Strana 3 z 4
- Instalace a výkon chlazení v praxi
Testovací sestavu tvoří procesor Ryzen 7 1700X s 95W TDP. Základní desku i grafiku věnovalo české zastoupení MSI v podobě modelu X370 Gaming Carbon Pro a grafickou kartu AMD Radeon RX 580 8GB GAMING X Plus. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení Transcend. Paměti věnovala společnost ADATA svým modelem XPG RGB 4x8GB o frekvenci 3000MHz.
Testování bude probíhat i v nové skříni od Cooler Master MasterCase Pro 6 a o napájení sestavy se postará zdroj téže značky v podobě modelu MasterWatt s výkonem 500W.
DeepCool Gamer Storm Captain 240 EX je univerzální chladič a v příslušenství najdete potřebné upínky na aktuální Intel i AMD platformy. Jedinou platformou, kam nelze tento model namontovat, je AMD X399 s TR4 paticí, tedy Ryzen ThreadRipper tímhle chladič nemůžete. Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. Hlavně k ní skoro nepotřebujete ani šroubovák, který je třeba pouze při finálním dotáhnutí dvou šroubu pro co nejlepší přítlak bloku na procesor a také pro utáhnutí ventilátorů na radiátoru.
Pokud chcete ovládat RGB podsvícení pumpy a LED pásek v příslušenství, musíte to zapojit na odpovídající konektor na základní desce (RGB). Vše pak regulujete a nastavujete přímo přes RGB aplikace výrobců desek, tedy ASUS AURA Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light či ASRock RGB. Chová se to tedy jako běžný pásek, žádné komplikace. Můžete ale ovládat osvětlení (zapnutí/vypnutí, předvolené barvy, režimy a jas) prostřednictvím fyzického ovladače, což je ale spíše pro ty, kteří použití desku, jež nemá RGB konektory, tak aby měly vůbec nějakou kontrolu nad tím podsvícením.
- DeepCool Captain 240EX RGB – Měření teplot
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložené ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12 V, což pro použité modely znamená následující úroveň otáček:
- 5 V – 1000 Rpm
- 7 V – 1400 Rpm
- 12 V – 1800 Rpm
Jak je vidět z grafů, DeepCool obsadil napříč grafem všude druhé místo jenom velmi těsně za protazím nejlepším chladičem od Coolermasteru. Rozdíl je však minimální, pohybuje se vždy kolem pouhého jednoho stupně celsia. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Režim na maximální výkon už rozhodně tichý není.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a ani jeden z chladičů neměl problém i při 5V režimu.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Jak je vidět z grafu, DeepCool Gamer Storm Captain 240 EX RGB s 240mm výměníkem si vede stejně jako stejně velká konkurence, tedy nabízí opravdu odpovídající výkon, který je velmi dobrý a hlavně při solidní hlučnosti.
Pojďme k závěru.
|