TEST: Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 – Nové paměti od Micron s variabilním RGB v akci Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Wednesday, 20 June 2018
Přejít na obsah
TEST: Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 – Nové paměti od Micron s variabilním RGB v akci
Ballistix Tactical Tracer RGB v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Ballistix Tactical Tracer RGB v praxi

Paměti jsou dodávané v průhledné plastové krabičce. Na balení se dozvíme kapacitu pamětí, frekvenci a uspořádání modulů, zde tedy 2x8GB o frekvenci 3 000 MHz, na kterou je samozřejmě musíte po instalaci v BIOSu nastavit (XMP profilem).

Paměti jsou uloženy v plastovém obalu a celkem dobře chráněny vůči poškození.

Rozměrově se výrobce snažil udržet výšku rozumnou, takže RGB pruh přerůstá samotné PCB modulu jen asi o 6-7mm. Velmi pěkný je design kovových heatspreaderů po bocích.

Lištu lze vyjmout, výrobce to udělal jednoduše rozebiratelné. Můžete si totiž lištu přizpůsobit a vyrobit si jinou pomocí 3D tisku.

 

  • Paměti v praxi

Pro test tohoto modelu jsem si připravil sestavu postavenou na základní desce ASUS Z270 Maximus IX Hero s procesorem i7 7700K. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v programu AIDA 64.

Ohledně nastavení pamětí po instalaci, stačí pouze v Biosu zapnout XMP profil (bez toho vám samozřejmě pojedou jako všechny ostatní jen na 2133 MHz, což platí pro Intel i AMD platformy) a dát restart. Pokud potřebujete ještě nastavit barvu pamětí, je k dispozici aplikace přímo od výrobce. Mimo nastavění efektů a jejich barevných variací zde zjistíte i teplotu jednotlivých modulů. To je celkem šikovná věc, protože si můžete ověřit, zda se paměti nepřehřívají, třeba vlivem slabého airflow ve skříni (nepříliš pravděpodobné).

Ohledně taktování pamětí, zde jsem byl nakonec bohužel hodně zklamaný. Tyto paměti se taktují hodně špatně, více méně stejně špatně jako nedávno testované RGB moduly od společnosti Corsair. Maximální frekvenci se mi totiž podařilo posunout pouze o 200 MHz nad uváděný základní takt 3000MHz, a to opravdu s vypětím všech sil. Pokud jsem chtěl snížit časování na 1T, dostal jsem se dokonce pouze 66 MHz nad základní takt, to je opravdu jeden z nejhorších výsledků co jsem tu doposud měl. Většina testovacích pamětí šla aspoň o 400-800 MHz při 2T a o 200-400 MHz při 1T. pravdou je, že mezi čipy od SAMSUNG, HYNIX a v tomto případě MICRON jsou obrovské rozdíly. Právě SAMSUNG platí za špičku a dosahují se s nimi nejvyšší takty, HYNIX je v závěsu a v tomto případě tedy vidíme, že MICRON taktovací rekordy trhat v tomto případě nebude.

Pokud si myslíte, že to může být použitou platformou, tak vás zklameme. Kolega v redakci má tyto paměti v kombinaci s AMD RYZEN 1800X a kvalitní ASUS ROG Extreme X370 deskou a výsledek je stejný. Na více než 3200MHz prostě stabilně posunout nejdou.

 

  • Test rychlosti

Jako první jsem tedy otestoval paměti na základním XMP profilu a následně navyšoval frekvenci pamětí s napětím 1.40 V. Při zvyšování frekvence jsem pak nastavení latencí ponechal v BIOSU na automatiku. S tímto nastavením jsem se nakonec dostal pouze na 3 200 MHz s časováním 16.18.18.38 2T. To byla bohužel konečná meta, zkoušel jsem ještě zvýšit latence, ale ani toto nepomohlo. Jako další metu jsem si dal, snížit 2T>1T. To se nakonec povedlo s frekvencí 3 066 MHz s časováním 16.18.18.38 1T. Paměti jsou tedy ohledně možností taktování a dalšího laděni opravdu špatné, pro fanoušky taktování je tedy bohužel doporučit nemohu.

Z výsledků je krásně vidět, jak stoupá rychlost čtení až na 44 930 MB/s a zápis na 47 948 MB/s. Pokud to porovnáme s tím, jak si paměti vedou na základních frekvencích, jedná se opravdu jenom o mírný skok směrem vzhůru. Pokud bych to měl vyjádřit v procentech, tak jsem paměti popohnal o nějakých 8-10% a to je opravdu málo. A to se bavíme o výsledcích v paměťovém benchmarku, který alespoň nějaké rozdíly ukáže. V běžné praxi v podstatě rozdíl mezi 3000 – 3200MHz nezaznamenáte. Snad s výjimkou výkonu integrovaných grafik u RYZEN APU, které jsou na tohle hodně citlivé.  

Ohledně latencí, určitě doporučuji se držet 1T. U pamětí jsem nakonec skončil na nejlepší odezvě 44,6ns při frekvenci 3 066 MHz a časování 16.18.18.38.1T, při ještě relativně nízkém napětí 1.4V, což považuji na dlouhodobý provoz ještě stále bezpečné napětí, které paměti rozhodně nebude nijak poškozovat, či jim snižovat životnost. Vůči výchozí hodnotě jsem si bohužel moc nepomohl, ale lepší než nic.

Jak je tedy zhodnotit …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 439x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6