Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP. Základní desku jsem obměnil na modernější ASUS X470 Crosshair VII. Paměti také doznaly změny a nahradil jsem je posledním modelem TridentZ RGB 2x8GB 3 600 MHz. Grafická karta je Asus ROG GTX980 Ti ve speciální edici Poseidon. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení ADATA s modelem XPG Gamnix S11 480 GB s pasivním chlazením.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. U AM4 soketu je zajímavost, že instalační sada vyžaduje originální plech z původního BOX chladiče, což nebývá u AiO chladičů moc zvykem. Každopádně musím pochválit velmi dobrý přítlak na bloku chladiče, kterého lze utáhnutím dosáhnout.
Žádné zádrhele při montáži tedy nejsou. Chladič je univerzální použitelný se všemi aktuálními Intel a AMD paticemi.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V v reálu se samozřejmě ovládá automaticky, obvykle má kolem těch 1200 otáček.
- 5 V – 1 000 Rpm
- 7 V – 1 300 Rpm
- 12 V – 1 800 Rpm
Jak je vidět z grafů, Castle 240 RGB obsadil napříč grafem všude místo těsně před předchozím již testovaným modelem Captain 240 EX stejného výrobce. K mírnému pokroku tedy v rámci obměny rozhodně došlo. Rozdíl však není velký, pohybuje se vždy kolem jednoho stupně celsia, i tak je to ale dobrý posun v před. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Režim na maximální výkon už rozhodně tak tichý není a vliv na výkon v základním nastavení procesoru není veliký.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a není problém provozovat tento vodní AiO i na velmi nízkých otáčkách při napětí pouhých 5V.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Jak je vidět z grafu, Castle 240 RGB měl problém pouze s 5V na ventilátorech, zde již opravdu ventilátory nestačily radiátor ochlazovat a teplota přesahovala 80°C. Při režimu 12V a 7V ale neměl vodník problém a i v opravdu extrémní zátěži v OCCT při vytížení všech 16 vláken na 100% procesor uchladil. Ve hrách samozřejmě čekejte teploty mnohem nižší, OCCT simuluje opravdu tu nejhorší možnou variantu a nezapomeňte na to, že jsem na procesoru nastavil mnohem vyšší napětí, než bylo nutné. Chladič tedy zvládne uchladit i Threadripper procesory, které mají i výrazně vyšší TDP.
Pojďme k závěru.
|