Strana 11 z 11
Z testů je asi jasně vidět, že má narážka na PENTIUM 4 v názvu článku, je více než na místě. Ve své době bylo Pentium 4 sice dost výkonné v řadě úlohách nejvýkonnější, ale v jiných ne, přitom bylo výrazně dražší s vyšší spotřebou a legendární přímotop proti konkurenčním Athlon64 procesorům v té době. A historie se opakuje, tentokrát s ještě většími rozdíly. Intel má stále nejvýkonnější jádra, ale k čemu mu to je, když všude tam, kde na výkonu záleží, je využíván maximální počet dostupných jader/vláken, ho RYZEN jednoduše převálcuje v každé cenové hladině, a to současně i v efektivitě provozu a zejména cenami.
- Hodnocení Intel Core i5-9600K - slabé a drahé šestijádro ...
Loni uvedený Core i5-8600K se 6jádry/6vlákny stál kolem 7 tisíc korun. Už tak byl hodně drahý a nevýhodný. Letos jej Intel vzal, přeznačil, lehce přetaktoval a dovnitř dal místo pasty „něco jako pájku“. Neopravil zásadní hardwarové chyby SPECTRE a MELTDOWN, nezlepšil IPC, nevylepšil výrobní proces, nepřidal slušný chladič v ceně ani nezlepšil efektivitu či výhodnost.
Výsledkem tak je, že stále 6jádrové/6vláknové Core i5-9600K je o zhruba 5% výkonnější než 8600K, spotřeba a zahřívání zůstaly prakticky stejné. Intel však navýšil cenu a v ochodech je tento procesor za 9 tisíc korun vč. DPH, a tedy o téměř 30% dražší než 8600K! Je tak o několik set korun dražší než 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 2700X, který dostanete včetně slušného chladiče. Reálně s chladičem se tak tento procesor pohybuje kolem 10 tisíc korun a blíží se cenově 12jádrovému RYZEN Threadriper 1920X. A jak si proti 2700X a 1920X za podobné peníze vede? RYZEN 7 2700X má o více jak 40% vyšší výkon, TR 1920X to zvedá na více než 80% a to v průměru. Jsou aplikace, které využívají procesory lépe a v nich je 16 vláknová 2700X skoro 2x výkonnější a 1920X díky 24 vláknům téměř 2,5x. Když to dáme do kombinace s cenou, je poměr cena/výkon u 9600K naprosto zoufalý a jeho nákup velký omyl a vyhozené peníze.
Před „oceněním“ GARBAGE zachraňuje staronový model 9600K jen fakt, že zase tak moc netopí a nežere, a není to extrémní procesor, pokud jde o provozní vlastnosti. Nicméně to je tak vše, co pozitivního se dá o něm říci. Označení nové řady si nezaslouží, pájka žádné zásadní zlepšení nepřinesla, taktovat jej k 5GHz nemá žádný smysl, protože jeho ubohých 6jader/6vláken na už tak dost vysokém taktu stejně žádný zajímavý výkon nenabídne (natož v cenové hladině, kde se pohybuje). Fakt že ve hrách patří k výkonnějším CPU jen dokládá, jak moc nenáročné současné hry jsou a jak moc nevyužívají skutečného výkonu CPU. Nicméně cena 9 tisíc korun, či spíše 10 tisíc, když započítáme i nutné pořízení trochu slušného chladiče, to je prostě výsměch. Zejména ve srovnání s podstatně výkonnějšími a zajímavějšími procesory, které za tyhle peníze můžete mít. Core i5-9600 nestačí výkonem v řadě věcí ani na úspornější, efektivnější RYZEN 5 2600, které má také 6 jader ale 12 vláken. Pro taktování je mnohem zajímavější, jde taktovat i na výrazně levnějších deskách (což Intel neumožňuje) a má to alespoň trochu smysl. A stojí méně než polovinu ceny, kterou Intel žádá za 9600K! Koho zajímá, že ve hrách má o několik FPS (díky nižšímu taktu) méně, když to na použitelnosti a hratelnosti nikdo nikde nepozná?
RYZEN 5 2600 je jasným mainstreamovým králem procesorů a více než 2x dražší Core i5-9600K vypadá vedle něj jako špatný vtip, zejména s ohledem na fakt, že Intel moc dobře věděl, proti čemu stojí. O to větší tragédie 9600K je, když představuje aktuálně to nejlepší, co Intel v nové řadě do 10 tisíc korun, vůbec dokáže nabídnout. Jestli tohle někdo koupí, tak už fakt nevím … byl by to OK procesor a slušná konkurence RYZEN 5 modelům, pokud by stál kolem 4 maximálně 5 tisíc. Dokud za tyhle peníze nebude, nezaslouží si vaši pozornost.
- Hodnocení Intel Core i7-9700K alias novodobé PENTIUM 4 v akci
Druhý testovaný procesor, který je novinkou v nabídce, stojí velmi vysokých 13 tisíc korun vč. DPH, čímž se cenově už dost vzdaluje mainstreamovým hladinám. Za ty peníze tedy asi očekáváte pořádný výkon na pomezí high endu. Očekávat ho můžete, ale nedostanete jej. Procesor láká na placebo takty a taktování k 5GHz, což je ale jen takové hezké „tuzing“ číslo. To, že má něco 5GHz neznamená, že to bude rychlé a výkonné a stát za to. Ostatně první 5GHz procesor na světě mělo AMD už v roce 2013 (FX-9590). A stejně jako AMD v jeho případě i Intel dnes naráží na fyzikální realitu, i když se vás snaží uvedením nízkého 95W TDP obelhat, že fyzikální zákony porušil a překonal. Zvýšení taktů proti 6jádrům není příliš velké, nicméně zvýšení spotřeby a zahřívání je extrémní. Větší čip, více tranzistorů, stejná výroba, vyšší takty = recept na katastrofu. Efektivita šla už úplně do háje. V plném vytížení máte netaktovaný 9700K problém uchladit i AiO chladičem. Spotřeba procesoru je o téměř 60W vyšší než u 8700K/2700X a dokonce překračuje spotřebu 12jádrového high endového Theradripper 1920X!
A výkon? V průměru je 9700K o necelých 8% výkonnější, než 8700K. Jsou ale aplikace, kde tomu tak není. V aplikacích, kde jsou všechna vlákna využita, má totiž 9700K jen těch 8vláken, zatímco loňská 8700K má 12 vláken. A to je rozdíl! Problém je, že tam, kde na výkonu CPU záleží (což je skoro všude mimo her), je 9700K stále o 8% slabší v průměru než RYZEN 2700X a o 35% slabší než ThreadRipper 1920X. Oba přitom stojí výrazně méně a jsou výrazně efektivnější a bez problémů uchladitelné prakticky čímkoliv. 2700X i tím BOX chladičem, který v ceně procesoru dostanete. Tam, kde na výkonu extra záleží, tedy jsou využita všechna dostupná jádra/vlákna, tak 9700K výkonem nestačí ani na super-efektivní RYZEN 7 2700, který žere polovinu a stojí polovinu! Dokonce prohraje i s 8700K, které má 12vláken.
Poměr cena/výkon je naprosto groteskní. Ano, je to nejrychlejší procesor, pokud jde o FPS v extrémních případech ve hrách, protože má prostě vysoký takt na těch několika jádrech, které hry využívají. To z něj ale nedělá nejlepší herní procesor ani dobrý procesor jako takový. Rozdíl FPS navíc z hlediska praktického vlivu na hraní (použitelnost a že si vůbec toho rozdílu FPS všimnete) je veškerý žádný a nikdo ho v praxi nepozná. Nový Core i9-9700K je jeden z nejhorších počinů společnosti Intel na poli procesorů. Za 13 000 korun to musí být vtip. Musel by stát maximálně polovinu, aby to jeho reálnému výkonu odpovídalo. A i pak by to nebyl moc dobrý čip.
Spotřeba je příšerná, vždyť žere skoro jako 10jádrový Intel Core i9-7900X s 20 vlákny! Problém je soustředění tepla na malou plochu, díky čemuž šíleně topí. V úlohách plně využívající výkon CPU jde jeho teplota k 90°C i s velmi výkonnými chladiči. Přetaktování nestojí ani za námahu, rozhodně nestojí za ten zanedbatelný nárůst výkonu a extrémní nárůst spotřeby a zahřívání. Velký problém je ale fakt, že Intel u tohoto čipu uvádí 95W oficiální TDP. Pokud podle tohoto údaje budete vybírat chladič, tak si hodně natlučete. Reálně má totiž tenhle procesor téměř 200W TDP! Pokud jej na těch 95W omezíte, tak podle toho také klesnou takty, ani náhodou se pak nedostanete přes 4GHz a výkon ale spadne o 15% v průměru, což ho pošle na úroveň 6jádrového RYZEN 5, které stojí 4400 – 6000 korun. Intel si však za tenhle zmetek účtuje 13 tisíc korun, kdy počítejte s dalšími minimálně 2-3 tisíci do odpovídajícího chlazení. To polovinu těch peněz rovnou vezměte a vyhoďte z okna a za zbytek si kupte 2700X. Pořád na to budete líp.
Za cenu jednoho samostatného 9700K můžete mít od AMD výkonnější 8jádrový procesor i s chladičem, desku a prakticky i paměti. Tím je řečeno vše.
Nový Core i5-9600K je naprosto nezajímavý procesor, který díky vyšší ceně a jinak minimu změn proti 8600K, představuje nezajímavý předražený produkt, kterému se prostě jen vyhněte. Není to špatný procesor, ale to by musel stát do 5 tisíc, aby odpovídal tomu, čím je. Zato nový Intel Core i7-9700K je mizerný procesor od A do Z. Fakt, že nahrazuje Core i7-8700K to nevylepšuje, naopak. S ním totiž v řadě případů dokáže výkonově prohrát. Intel místo vylepšení nabídky nahradil v reálu 6 jádro s 12 vlákny modelem s 8jádry/8vlákny.
Cena je přitom mnohem vyšší, zvýšení taktů k 5GHz na zajímavý výkon nestačí, pouze pošle spotřebu a zahřívání do nehorázných výšin. Intel jednoduše opakuje historii PENTIUM 4 generace. Core i7-9700K je předražený, žere, topí, jeho výkon všude kde na CPU výkonu záleží (což bohužel pro něj nejsou počítačové hry) nestačí na konkurenční AMD. Dokonce bych řekl, že situace je ještě jednoznačnější než v dobách Pentium 4 vs Athlon64. Fakt, že má Intel nejvyšší výkon na jádro, ho dnes prostě nezachrání, protože mu chybí všechno ostatní. A zoufalá snaha o 5GHz „placebo“ takt znamená, že Intel hodil do koše i poslední zbytky soudnosti a efektivity. Ta spotřeba a zahřívání je podle mě pro běžný mainstreamový procesor nepřijatelná. To samé platilo pro AMD FX-9590. Ten byl v roce 2013 jako první 5GHz procesor extrém, zajímavost, ztřeštěnost a také ho tak všichni brali. To Intel Core i7-9700K v roce 2018 je jen zoufalost.
Od nás si tak odnáší vzácné „ocenění“ GARBAGE. Tohle je prostě špatný procesor a mizerný produkt. Neexistuje nic, čím by se dal za současných podmínek ospravedlnit. Ba hůře, je podle mě horším procesorem, než je Core i7-8700K, který ovšem rovnou nahrazuje, ale chce za to chce více peněz. 8700K je na tom výkonově podobně, jeho spotřeba a zahřívání nebylo tak extrémní (díky nižším taktům a menšímu čipu) a cena v době uvedení také nebyla tak hrozná. Nevýhodný byl vždy, pro hráče však modla. Core i7-9700K vše posouvá k horšímu a je to past na zákazníky. Pokud někoho nemáte rádi, doporučte mu tohle, nejlépe v kombinaci s nějakou méně kvalitní Z370 deskou a slabším chlazením do hůře chlazené skříně. Ať si pořádně užije. Všichni ostatně ruce pryč.
Pokud chcete podobný, i lepší výkon (a to i pro hráče, kdy věřte že těch několik jednotek FPS rozdílu nikde nepoznáte) bez negativních vedlejších efektů, vezměte si AMD RYZEN 7 2700/2700X za poloviční cenu. Intel nám zkrátka oprášil po letech recept na PENTIUM 4 a zkouší, jestli jsou zákazníci vážně tak hloupí, že tenhle šíleně předražený nesmysl budou kupovat. Jediné štěstí je, že Intel nezvládá výrobu a nedokáže těch procesorů dostat do obchodů tolik, jako dostával, takže dostupnost je a bude minimální, a tak většina zákazníků, co by se do téhle pasti nechala na lákat, bude díky tomu ochráněna.
Každopádně Core i7-9700K je jeden z nejhorších procesorů od Intelu v jeho historii. Navíc nedává smysl. 6jádrový/12 vláknový Core i7-8700K, který nahazuje, je totiž podle mě celkově lepší procesor a vzal bych ho místo 9700K kdykoliv. 8700K má menší čip, snadněji a levněji se vyrábí, výkonově je to stejná úroveň, někdy díky 12vláknům i lepší. A nebyl tak extrémní na spotřebu a zahřívání. Místo zlepšení tedy Intel přichází s „novou generací“, která je prostě ve všem na čem záleží, prakticky horší a na hranici provozovatelnosti s šílenou cenovkou navrch. A tak si novou generaci určitě nepředstavujeme, zejména co by odpověď na skutečnou konkurenci v podobě současných RYZEN procesorů.
Jestli tohle někdo koupí, dobře mu tak. Pro všechny ostatní, co to mají v hlavě v pořádku, jsou na trhu mnohem lepší procesory. Jediné, co Intel uvedením Core 9000 série za ty přepálené nesmyslné ceny s tím co nabízí docílil, že ukázal jak extrémně povedené a dobré procesory dnes AMD nabízí. A to považte, že Core i5-9600K a Core i7-9700k budou muset konkurovat i 7nm RYZEN 3000 za několik málo měsíců (duben 2019?). Kdyby Intel místo vydání Core 9000 seděl na zadku, makal na 10nm a nechal na trhu Core 8000, bylo by to lepší. Takhle jen zdůrazňuje, do jak trapné situace se dostal a jak špatná je situace na trhu, kdy řada zákazníků jeho dnes nezajímavé produkty stále draze nakupuje, když by mohla, a dávno měla, mít mnohem lepší …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|