Strana 4 z 4
RGB podsvícení je prvek, který prostě nelze ignorovat. A výrobci pamětí to moc dobře vědí. Samozřejmě ne každý má rád RGB, za které se pochopitelně také připlácí a výrobci tak mají jak paměti s RGB, tak bez něj. Dnes jsme ale specificky otestovali jejich RGB nabídku, zejména paměti, které umožňují ovládání toho podsvícení skrze aplikaci výrobce základní desky.
Jaký kit pamětí si ale dneska vybrat? Z mnou testovaných modelů se mi rozhodně líbil nejvíce ten od ADATA a to především s ohledem na jeho cenu. Momentálně je to asi jeden z nejlevnějších RGB 2x8GB kitů na trhu s cenou pod 5000,- s DPH v případě 2x8GB 3000MHz modelu. RGB podsvícení je velmi povedené a také je kompatibilní s ASUS Aura Sync. Paměti jdou také velmi dobře taktovat a nepotřebují k tomu ani vysoké napětí.
Team Group jsou na tom hodně podobně, jenom je u nás v ČR trochu problém je běžně koupit. V zahraničí je seženete zhruba kolem 6 tisíc. Jdou ale zas o něco lépe taktovat a mě osobně se jejich podsvícení líbí i o něco víc než právě ADATA. Samozřejmě jednoznačně nejlepší paměti v testu jsou ty od G.SKILL. Sice jednoznačně vyhrály, ale pokud se podíváme na jejich cenu, výrobce si za ně nechává opravdu pořádně zaplatit. Jen základní 2400 a 3200MHz verze vás vyjde ve 2x8GB na 6 a 7 tisíc, rychlejší modely se 4400MHz a 4600MHz pak stojí 9 – 11 tisíc běžně, což je dost strašná cena za „jen“ 16GB DDR4 paměti.
Taky abyste případně využili jejich OC potenciál na 100%, potřebujete opravdu dobrou desku jako je třeba řada APEX od ASUS. Na obyčejné desce je celkem problém dostat se nad 3866MHz, deska prostě nenaběhne. Tyto paměti s jejich potenciálem jsou tedy spíše pro OC nadšence, kteří na ně doma mají odpovídající HW a o ladění pamětí mají obsáhlejší znalosti. Nebo se vyplatí se podívat po levnějším modelu se základním taktem 3000-3200MHz, kde je cena přece jenom snesitelnější, i když proti konkurenci prostě stále vysoká. GSKILL jsou populární díky použití SAMSUNG čipů u AMD AM4 platformy, kde lze jejich 3200-3600MHz běžně provozovat.
Zklamání celého testu jsou ovšem paměti od Corsair. Taktovat šly nejhůř, nepodařilo se je spárovat s Aura Sync od ASUS a cenově taky nevychází zrovna nejlépe a cenově nejsou také úplně nejlevnější. Corsair by tedy určitě měl na své modelové nabídce zapracovat. Obecně vzato postupně skoro každý výrobce RAM nabízí RGB paměti, kdy je důležité, aby se celé tohle podsvícení dalo řídit skrze aplikaci výrobce základní desky, tedy bez nutnosti instalace dalšího SW atd. Řekl bych, že se k tomu postupně blížíme a na trhu už máme solidní výběr modelů v různých cenových třídách, které tohle nabízí.
"ADATA Spectrix D40 - skvělý výkon za dobrou cenu i s RGB"
"G.SKILL TridentZ RGB - best of best"
Za poskytnutí pamětí na recenzi děkujeme společnosti
ADATA, Corsair a Team Group
Za poskytnutí základní desky Asus Z270 Maximus IX Hero děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|