.

U AMD jsem naměřil zvýšení výkonu o krásných 8% při nastavení pamětí na 4300 MHz CL19, pokud máte Ryzen 7/9 jako pracovní procesor, není oněch 8% rozhodně k zahození.

Takže k závěru …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 511x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1088x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1435x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1297x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?Čtvrtek, 07 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2902x
Komentářů: 1
Kingdom Come Deliverance II bez DENUVO s českým dabingem
Kingdom Come Deliverance II bez DENUVO s českým dabingemÚterý, 05 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1904x
Komentářů: 3