Strana 5 z 11
- Testy a testovací sestava
Protože jsme celkem nedávno testovali většinu procesorů znovu, kdy jsme je srovnávali s aktuálně příchozím AMD FX-8150 procesorem, máme testy aktuální, takže můžeme jen zapojit X79 platformu. Naši dnešní hlavní testovací sestavu tvoří následující:
Nový procesor Core i7-3960X 3,3GHz/3,9GHz. Bohužel jsme k dispozici zatím nedostali cenově výrazně atraktivnější Core i7-3930K a z Core i7-3960X ho lze nasimulovat jen přibližně, protože je tam rozdíl v množství L3 paměti, kterou neumíme deaktivovat. Dnes to tedy v testu bude jen o Core i7-3960X.
Základem byla deska Intel DX79SI ExtremeS, kterou jsme vám představili v předchozí kapitole.
Chlazením bude nová NOCTUA NHD14 SE2011, tedy speciální edice pro tuto platformu. K dispozici máme i vodní chlazení, které Intel bude samostatně prodávat, ale dnes jsme využili služeb vzduchového chlazení.
Výhodou X79 platformy je paměť. Je to čtyřkanálová platforma, takže nebude mít jako ostatní pouze dvoukanálové procesory Intel/AMD v testu osazené 2x4GB DDR3 1600MHz pamětí, ale hned 4x 4GB DDR3 1600MHz. Kapacita paměti 8 vs 16GB by se ale na výsledcích testů neměla výrazně podepisovat.
Používáme také nový KINGSTON SSD HyperX SATA6G disk, tedy rozhodně žádný louda a je to jeden z nejrychlejších a cenově dostupných běžných 2,5“ SSD na trhu. Opatřen je proti minule jen novým firmware, který řeší problémy kompatibility a chodu řadiče SandForce a Intel platformy (jako u všech SandForce disků).
Jako grafická karta slouží AMD Radeon HD 6970 2GB, kterou jsme používali i minule, tak to zatím necháme. V záloze už ale máme HD 6990 4GB, která je pro tuto platformu jako stvořená, i když je to časově spíše naopak :).
Pokud jde o použité testy, soustředili jsme se na skutečně používané aplikace, kde nás výkon procesorů skutečně zajímá a tedy hlavní oblasti, kde musí současný procesor vynikat. Snažili jsme se přitom použít nejnovějších verzí daných aplikací, které již často mají optimalizace na více jader ale i podporu nových instrukčních sad atd.
Důrazně varuji před recenzemi, ve kterých autor testuje a započítává do výsledků i testy, které s praktickým použitím nemají nic společného. T jsou třeba SuperPi testy, které jedou na prehistorických x87 instrukcích, které nic a nikdo nepoužívá. Dále Wprime a podobné nesmysly. Další kravinou je testování herního výkonu jinak, než v 1920x1200 s grafikou alespoň úrovně HD 6970/GTX 580. Asi totiž těžko někdo bude hrát s procesorem za 3000-7000 i více korun v jiném rozlišení, či nějakou slabou grafikou. A kde jinde nás tak má výkon zajímat.
Naše testy jsme tedy vybrali tak, abychom je mohli v nějakém rozumném časovém okně stihnout, hlavně aby reprezentovaly skutečné oblasti, kde výkon CPU dnes využíváme a potřebujeme. U herní testů jsme v kombinaci s HD 6970 2GB otestovali nejnovější hry, které reprezentují současný směr a technologickou úroveň PC her. Nechybí ani test toho, jak to vypadá, když pustíte více úloh a aplikací najednou, což je přesně to, co děláme všichni každý den v našich PC, protože asi uznáte, že málokdo má puštěný jen Windows 7 bez jakékoliv další aplikace, či služby ;).
Procesory jsme nijak netaktovali, ani neupravovali a všechny modely jsou otestovány tak, jak sedí a leží a tak jak vám přijdou a dáte je do svého PC. Tedy včetně zapnutých Turbo funkcí a vláken navíc.
Tak se na to podívejme …
|