Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Desku i grafiku věnovalo české zastoupení společnosti Gigabyte v podobě modelu Aorus X399 Gaming 7 a procesor není žádný jiný než AMD ThreadRipper 1950X, monstrum s 16 nativními jádry a TDP 180W. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení Kingston, stejně tak nové RGB paměti v zapojení 4x8GB s frekvencí 2 933 MHz .
Testování bude probíhat i v nové skříni R6 od Fractalu, kterou jsem měl již možnost tento rok testovat a která zvládne jak velkou desku, tak i vetší 360mm radiátor. O napájení sestavy se postará 850 W zdroj Be Quiet s platinovou certifikací. Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Kolem masivního soketu na X399 desce se pouze zašroubují čtyři distanční šroubky a na ty se nasadí blok a přitáhne pomocí čtyř matek, asi nezjednoduší instalace, co lze vůbec vymyslet. Celá instalace bloku na procesor tak zabere zhruba 2 minuty, asi nejdéle trvá nanesení pasty ;).
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Superposition, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložené ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12 (v běžné praxi se budou regulovat automaticky a většinou budou kolem 1300-1600ot)
- 5 V – 850 Rpm
- 7 V – 1 580 Rpm
- 12 V – 2 330 Rpm
Jak je vidět z grafů, LIQTECH TR4 360 obstál v úloze uchladit 180W TDP procesor bez nejmenších potíží. Při nastavení ventilátorů na maximální výkon, nepřesáhla teplota 50°C při vytížení všech 32 vláken na 100%, což je opravdu husarský kousek. Co je také velkým pozitivem tohoto AIO vodního setu, jsou málo se zvyšující teploty s tím, jak se snižuje výkon ventilátorů. Přece jenom rozdíl mezi 12V a 5V na ventilátorech je pouhých 8°C. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Režim na maximální výkon už rozhodně tak tichý není.
V Unigine Superposition, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší. Při hraní her opravdu není problém mít ventilátory na 5V s tím že teploty nepřesáhnou 50°C.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru ThreadRipper 1950X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum.
Asi někteří chtějí vidět nějaké srovnání. Já bohužel neměl možnost použít něco jiného, nicméně kolega „DD“ v redakci nedávno na téměř identické sestavě dělal test NOCTUA NH-U14S a běžného AiO (NZXT KRAKEN X62) na 1950X procesoru, takže do jednoho grafu se svými výsledky to dávat nechci, ale naměřil v klidu kolem 29-30°C a v zátěži kolem 60°C. Vidíte, že 360mm AiO s padnoucím blokem dokáže ty teploty ještě srazit.
Velký rozdíl je až při přetaktování tohoto 16jádrového monstra. „DD“ naměřil přes 80°C v maximální zátěži s Noctua a klasickým AiO s malým blokem. Tady je přínos výkonného na míru dělaného AiO pro TR4 vidět nejvíce. Pravda, „DD“ měl napětí přes 1,35V, já jsem udržel 4GHz při 1,25V, což se na teplotách dokáže dost projevit.
Teploty s LIQTECH TR4 jsou extrémně dobré, běžně stále kolem 60°C, což je naprostá paráda. I pokud budete muset zvýšit napětí, třeba na 1,3V či 1,35V, stále bude mít více než dostatečný výkon a to vše při velmi tichém chodu.
Pojďme k závěru.
|