Strana 10 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.
U nových Intel procesorů došlo k nárůstu spotřeby a zhoršení efektivity. Je to proto, že architektura je stále stejná, 14nm výroba je stále stejná, Intel ale žene takty na maximum a daleko nad hranici, kdy jsou efektivní. Navíc u výkonnějších modelů lže ohledně reálného TDP. Zejména u 9700K, u kterého Intel uvádí 95W, což je hodnota v praxi naprosto mimo. Reálně má tenhle TDP totiž TDP mezi 150 - 200W. Dá se omezit, pokud omezíte 9700K na 95W striktně (nastavením v BIOSu), tak samozřejmě výrazně klesnou takty (přes 4GHz na všech jádrech nikdy nepůjdou), úměrně tomu ale klesne výkon, který spadne někam k RYZEN 5 2600X, tedy jen lehce nad úroveň 9600K. Intel ví, že na tom 95W nemá ale prostě výkonově žádnou šanci. Takže žene takty vysoko. Výsledkem je, že 9700K, ačkoliv má prakticky stejný výkon jako 8700K, tak žere o 58W více. Intel tedy efektivitu poslal do háje. U 9600K, protože je to jen přeznačený 8600K na o trochu vyšším taktu, je nárůst spotřeby asi 4W a nárůst výkonu je stejně zanedbatelný.
Naprosto se ale obrátila karta proti minulé generaci procesorů, kdy AMD FX procesory hodně žraly a topily. Nyní je to přesně obráceně. AMD RYZEN jsou ve srovnání s Core 9000 sérií o poznání úspornější a efektivnější, a to se odráží i v teplotách.
- Teploty a chlazení v praxi
Hodně jsme si slibovali od toho, že Intel oznámil návrat kovové „pájky“ do svých procesorů, kdy nemůže ignorovat, že AMD velmi kvalitně pájí i nejlevnější RYZEN čipy, kdy výsledkem tak je, že procesory AMD prakticky netopí a stačí na jejich tiché chlazení i základní BOX chladiče, které AMD k procesorům zdarma přidává s tím, že k 2700X je dokonce výkonný a velmi pěkný RGB chladič. Intel tedy nahradil pastu kovovou pájkou, chladiče k procesorům v ceně ale nepřidává. A ví proč. Neexistuje totiž BOX chladič, který by Intel mohl použít a ty procesory by uchladil. V případě 9600K je to ještě jde, ale přínos pájky místo pasty u 8600K je stěží zaznamenatelný. U 9700K je chlazení ale doslova peklo. Pokud zatížíte procesor opravdu plně, tedy včetně AVX instrukcí, tak i s ultra high end chladičem jakým je NOCTUA NH-D15S, jdou teploty přes 80°C!!! Bez přetaktování, kdy procesor ale také výrazně převyšuje udávané 95W TDP.
Samozřejmě v jiných typech zátěže, jakou jsou třeba hry, je zátěž na CPU mnohem nižší, takže teploty i spotřeba jsou nižší, jenže to platí o všech procesorech, a tak jsou spotřeby při nižších zátěžích jako je hraní her, prakticky stejné. Každopádně prezentované hodnoty ukazují reálný scénář při využití všeho, co CPU nabízí. AMD přitom stačí se svými BOX Wraith chladiči, které k RYZEN procesorům přidává v ceně, na tiché uchlazení a stále ani tak nepřekročí 70°C.
Taktování
Mnozí očekávali, že díky pájce budou nové procesory Intel výrazně lépe taktovatelné a uchladitelné. Jenže výsledek nestojí ani za řeč. V případě Core i5-9600K, což je 8600K s pájkou, je situace o něco lepší. Máme v redakci dva tyhle čipy, ani s jedním sice nelze ani s AiO dosáhnout stabilních 5,2GHz při nějakém rozumném napětí, ale při rozumném do 1,3V jde 5,1GHz. Jenže nárůst výkonu stěží stojí za pozornost. 6jader ani na 5,1GHz nenabízí zajímavý výkon, zejména ve srovnání s 12vláknovými čipy konkurence. Osobně bych se tedy s taktováním 9600K vůbec nenamáhal. Výkonově si prakticky nepomůžete, zato chlazení čipu, kdy teploty jdou k 90°C a zvýšená spotřeba o desítky W, toho si všimnete určitě.
Core i7-9700K je pak díky 8jádrům/8vláknům v praxi vlastně výkonově podobný jako 8700K se 6jádry/12vlákny. Jenže pokud je dostanete na stejný takt, tak v řadě aplikací bude 8700K díky 12 vláknům proti 8 vláknům u 9700K, prostě o kousek výkonnější. Problém je, že 8700K je 6jádro s menší plochou čipu, zatímco 9700K má o 2 jádra více a čip je o poznání větší. Žere více a topí více. Intel nedal pájku proto, aby potěšil uživatele, Intel použil pájku proto, aby vůbec se dal ten procesor provozovat i na těch jeho továrních taktech. Jeho taktování opět nepřináší žádný oslnivý výkon.
Máme k dispozici hned 3 kousky Core i7-9700K procesorů, dva jdou na 5,1GHz jeden ale končí na 5,0GHz. Všechny opravdu hodně topí. A tím myslím tak, že NOCTUA NH-D15S nestačí na 5GHz přetakt na všech jádrech s rozumnými teplotami. A i když použiji výkonné 360mm AiO, tak teploty jdou ke 100°C při 5,1GHz! Spotřeba procesoru pak ale naroste o téměř 100W, kdy už se dostáváme daleko do úrovně spotřeby procesorů s dvojnásobkem jader a daleko od mainstreamových hladin. Opět tedy nemohu taktování tohoto procesoru doporučit. Ta spotřeba a nároky na chlazení nestojí za to prakticky neznatelné zvýšení výkonu. Vždyť nepřetaktovaný RYZEN 7 2700X je stále o poznání výkonnější všude tam, kde je výkon CPU skutečně jako celek využíván a aplikace je optimalizovaná.
Podívejme se tedy na závěr
|