DDR4 nám pomalu ale jistě končí jako hlavní standard operačních pamětí. Současné mobilní platformy jak AMD, tak Intelu i většiny ARM již využívají DDR5/LPDDR5 technologie, která výrazně zvyšuje rychlosti, a tedy propustnost a současně i efektivitu. Desktopové PC a servery pak plně přejdou na DDR5 v následujících měsících. Intel sice už nabízí desktopovou platformu Z690 pro Core 12000 procesory, která tyto paměti u vybraných desek podporuje, ale je to jen marketing, protože architektura procesorů ALDER LAKE nedokáže DDR5 skutečně využít. Nativní využití budou mít až zcela nové generace a platformy. Počínaje například mainstreamovou AM5 a serverovou SM5 od AMD, které 5nm ZEN 4 procesory dorazí na přelomu září/říjen. Tam už tedy budou DDR5 nutné.
Je tedy na čase se jim začít věnovat, protože výrobci pamětí už zásobují trh první generací DDR5 operačních modulů. A to je dobře, protože díky tomu se zlepšuje dostupnost ale i ceny. Pochopitelně DDR5 jsou a budou ještě nějakou dobu dražší než DDR4, ovšem ceny klesají. A ty základní modely mainstreamových výrobců jsou již v rozumných hladinách. Dnes se podíváme ale na to nejlepší, co dnes na trhu vlastně v tuto chvíli je …
G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6400 CL32
Ač výrobci pamětí mluví i demonstrují DDR5, které běhají i na 10 000MHz, zatím na trh takové kity běžně určitě nedorazí. Výrobci procesorů s takovými frekvencemi zatím oficiálně nepočítají a v případě Core 12000 jsou nativně podporovány DDR5 4800MHz, u nadcházející Core 12000 generace a RYZEN 7000 procesorů a platforem bude oficiální nativní podpora DDR5-5200 možná DDR5-5600MHz. Nicméně už dnes jsou dostupné na trhu i rychlejší paměti, vedle 6000MHz je zatím nejrychlejším běžně prodávaným standardem DDR5-6400MHz. A jeden takový tu dnes máme … vlastně dost možná aktuálně vůbec nejlepší DDR5 kit na trhu.
Většina konkurenčních DDR5 pamětí na trhu s podobnou frekvencí má časování na CL40. Ovšem G.Skill odladil tyto paměti na pouhých CL32, což až neskutečně nízké časování. Je to dáno ručím výběrem těch nejpovedenějších čipů a jejich další ruční ladění. A to je důvod, proč je tak málo testovacích vzorků a proč do České republiky dorazil pouze jeden testovací kus. Jsem proto velmi rád, že si nakonec G.Skill vybral mě a mohu Vám tedy tyto paměti exkluzivně otestovat.
V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z690 Taichi Razer od ASRock s procesorem i7-12700KF od Intelu. Bohužel tentokráte nebudu paměti testovat i na platformě od AMD, jelikož zde si musíme počkat na uvedení soketu AM5, které nás čeká na konci tohoto roku :).
Testovaný Kit
Vzhledem k tomu, že se jedná o herní paměti, je balení velmi pěkně udělané. Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku a ten je vložen do papírové krabičky s líbivým designem kde hodně převládá červená barva.
PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle standardu pro DDR5 4800 1.1V navýšené v tomto případě na 1.4V.