Strana 10 z 10
- Intel Core i7-980X: Hodnocení
Konečně po dlouhé době jsme se dočkali nějakého oživení v procesorovém segmentu. Intel předvedl svou vyspělost a jako první ukázal světu desktopový šesti-jádrový procesor podporující x86 instrukce. AMD přijde za pár týdnů se svými méně výkonnými šest-jádry, které nebudou disponovat funkcí HT a díky tomuto od těchto procesorů očekáváme pokoření starších čtyř-jádrových Nehalemu. Na nové six-core architektury Westmere to samozřejmě stačit nebude. Přesto je to pro nás plus, jelikož AMD si nebude moci dovolit držet ceny přehnaně vysoko a to pro nás značí možnost pořízení nového multi-core procesoru za opravdu lidovou cenu. Bojíme se, že zlevnění Core i7 nepřijde, i přesto když jim nové six-core CPU od AMD nakopou v určitých aplikacích "zadnice". Mimo všechny tyhle půtky je ale dnes testovaný Intel Core i7-980X, na který nemá nikdo a nic. Tedy pokud bychom se nepodívali do serverového segmentu, kde AMD uvádí na trh nefalšované dvanáctijádro! Ale serverový trh nás pro domácí PC nemusí zajímat, a minimálně rok tu budeme mít „jen“ ta šestijádra ….
Zhodnoťme si Core i7 980 Extreme ve všech aspektech. Začněme tím nejpodstatnějším a to jest cena. Procesory řady Extreme nebyly nikdy levnými. Jejich cena byla vždy nasazena na hranici okolo 1000 dolarů, což je již opravdu brutální částka, kterou si za procesor může dovolit dát pouze málo kdo. Přesto je momentální cena dobrá a není to žádný horor, když víte, jak výjimečný a podařený CPU si přinesete domů. Časem se určitě dočkáme i levnějších verzí tohoto procesoru a cena bude nižší. AMD nám zase nabídne za mnohonásobně nižší cenu svou verzi tohoto reálného kroku v navyšování výpočetních jader. A tak kdo touží po upgradu svého "nudného" čtyř-jádrového čipu, tak bude mít z čeho vybírat. Díky aktuálnímu kurzu dolaru vůči koruně se Core i7 980X prodává okolo 23 000 - 24 000Kč. A to je vůči cenám za Extreme verze před pár lety hodně dobrá nabídka. Stačí si vzpomenout, kolik jsme platili za Extrémní verze procesorů Kentsfield na podzim roku 2006. I když cena by mohla být nižší a procesor je určen pouze pro lidi denně pracující s 3D grafikou a dalšími náročnými aplikacemi, tak se neprodává vůbec špatně. Za necelé dva týdny od uvedení se vyprodaly všechny evropské zásoby a celkově po světě si tento procesor domů odneslo téměř na milion spokojených zákazníků. To svědčí o tom, že tyto procesory jsou jednak povedenými a také to že přišli za "pět minut dvanáct". Holt čtyř-jádra jsou již řadu měsíců ohranná a změna po tolika letech je velice vítanou. Teď k výkonu, který jsme si krátce okomentovali a představili jsme vám jakých výsledků je schopen dosáhnout v řádné skupině aplikací.
Na poměry šesti-jádrového CPU nejsou výsledky nijak zázračné, ale to se dalo očekávat. Jelikož spousta aplikací je laděna maximálně pro čtyř-jádrová CPU, většinou spíše jen pro dvě jádra. Tento procesor sice přišel ve vhodnou dobu pro lidi, které již čtyř-jádra nudí, ale v nevhodnou dobu kvůli aplikacím. Dalo by se říci, že předběhl svou dobu, jelikož než se dočkáme solidního počtu aplikací (hlavně herních) kde výkon bude odpovídat počtu jader, tak uběhne nějaký ten čas. My to vidíme tak, že ke konci letošního roku již pro takovéto procesory nalezneme podstatně více uplatnění než dnes. To znamená, že tyto procesory budou vhodnými i pro hráče a ne jen pouze pro profesionály pracující s mnoha objemnými datovými soubory atd. Přesto výkonnostní nárůst, který se ve specifických aplikacích pohybuje od 20% až do 50% není špatný a je odpovídající jeho parametrům.
32nm proces se povedl na jedničku. I když zde máme přítomno o polovinu více výpočetních jader, spotřeba i zahřívání se drží velice blízko 45nm Nehalem CPU. V některých situacích je spotřeba dokonce nižší a to se nám zamlouvá. S nízkými teplotami všech šesti jader a dobrou spotřebou Intel opět dokazuje, kdo je tu dnes pánem a kudy vede cesta. Jestli se každým rokem dočkáme takového razantního zlepšení provozních vlastností, tak nevíme, co budeme za pár let psát do recenzí. Jelikož to nám již slova chvály nebudou stačit. Taktování u 32nm technologie není špatné, ale očekávaní byla vyšší. Máme obavy, že ani s novým 22nm postupem se nebudou dít žádné zázraky a že provoz procesoru chlazeného vzduchem na frekvencích okolo 6GHz bude nedosažitelné. Nechme se překvapit, třeba jsou naše úvahy scestné a nové architektury, které nás v budoucnu čekají, dokážou překvapit. Zpět ale k Core i7 980X. Kousek, který se nám dostal do rukou, je na taktování jako dělaný. Naše zkušenosti s ES čipy nejsou zrovna moc růžové a tak jsme mile překvapeni jakých frekvenci byla naše verze schopna dosáhnout. Jen doufáme, že prodejní verze budou stejně kvalitní a že se nebude opakovat situace jako u Core i7 975. Které podávaly opravdu prach mizerné OC výsledky, a díky tomu bylo z těchto procesorů hodně zákazníků zklamaných. Jestli klasické prodejní verze budou schopny držet krok s naším ES kouskem, tak se tyto procesory stanou opravdovou legendou a zájem o ně poroste do nebeských výšin. 4500MHz uchladitelných BOX chladičem ( nastavený byl na Performance ) je excelentní výsledek, který bychom ani v nejdivočejším snu neočekávali. S nejlepším vzduchových chladičem případně vodním chlazením by neměl být problém tento procesor provozovat na frekvencích okolo 4,7GHz. To se na výkonu vaší sestavy razantně podepíše a nebudeme mít důvod k upgradu dobré dva až tři roky.
Jestli patříte mezi extrémní uživatelé, kteří se honí za frekvencí. Při taktování s dusíkem můžete počítat s frekvencemi okolo 6GHz. Momentální rekordy jsou okolo 6,5GHz. To je na šesti jádrový procesor hodně dobré "skóre". Než si uděláme závěrečné resumé, tak vyslovíme verdikt, pro koho jsou tyto procesory ideální investicí a pro koho vyhozením peněz z okna. Pracujete-li každý den s 3D grafikou, s úpravou fotografii, převodem videa nebo obdobně náročnou činností, tak berte všemi deseti. Vynaložená investice se vám vrátí v ušetřeném čase. Jste-li herní maniaci a vaše PC se skládá z toho nejvýkonnějšího, co je momentálně na trhu dostupné, tak rovněž neváhejte ani minutu a šupejte se nechat zapsat do pořadníku. Vaše sestava se vám odvděčí enormním skórem v 3D Marcích a mírném navýšení výkonu ve hrách při zapřažení v Multi-GPU konfiguraci. Ano i bez tohoto se obejde řádný "pařan", ale už jen pro ten pocit, že vám v PC tiká takový luxus, to za to stojí. To však pouze v případě, že cena procesoru je to poslední, co vás zajímá a nebudete si muset, kvůli jeho pořízení, půl roku jak se říká "rvát od huby". Pro ostatní uživatele, kteří se neřadí mezi tyto "extrémisty" je tento model nezajímavý (hlavně kvůli ceně) a bude lépe vyčkat na levnější six-core bez nálepky Extreme. Případně, co předvede konkurence.
PS: málem bychom zapomněli. Intel pracuje na vlastním herním enginu, který bude dostupný pro širokou vývojářskou obec. Co to pro nás značí? Že se možná brzy dočkáme her, kde konečně využijeme třeba i ty 12 jádrová CPU, co se na nás již pomaloučku ze strany AMD valí.
Core i7-980X je současným vládcem desktopových procesorů. Je to nejvýkonnější desktopový procesor a nesmí chybět v žádném počítači, o kterém se jeho majitel snaží tvrdit, že je výkonný. Poměr cena-výkon mu absolutně nic neříká. Takže pokud se vám Core i7-980X líbí a musíte se ptát, co za něj a zda se vyplatí, není to procesor pro vás a počkejte si na levější šestijádra. Ta se v Q2 2010 objeví od AMD a následovat budou levnější 32nm verze od Intelu, které jsou plánovány na Q3 2010. Core i7-980X nám přináší počátek doby šestijádrové a zvěstuje tak konec doby čtyřjádrové, která nás, technologické nadšence, už trochu nudila. Když však přijde na peníze a využitelnost, bude to běh na delší trať ….
Za zapůjčení procesoru děkujeme společnosti Intel
|