V dnešní recenzi se společně podíváme na jedny z prvních paměti na trhu a zcela prvními od společnosti G.Skill, které mají oficiální podporu pro nové procesory Ryzen 3000 a byly od samého počátku vývoje optimalizovány pro základní desky s čipsetem X570. To je velmi důležité a zajímavé, protože z dosavadních zkušeností víme, že paměti hrají u procesorů RYZEN důležitou roli.
AMD oficiálně udává u RYZEN 3000 série podporu DDR4 3200MHz, ale to hlavně kvůli tomu, že je to nejrychlejší oficiální JEDEC standard. Jinak AMD udává, že 3600MHz je nejlepší kombinací s RYZEN 3000 pro nejlepší výkon. To potvrzují i nezávislé testy. Samozřejmě testované paměti se dají bez potíží použít k RYZEN 3000 stejně jako k Intel procesorům atd.
Já dostal na recenzi jeden z těch lepších a dražších balení, protože pamětí mají nízké časování CL16.16.16.36. V České republice je prozatím seženete snad jenom u jednoho prodejce za cenu 5 371,- s DPH. Ovšem pokud byste se spokojili s o něco horším časováním: CL16.19.19.39 a paměťovými čipy Hynix, sníží se cena na už celkem přijatelných kolem 3 tisíc korun.
Časování tedy může s cenou zahýbat opravdu razantně. K dostání budou ještě další dva lepší modely s extrémně skvělým časováním CL14.15.15.35 lišící se pouze velikostí napětí, zde očekávám cenu ještě mnohem vyšší. Je to bohužel daň za to, že pro lepší časování se už musí čipy ručně třídit a ty nejlepší čipy mají tedy opravdu vysokou cenu. Takže dobrý poměr cena/výkon není to, co u nich najdete. G.Skill je jedním z mála výrobců, který stále některé své paměti vyrábí právě za pomocí ruční selekce těch nejpovedenější paměťových čipů nejen Samsung. Proto je taky značka G.Skill tak oblíbena, hlavně mezi profesionálním overcklockery, kteří mezi sebou bojují o ty nejlepší výsledky na portálu HWBOT atd.
Další nespornou výhodou vůči ostatním značkám je záruka kompatibility s jednotlivými modely základních desek. Například z rodiny X570 mají paměti zaručenou 100% kompatibilitu s 24 modely základních desek všech hlavních výrobců na trhu jako je Asus, Msi, Gigabyte nebo Asrock. V recenzi se pak hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou ASUS Z370 Maximus X Apex. Ovšem podívám se na zoubek i tomu, jak si paměti povedou i na konkurenční platformě od AMD, kde bude sekundovat základní deska Asus X570 ROG Crosshair VIII Hero. Obě desky dodala společnost Asus, tímto jím za tuto službu děkuji. Samozřejmě nebude chybět ani testování maximálního přetaktování, snížení časování, nebo vlivu frekvence pamětí na herní a pracovní výkon u procesorů Intel i AMD.
Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:
Podpora XMP 2.0
Dostupné od frekvence 2666 MHz až 4000 MHz
Speciální optimalizace pro AMD Ryzen 3000
Doživotní záruka
Dnes se tedy podíváme, jak si prakticky ideální paměti k RYZEN 3000 a nové G.Skill Trident Z NEO, vedou v praxi. Paměti dorazily v klasické papírové krabičce s plastovým oknem, skrze které je vidět jedna z pamětí.
Paměti jsou uvnitř uloženy v plastovém výlisku.
Moduly mají vyšší profi, daný samozřejmě heatspreaderem a RGB podsvícením. Ale nejsou zdaleka přerostlé. I tak možná bude problém s některými klasickými chladiči procesorů, ale to dnes má jednoduché řešení.