Strana 9 z 9
- Core i7-800 a Core i5-700 vs zbytek světa
A jsme na samém závěru. Nezbývá než si zhodnotit, co nám Core i7/i5 nabízejí. Začněme cenovou situací na trhu:
Ta je poměrně jasná a v podstatě jediným zajímavým CPU do patice LGA1156 je Core i5-750. Ostatní dva jsou příliš drahé a vlastně se o nich ani nevyplatí uvažovat. AMD je v situaci, kdy jej asi neminou další slevy, i když na druhou stranu AMD Phenom II X4 955 si vůbec nevede proti Core i5-750 vůbec špatně a rozhodně jej Core i5-750 neválcuje. Core i7-800 jsou v tuto chvíli mimo hru, jsou příliš drahé, aby byly nějak zajímavé a místo nich si stejně každý koupí rovnou Core I7-900 a X58. Věnujme se tedy Core i5-750.
- Core i5 vs Core 2 Quad vs Core i7-900
V tomto souboji nám stačí skutečně jen pár testů, abychom zjistili, že na stejné frekvenci nemá Core 2 Quad proti Core i5-750 žádnou šanci. Trochu jiné je to ve vztahu ke Core i7-900, které zejména v náročnějších aplikacích má výhodu HT a tříkanálového řadiče. To ale platí většinou jen mimo herní testy. V těch je sice Core i7-920 silnější než Core i5-750, ale že by to byl rozdíl třídy, to se určitě říci nedá.
Nicméně protože jsme pro test použili grafiku Radeon HD 4870 X2, otestovali jsme vlastně i sílu obou platforem pro multiGPU a tedy CrossFireX nebo SLI. Zde má stále převahu Core i7-900 a X58 a jako high endová platforma si zachovává malý, ale vítaný náskok.
- Core i5 vs AMD Phenom II X4
Tohle je souboj velmi podobných procesorů. Konstrukce obou modelových řad je opravdu hodně podobná, takže hlavní rozdíl bude v samotné architektuře procesorového jádra. A zde má Intel jasně navrch. Lynnfield je sice proti AMD Phenom II X4 větší a má více tranzistorů, ale je také pokročilejší a nepochybně efektivnější. Aby AMD stačilo jeho výkonu, musí mít o zhruba 500MHz vyšší frekvenci a to je opravdu hodně. Navíc je i v klidu nový Intel úspornější, v zátěži si ale nemají co vyčítat.
Je zde také výhoda Turbo technologie, automatického zvýšení taktů, je spousta aplikací optimalizovaných jen na 1-2 jádra, kde by přišla ke slovu a uživatel se nemusel o nic starat. Toto AMD v současnosti nenabízí. Součástí AMD Overdrive utility je sice možnost si předvolit OC profily pro každé jádro a nechat to pak automaticky přepínat a dělat v podstatě to samé, co dělá Turbo u Intelu, ale automaticky to od počátku bez nutnosti něco nastavovat nefunguje. Intel Core i7-750 tak ve většině případech bude o něco rychlejší, ale není to rozdíl třídy. Je to však dost a hlavně je tu ten frekvenční rozdíl. Intel má výhledově v dalších 2 letech zvyšovat frekvence. AMD během příštího roku těžko může někam dál výrazně růst. Na 3,0-3,4GHz Core i5 by už potřebovalo skoro 3,6-4,0GHz a to už by se na provozních vlastnostech hodně projevilo. Navíc má Intel v záloze přechod na 32nm výrobu, což AMD už u modelů Phenom II neplánuje nasadit. Místo toho v Q1 2011 přijde s kompletně novou architekturou a generací.
AMD ale bude potřebovat přežít celý rok 2010 s 45nm AMD Phenom II a to bude dost problém – zejména v situaci, kdy desktopová platforma stagnuje, roste mobilní a tam už AMD zaostává daleko více již nyní. Do konce tohoto roku ještě nebude Core i5 a LGA1156 velkou hrozbou a může těžit z toho, že Core 2 platformu s775 se už kupovat nevyplatí a P55 a Core i5 jsou relativně drahá. Příští rok ale přijde 32nm Clarkdale a je tu problém. V současné době se ale zatím jeví nákup platformy AMD AM3 jako jasně lepší volba v cenových relacích pod 4000 u procesoru. Kolem 4500 je to tuhý boj a obávám se, že Intel má více trumfů. Nad 5000 korun pak vlastně nic kromě Intelu není.
Ptáte se, proč AMD tolik zaostává a kde se stala chyba? Problém nejsou ani tak finance na vývoj, těch má AMD dost a také není žádným tajemstvím, že AMD spolupracuje s IBM. AMD zcela evidentně mělo lepší návrh CPU, důkazem může být už jen to, že Core i7/5 je vlastně konstrukčně Phenom II X4. Ale nikdy jej nedokázalo úspěšně plně využít a hlavně propagovat. Intel tak vlastně přišel k hotové konstrukci a zabýval se jen tím, jak jí vylepšit a výsledkem je právě Lynnfield, který je jasně krok před Phenom II X4. AMD udělalo v minulosti velkou chybu – dlouho se snažilo bojovat s Intelem na všech frontách, jenže AMD je XX krát menší společnost než Intel, nemá ani takové zdroje ani výrobní kapacity a tak vlastně nic nedělalo pořádně. Zlom přišel s projektem nativního čtyřjádrového CPU – Barcelona a Phenom X4. Ten AMD zlomil – problémy při tomto náročném projektu střídaly problémy. Zatímco Intel prodával ve velkém slepence dvou dvoujader a vydělává, AMD doufalo v nativní X4. Jenže to mělo 1 rok zpoždění a ani po vydání nebylo zdaleka dokonalé. Další rok trvalo, než to AMD vyladilo a Phenom II X4 je tím, co to mělo být. Jenže za tu dobu se Intelu podobné zakopnutí vyhnulo a tak má náskok, který AMD bude horko těžko samo dohánět. AMD se naštěstí sebralo a uvědomilo si, že samo vlastními silami s Intelem bojovat nemůže. Rozdělilo se tedy na výrobní a nevýrobní část a pod křídly bohatého investora to zkouší zcela jinak. Škody ale byly udělány a AMD prostě musí dohánět. 45nm Athlon II/Phenom II X4 to bude mít proti 32nm Core i3/5 nesmírně těžké, ale nedá se svítit. Rozdělené AMD to ví a všechny své síly směřuje inženýrská část k vyladění nové generace multijádrových CPU Bulldozer a Výrobní část (GlobalFoundries) mohutně investuje do výrobních i lidských kapacit a urychlení nástupu 32nm a ve spolupráci s IBM dokonce 28nm výroby.
Core i5 má však už dnes vítězství v kapse. Není to v současné 45nm podobě rozdíl třídy, ale je prostě o chlup lepší a AMD i Intel to dobře ví. Pro nás zákazníky z toho nekouká zase nic moc dobrého. Ano slevy u AMD jsou dobrá věc, ale zase Intel moc důvodů ke slevám nemá. Ví, že Core i7/5 jsou dobré a ví, že vyšší cenu dokáže patřičně obhájit a dokáže to prodat. Důkazem toho může být například fakt, že od loňského uvedení se cena Core i7-900 vlastně nezměnila! Obávám se, že podobný osud nás čeká i u Core i5/i7 pro LGA1156. Situace nám tak budou vylepšovat jen nižší modely Core i5-750 a Core i3-600 atd.
Majitelé výkonných Core 2 Quad či AMD Phenom II:
Pro vás není v tuto chvíli platforma P55 a LGA1156 s Core i5-i7 ničím zajímavá. Pokud byste chtěli upgradovat Core 2 Q, pak bych se hodně rozmýšlel, zda v současné situaci nekoupit Core i7-920 a X58 s vyhlídkou na upgrade na šestijádrový Core i9. Majitelé Phenom II X4 a AM3 nemají důvod k upgradu vůbec, jejich platforma je a bude ještě rozšiřitelná o nové CPU včetně AMD Phenom II X6.
Zájemci o nový počítač:
Zde záleží, v jaké cenové hladině chcete nakupovat. U procesorů pod 4000 pro vás zatím není Core i5 a LGA1156 zajímavé. Jenže není zajímavé ani Core 2 a s775. Zde je příležitost pro AMD a jeho lepší poměr cena-výkon. Investice do s775 už ale prostě není perspektivní. Pokud chcete dát více, než 4000 za CPU, pak je Core i5-750 hodně zajímavá volba – je to opravdu výkonný procesor za slušnou cenu se slušnými provozními vlastnostmi a dobře fungující Turbo utilitou. S nástupem levnějších modelů LGA1156 procesorů příští rok pak začne LGA1156 vytlačovat s775.
A tímto bychom to vlastně ukončili. Pokud hledáte kapitolu taktování, pak bude předmětem samostatného článku, který připravuje kolega. Výslovně si ji vyžádal, takže nebyla jiná možnost :). Pro dnešek vám bude muset stačit, že Core i5 samozřejmě taktovat jde a jde taktovat velmi dobře. S core i7/5 a LGA1156 rozhodně zdaleka nekončíme ...
PS: Turbo technologie vám procesor vlastně automaticky přetaktovává a proto najednou netestujete třeba 2,66GHz procesor ale 2,8-3,2GHz CPU, ale teba jen na 2,3 nebo také 1dnom jádru. Ale nebojte se, protože jde jasně o výkon po taktování, tak vám ve slíbeném článku o OC Core i5, ukážeme vše potřebné ... obávám se ale, že na hodnocení procesorů ani celkových výsledcích ani celkové situaci to nic nezmění. Core i7/5 je v současnosti tím nejlepším na procesorovém x86 trhu, ostatně Lynnfield je jen mainstreamové Core i7-900 a AMD mu zatím konkurenci nepřipravilo.
"Intel Core i5-750 - Výkonný čtyřjádrový procesor za slušnou cenu s výbornými provozními vlastnostmi, pevný základ pro novou platformu ..."
Za zapůjčení děkujeme společnosti Intel
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|