Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku jsem obměnil na modernější ASUS X470 Crosshair VII, která již podporuje zapojení RGB chladičů, což starší model MSI neumožňoval. Paměti také doznaly změny a nahradil jsem je posledním modelem ADATA Spectrix XPG D80 2x8GB 3200 MHz s kapalinovým chlazením. Grafická karta zůstala beze změny, AMD Radeon RX 580 8GB GAMING X Plus. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení ADATA s modelem XPG Gamnix S11 480 GB s pasivním chlazením.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. Hlavně k ni skoro nepotřebujete ani šroubovák, který je třeba pouze při finálním dotáhnutí dvou šroubu pro co nejlepší přítlak bloku na procesor a také pro utáhnutí ventilátorů na radiátoru.
Enermax má přehledný návod pro všechny platformy.
Výkon chlazení v praxi
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Jak je vidět z grafů, Enermax obsadil napříč grafem všude místo za již testovaným modelem Captain 240EX od Deepcoolu. Rozdíl je však minimální, pohybuje se vždy kolem pouhého jednoho stupně celsia. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Režim na maximální výkon už rozhodně tak tichý není.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a ani jeden z chladičů neměl problém i při 5V režimu.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Jak je vidět z grafu, LiqFusion 240 RGB měl problém pouze s 5V na ventilátorech, zde již opravdu ventilátory nestačily radiátor ochlazovat. Při režimu 12V a 7V ale neměl vodník problém a i v opravdu extrémní zátěži v OCCT při vytížení všech 16 vláken na 100% procesor uchladil. Ve hrách samozřejmě čekejte teploty mnohem nižší, OCCT simuluje opravdu tu nejhorší možnou variantu.