Strana 3 z 4
- RGB DDR4 2x8 GB RAM v praxi
Pro test těchto paměťových kitů jsem si připravil sestavu postavenou na základní desce ASUS Z270 Maximus IX Hero s procesorem i7 7700K. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v programu AIDA 64. Měření provedu v konfiguraci 2x8GB, aby měly všechny paměti rovnocenné podmínky.
Jako první jsem tedy otestoval paměti na základním XMP profilu a následně navyšoval frekvenci pamětí s napětím 1.40V-1.45V dle modelu. Při zvyšování frekvence jsem pak nastavení latencí ponechal v BIOSU na automatiku. A poté doladil hodnoty ručně. U G.SKILL které jsem do testu zařadil protože je mám osobně doma, jsem si troufl na 1.6V, protože tyto paměti jsou na to stavěné.
Z výsledků je krásně vidět, že nejlepších hodnot dosahují paměti od G.SKILL což je vzhledem k zaměření pamětí a jejich ceně pochopitelné. Na druhém místě jsou pak paměti Team Group, které se podařilo přetaktovat až na konečných 3733MHz. Hned za nimi se umístily paměti ADATA, které se podařilo dostat až na velmi slušných 3600MHz a zároveň to byly paměti které šly vůči základním taktům přetaktovat nejvíce, o celých 600MHz. Nejhůře pak dopadly paměti od Corsair, které jsem po opravdu dlouhém zkoušení dostal jenom na 3200MHz, což je pouhých 200MHz nad jejich tovární nastavení. Nejlepší výsledek v testu mají pochopitelně G.Skill TridentZ RGB, které nechávají všechny ostatní s velkým odstupem za sebou.
Ohledně latencí, určitě doporučuji se držet 1T, protože u Intel platformy to hodně pomáhá. Zde se situace opakuje. První je G.SKILL v těsném závěsu pak Team Group a ADATA. Poslední opět skončily paměti od Corsair, které nebyly schopné pracovat ani na 1T což jim ve finále hodně uškodilo. Nejméně napětí stačilo pamětem od ADATA a to pouze 1.4V, u Team Group pak 1.45V a nejvíce u G.SKILL. které jsou na to ale stavěny, u nich se běžně pro benchmarky používá napětí i 2V. Nejhůře dopadly opět paměti od Corsair, což se vzhledem k velmi malému OC dalo očekávat.
- Kompatibilita s ASUS Aura Sync RGB systémem
Testování kompatibility bylo opravdu jednoduché, stačí na základní desku nainstalovat příslušný SW v podobě Aura, který jsem stáhnul v jeho poslední verzi přímo ze stránek ASUS. Pak již stačí pouze program spustit a paměti spárovat. Podobně by měly fungovat RGB systémy podsvícení některých dalších výrobců desek.
Zde mi nakonec fungovaly všechny paměti bez problémů, jenom Corsair na a ne naběhnout. Vždy když jsem paměti spároval, RGB podsvícení se na pamětech vyplo zcela. Takže jsem musel použít SW přímo od Corsair a následně jsem podsvícení zas mohl aktivovat.
Kdo tedy plánuje paměti sladit s deskou ASUS s Corsair modely to moc nefunguje a asi proto tento výrobce tuto možnost na obale radši ani neuvádí.
|