Strana 3 z 4
Základní desku i grafiku věnovalo české zastoupení Gigabyte v podobě modelu Aorus X399 Gaming 7 a procesor není žádný jiný než AMD ThreadRipper 1950X, monstrum s 16 nativními jádry a TDP 180W. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení Kingston, stejně tak nové RGB paměti v zapojení 4x8GB s frekvencí 2933 MHz. Testování bude probíhat ve skříni Master Case 6 Pro, kterou věnovalo zastoupení Cooler Master. O napájení sestavy se postará 650 W zdroj Seasonic s Gold certifikací.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Kolem socketu se pouze zašroubují čtyři distanční šroubky, na ně se pak zasadí dvě plechové redukce a přitáhnou čtyřmi šrouby. Pak se již osadí samotný chladič Fryzen a utáhnou dva šrouby, které jsou již na těle chladiče upevněny. Celá instalace chladiče na procesor tak zabere zhruba 4 minuty. Samozřejmě u AM4 platformy, kam lze chladič také nemontovat, musíte sundat ten základní rámeček, takže je to o něco delší. V obou případech to ale není opravdu nijak náročné a složité. TR4 montáž je ale přeci jen jednodušší a velká základna chladiče přeci jen tento model pro tuto platformu spíše předurčuje.
Pochopitelně pokud jde o RGB, můžete si jej nastavit, jak je libo, včetně možnosti jej vypnout. Vše už je na vás. Výrobce vám tu možnost, že může svítit, ale dává.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Superposition, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 16 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily. Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
Jak je vidět z grafů, Fryzen obstál v úloze uchladit 180W TDP procesor výborně. Při nastavení ventilátoru na maximální výkon, nepřesáhla teplota 57°C při vytížení všech 32 vláken na 100%. Na minule testovaný vodní AiO chladič od Enermaxu to pochopitelně nemá, ale na poměry poměrně kompaktního vzduchového chlazení, je to velmi dobrý výkon. Co je také velkým pozitivem tohoto chladiče, jsou málo se zvyšující teploty s tím, jak se snižuje výkon ventilátorů. Přece jenom rozdíl mezi 12V a 5V na ventilátoru je pouhých 5°C. Osobně doporučuji nastavit napětí u ventilátoru na 7V (tedy nechat to na automatickém řízení), protože kolem tohoto napětí je chladič opravdu krásně tichý a nevíte o něm. Režim na maximální výkon už rozhodně tak tichý není, ale není důvod jej naplno hnát.
V Unigine Superposition, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší. Při hraní her opravdu není problém mít ventilátor na 5-7V s tím že teploty nepřesáhnou 55°C.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru ThreadRipper 1950X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s napětím 1,25V. Přece jenom 4GHz na všech 16 jádrech už dokáže potrápit opravdu většinu AIO vodních chladičů na trhu.
Fryzen překvapil hlavně u přetaktování na 4 GHz. Přece jenom 16jáder na této frekvenci už nějakou tu spotřebu má. Chladič zde však obstál na jedničku a i přesto, že nedokázal procesor uchladit v režimu 5V na ventilátoru ve středních otáčkách, kde se s automatickou regulací bude pohybovat, nebyl problém, a tak se jedná o dobrý výsledek. Mějte na paměti, že OCCT je opravdový extrém a ve většině aplikací i her, jsou teploty mnohem nižší.
Pojďme k závěru.
|