TEST: Intel Core i7-3960X a X79 – Deskopový PC vládne světu. Nová TOP platforma pro zábavu i práci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 19 listopad 2011
Přejít na obsah
TEST: Intel Core i7-3960X a X79 – Deskopový PC vládne světu. Nová TOP platforma pro zábavu i práci!
Desktopový PC - prodeje rostou, výkon, možnosti a kvalita také
Intel Core i7-3960X (Sandy Bridge-E) - na velikostí záleží!
Intel X79 a základní deska Intel DX79SI
Testy a testovací sestava
Teoretické testy - CineBench R11 a 3DMark 11
praktické testy - WinRar a 3DsMax
Praktické testy - MainConcept a TrueCrypt
Herní výkon
Spotřeba a taktování
Hodnocení a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Intel Core i7-3960X a X79

  – Deskopový PC vládne světu. Nová TOP platforma pro zábavu i práci!

Myslíte si, že váš PC je dostatečně výkonný? Pokud se spokojíte s tím dostatečně, tak možná ano, ale jinak stále platí, že výkonu není nikdy dost ….

Také máte ten pocit, že v poslední době to vypadá, že lidé rezignovali na technologický pokrok, skutečný výkon, perfektní ergonomii a kvalitu a přecházejí na rychlo-obrátkové omezené platformy? Tak buďte v klidu, ten pocit vyvolává jen soustředěný marketing na tyto platformy, protože věci jako Notebooky, SmartPhone, Tablety či Konzole se zkrátka prodávají masám snadněji. PC platforma a desktopy nejen že neumírají, ale dokonce rostou v popularitě …

 

  • Uživatel vs Konzument

Zatímco dříve byla výpočetní technologie vyhrazena jen úzkému okruhu uživatelů, kteří se o ni zajímali a museli alespoň částečně rozumět, jak věci fungují, dnes už firmy pronikají ke stále většímu okruhu zákazníků ve snaze prodat své elektronické výrobky. Většina masy spotřebitelů (obecně se to dá říci o společnosti jako celku) plně vystihuje význam slova spotřebitel. Zkrátka spotřebovávají a nepřemýšlí nad tím, co kupují, natož aby vůbec věděli, jak věci fungují. Proto jsou současné přístroje stále jednodušší a reklama a marketing se podle toho řídí.

Zatímco herní Konzole, SmartPhone, či Tablety jsou věci čistě spotřebitelské a konzumní a slouží jen skutečně ke spotřebě obsahu, PC je kromě konzumní, především tvůrčí a uživatelskou platformou. PC tak přestává být pro mnohé firmy atraktivní, neboť zákazníci používající PC jsou z velké části lidi, které rohlíkem neopijete a na vařené nudli neutáhnete. Zatímco na spotřebních platformách prodáte v podstatě cokoliv, když to pěkně zabalíte a uděláte tomu pořádnou reklamu, na PC platformě lidi vědí, co chtějí a proč, chtějí perfektní kvalitu, což stojí nemalé peníze, ale zároveň umějí počítat a poměr cena-výkon hraje důležitou roli a nákup si jsou schopni perfektně zdůvodnit. PC platforma je ale i dnes oblast, která nadále výkon, možnostmi hlavně v oblasti vytváření a návrhů všeho ostatního, vládne světu elektroniky a dlouho ještě bude. Ale zároveň to není oblast, která by byla z prodejního hlediska zlatým dolem a hlavně tolik dnes vyhledávanou rychlou a snadnou cestou k úspěchu.

V současném světě, kde velká část lidí prahne po rychlém úspěchu, velkých penězích a pokud možno bez práce, je PC platforma, kde úspěchu můžete dosáhnout jen dlouhými roky těžké práce a finančně náročných investic, mnohými považována za něco přežitého, archaického apod. Jak pomýlený je to názor, těžko mnohým vysvětlíte. Přitom desktopový PC je vlastně nejdokonalejší univerzální výpočetní a multimediální platforma a zařízení, které známe a máme. 

 

  • 1, Výkon

V první řadě je to zdaleka nejvýkonnější výpočetní platforma pro běžné uživatele. Ačkoliv se každou chvíli mluví o nějakém nástupci, ať už ve formě různých ARM zařízení či Cloudových systémů, faktem je, že první se výkonem a funkčností neblíží ani průměrným současným PC a to druhé sice výkon má, ale naráží na logistické problémy, kdy kapacita a stav internetových sítí a připojení zdaleka neumožňují něco takového ve velkém skutečně nasadit.

 

  • 2, Univerzálnost

I díky vysokému výkonu ve všech směrech je PC nadále zdaleka nejuniverzálnější výpočetní, a nejen domácí, zařízení. Umožňuje nejen v podstatě bez omezení tvořit obsah, ale i jej bez omezení konzumovat. Jako celek mu sice v podstatě vládne hegemonie dvojice Intel x86 a MS Windows, ale ty nijak zásadně neomezují univerzálnost a vytváření, či konzumaci obsahu a výbavy této platformy. Vedle domácího/mobilního počítače (PC) zkrátka není na trhu žádná platforma, která by celosvětově rozšířenější a měla volnost a zároveň jasně daná pravidla, která umožňují v tak masivním rozsahu každému bez rozdílu vytvářet i užívat.

 

  • 3, Efektivita – Ergonomie, upgradovatelnost

PC je i celkově nejefektivnější platformou, kterou můžete dokonale přizpůsobit vašim potřebám a kde máte záruku, že nějakou dobu vydrží aktuální a výkonné. A pokud budete mít v nějakém ohledu nedostatek, nebo budete potřebovat novou funkci, nemusíte vyhazovat celé zařízení, ale prostě dokoupíte, či případně vyměníte jen její část! Zatímco u SmartPhone, Tabletů, Konzolí, či většiny mobilních PC a podobných zařízení prostě nemůžete přijít do obchodu a říci: „chci, aby to bylo takhle a takhle veliké, mělo tuhle a tuhle barvu, tyhle a tyhle kabely, chci tam tenhle a tenhle procesor, grafiku, paměť, nechci tam to a to, chci tam tohle a tohle programové vybavení a chci to za rok-dva rozšířit a aktualizovat“. U desktopového PC (a omezeně u některých mobilních) to není prostě problém. Díky tomu si můžete dokonale vyladit své PC, vybrat dokonale padnoucí příslušenství a periferie, jejichž výběr je mnohnásobně bohatší a variabilnější než pro cokoliv jiného. Zkrátka nemusíte rok co rok kupovat celou novou platformu, jen proto, že určitá část té staré nevyhovovala nebo dosloužila. Nejste tak omezeni předem daným výkonem ani předem danými maximálními technologickými možnostmi a výbavou.

Efektivita se projevuje i ve výdrži. Desktopové PC a jeho kvalitní komponenty vytváření zdaleka nejspolehlivější platformu a výpočetně multimediální zařízení vůbec. Mobilita a tlak na nízké ceny u rychlo-obrátkových spotřebních zařízení typu většiny běžných mobilních PC, hlavně ale Tabletů či SmartPhone mají za následek omezenou životnost a spolehlivost těchto přístrojů. Část těchto zařízení má už během prvních 2 let provozu značné problémy (10-20%), většina z nich pak nevydrží déle jak 3-4 roky provozu (kdy už je také značně výkonově a výbavově neaktuální a omezuje svého uživatele). U kvalitních desktopových komponent se poruchovost počítá během 2-3 let na pouhé jednotky procent! Výjimkou nejsou ani 5leté, či dokonce „doživotní“ záruky u mnoha stěžejních komponent. To vám mimo desktopového PC nikdo u žádné jiné platformy nedá.

 

  • 4, Mobilita není vždy výhoda!

Asi největším argumentem zastánců myšlenky zastaralosti desktopové PC platformy, je to, že není dostatečně mobilní, nemůžete se s ním všude ukazovat a prostě nejste IN. Mobilní PC řeší problém jen z části, a hlavně s velkými ústupky a kompromisy.  Proti desktopu jsou méně výkonné, výrazně méně spolehlivé, hlavně výrazně méně efektivní tj., až na velmi malé procento neupgradovatelné a uživatelsky neergonomické. Otázkou však je, zda je mobilita skutečná výhoda. Co je tak úžasného na tom, že díky výkonným mobilním zařízením jsme v podstatě všude v práci, všude nás každý a vždy dožene. Místo běžné „lidské“ komunikace s lidmi kolem sebe, všude musíme do něčeho mluvit a ťukat. Od desktopového PC se prostě zvednete a nejste u něj a můžeme se věnovat ostatnímu. Není však tak úplně pravda, že by desktopové PC bylo nemobilní. Fyzicky možná ano, ale až na výjimky jej přeci nikam tahat nepotřebujeme.  

Pokud vám jde o data, přístup k vašim souborům, či programům, vlastně je i desktop mobilní. Díky Internetu a softwaru vzdáleného přístupu můžete přeci své výkonné desktopové PC používat i skrze výrazně jednodušší mobilní zařízení, bez ohledu na jeho vlastní výkon. Když prostě chcete, máte k datům ve svém domácím PC přístup. A to většině ve skutečnosti stačí. Jen velmi málo lidí skutečně potřebuje být mobilní a mít velký mobilní výkon všude sebou.

Proč takhle dlouhý úvod k testu nového procesoru? Protože asi stejně jako vnímáte, že PC platformě je upírána pozornost, která jí náleží, že vývojáři SW a her usnuli, mnozí rezignovali na vývoj a stali se jen recyklátory. Přitom není pravda, že by desktopové PC oslabovalo. Nedávno jsem na jedné z četných tiskových konferencí vyfotil graf, který jinak na podobných akcích je s podobnými čísly většinou prezentován a ukazuje současnou skutečnost desktopového PC. Takže jak se věci mají?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1721x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3895x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 1