Strana 3 z 6
- Gelid Tranquillo – chladič
Je jasné, že za danou cenu nelze čekat špičkovou kvalitu, ale rozhodně toho také nedostaneme v podání GELIDu málo. Je to zkrátka maximum, co lze za danou cenu asi chtít. Všechno je precizně spočítané a vyrobené tak aby to fungovalo s maximální účinností a bylo to levné.
I tak si GELID našel trochu pro parádičky, kterou je rozhodně ten ozdobný plast nahoře na pasivu, jež tam kromě toho, že dobře vypadá, žádný jiný účel neplní.
Chladič je typické Tower konstrukce, tedy měděná základna, od které vedou heatpipe, v tomto případě 4 na každé straně. Na ty jsou pak nasoukány hliníková žebra, tvořící pasiv. Těch je celkem 40, což je podobný počet, jako najdeme na nedávno testovaném Ninja Scythe 3.
Velikost pasivu je 125x74x153 mm, přičemž je ale mezi pláty pouze 2,2mm, což je poměrně málo na bezproblémové pasivní chlazení. Ale je to jedno, chladič je dodáván přímo se 120mm ventilátorem. Samotné pláty v sobě mají ještě drobnou perforaci, která má pravděpodobně napomáhat odvodu tepla.
Jednou z nejdůležitějších věcí na každém chladiči je základna a styková plocha, která se dotýká s povrchem procesoru. Minule nám bylo vyčteno, že jsme se jí dostatečně nezabývali. Tak to napravíme.
Základna tohoto chladiče je tvořena ze dvou kusů, opracování samotné základny má mezery, a zejména ostré hrany okrajů s otřepy by rozhodně zasloužily lepší práci s pilníkem. Každopádně moc po nich prstem nejezděte. Velikost základny je, stejně jako všechno na chladiči, tak akorát. V tomto případě je plocha základny tak akorát velká aby překryla 95% procesoru, pokud to není Core i7 do patice LGA 1366, ze kterého bude koukat trochu více po okrajích.
Samotná základna, co se kvality povrchu týká, je na tom překvapivě velmi dobře. Je hladká a rovná bez jakýchkoliv nerovností, které by znamenaly sníženou účinnost v přenosu tepla. Jinými slovy, povrch je opracovaný na jedničku a nic si nezadá s nejkvalitnějšími chladiči na trhu. Nad střední měděnou částí základny je ještě umístněn pravděpodobně hliníkový pasiv, který je pevně spájen s měděnou částí. Kromě toho, že sám má na sobě plochy pro odvod tepla, jsou v něm i dva otvory, které slouží pro montáž nástavců pro jednotlivé patice.
K chladiči je dodáván 120mm ventilátor s rozpětím otáček od 750 do 1500 s vlastní termoregulací. Nic nového pod sluncem. Papírově se jedná o velmi slušný ventilátor, který se sice nevrovná modelům NOCTUA, ale ty stojí skoro stejně, jako celý dnes testovaný chladič, takže to ani nelze čekat.
Celkové opracování a zpracování chladiče je rozhodně méně kvalitní, než jsme zvyklí u lepších Scythe natož Noctua, které kope jinou ligu. Ale musíme vidět tu cenu, která u takhle velkého chladiče hraje důležitou roli. Zpracování a opracování je sice opravdu nedokonalé, ale všechno je tam, kde má být a drží to, takže nemám obavu, že by se s tím něco stalo a nefungovalo to. Jinými slovy, za danou cenu si neumím představit, že by to snad mohlo být lepší. Lepší by to samozřejmě být mohlo, ale ne za 700 korun.
Otázka je, jak to funguje, tedy až po montáži …
|