Strana 3 z 4
- Enermax Liqmax III 120 - výkon v praxi
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu je patrné že Liqmax III má stejný výkon jako již testovaný model Aquafusion 120, avšak vůči němu je o dost levnější a také má o něco málo tišší ventilátor s větším průtokem vzduchu. V tomto ohledu ukázal Enermax velký kus práce.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 43°C při pokojové teplotě 24°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4Ghz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Při taktu 4GHz a opravdu vysokém napětí 1.45V dokázal Liqmax III 120 uchladit procesor v OCCT na 65°C to není špatný výsledek, vzhledem malému 120mm radiátoru a pouze jednomu ventilátoru. Pokud bychom přidali další ventilátor z druhé strany, věřím, že by nebyl problém zvládnout tento procesor i s 7V na obou ventilátorech. I tak je to ale parádní výkon, protože ventilátor má maximálně 2000 RPM a to je pro nějaké velké taktovací „hrátky“ opravdu málo. Dobrou zprávou je, že i na maximálních otáčkách je hlučnost stále snesitelná (34dBA).
Pojďme k závěru.
|