Strana 2 z 10
- Intel Core i7-980X: To nej od Intelu
Už při uvedení procesoru jsme vám jej podrobně představili v pěkné prezentaci, kterou si Intel připravil. Pro ty, kteří i viděli, to tedy bude malé opakování, pro ostatní je to podrobné seznámení s tím, co to vlastně Intel uvedl, co to je, k čemu a na co …
Jedná se samozřejmě o 32nm procesor. Výhodou 32nm výrobního procesu je snížení plochy čipů a díky tomuto jsou Gulftown procesory plně kompatibilní se základními deskami založenými na X58. Na slajdu jsou vyjmenováni všichni přední výrobci základní desek pro s1366. Vyobrazenou zde máme vlastní desku od Intelu BOXDX58SO. Další hned pod ni je od Gigabytu, a to konkrétně model X58A-UD7, na její test se můžete už teď těšit. Dost už bylo popisování věcí, které jsou vám každému zřejmé a krásně čitelné ze slajdu, a tak si to tedy zkraťme. Každá základní deska s čipsetem X58 je schopná spolupráce se šesti-jádrovými procesory. Jediné co musíte udělat je updatovat BIOS, na verzi která podporuje 32nm CPU.
Nový král procesorů není samozřejmě o žádnou ze zažitých funkcí ochuzen. A můžete se těšit na to samé, co u procesorů architektury Nehalem. Hyper-Threading u tohoto procesoru zažívá své další období, protože na starších procesorech bylo možné zpracovat pouze osm vláken s jedním procesorem. Na Core i7 980X můžete pracovat zároveň až s dvanácti vlákny. A to značně urychluje práci. Podpora taktování je samozřejmostí a Intel nezapomněl ani na funkci Turbo Boost, kterou jsme si představili v samotném článku. Při povolení této funkce se může procesor přetaktovat až na 3600MHz, což již výkon procesoru dostává do další dimenze.
Obrázek logiky uzpůsobení jader a L3 cache paměti nás informuje o tom, jak vlastně tento procesor v Intelu vyrobili. Moc se vůči Nehalem architektuře nezměnilo. U Nehalemu byla jádra rozdělena na dvě dvojice, která spolu komunikovala přes Queue a Uncore sběrnice. Nad jádry je paměťový kontrolér a pod nimi bity cache paměti. U Gulftownu to vyřešili velice jednoduše. Žádné razantní změny logiky jádra se zde konat nemusely. Již při prvních návrzích se počítalo s tím, že Nehalemy a ostatní procesory od nich odvozeny, se budou vyrábět i na nižších výrobních postupech než je 45nm. Takže jediné co bylo zapotřebí, optimalizovat návrh a výrobní postupy pro 32nm a přidat ke každé dvojici jedno jádro a jednu oblast cache paměti. Počet tranzistorů tohoto "macka" se nám ustálil na 1,17 miliard při rozměru čipu 248mm čtverečních. Starší Nehalemy mají "pouze" 731 milionů tranzistorů na ploše 263mm čtverečních.
Když si popíšeme "shrnutí produktových funkcí", dostaneme se k informacím jako je šest jader schopných zpracovat zároveň až 12 vláken. Podpora Hyper-Threadingu, 12MB L3 cache paměti, tři kanálový řadič pamětí, podporované instrukce a vnitřní propojení za pomoci QPI sběrnice.
Další slide nám říká, že Nehalem pobral některé, funkce a vlastnosti z předešlých architektur a taky to, že 32nm Gulftown je "příprava" pro zcela novou architekturu Sandy Bridge, které se dočkáme v příštím roce.
Co by to bylo za prezentaci bez ukázky výkonu. Intel si vybral tři aplikace, ve kterých změřil nárůst výkonu vůči čtyř-jádrovým Nehalemum. Naměřené výsledky se pohybují od 34% do 49%, bohužel vás musíme předem upozornit, že v ostatních častěji používaných aplikacích mohou být výsledky mnohem nižší. Přesto není na tomto slajdu nic lživého a můžeme jen potvrdit, že těch výsledků lze bezproblémově dosáhnout i v domácích podmínkách.
Předvedení všech funkcí čipsetu X58 společně s procesorem Core i7 980X. Procesor je vytvořen druhou generací 32nm výrobního procesu. Při které bylo použito Hi-K metal gate technologie (využívá se pro výrobu náročných tranzistorů a přechodů PN). Další informace jsou ohledně tuctu nových instrukcí přidaných pro tento procesor. Zřejmě nic, co by nás obyčejné uživatele zajímalo...Ostatní informace, které jsou zahrnuty, nejsou nikterak žádanými a tak je vynecháme. TDP procesoru, udávané výrobcem, je standardních 130W a to potěší. Štěstí, že se Intel nedopouští stejné chyby jako AMD u svých prvních Phenomů, kde museli TDP specifikace razantně zvyšovat s každým výkonnějším modelem.
Intel Core i7 980X nabízí již v základu vysokou frekvenci, kterou není nutné navyšovat ve většině případů. Přesto kdyby bylo zapotřebí mírně posunou výkon výše, stačí povolit tuto technologii v BIOSe a můžete si užívat ultimativního výkonu plnými doušky. Při zátěži ve více vláknovém programu vám tato technologie zvýší násobič o jeden stupeň. Provozujete-li jej na základní frekvenci můžete očekávat navýšení frekvence mírně pod 3500MHz. V jedno-vláknových aplikacích vám procesor navýší násobič na jednom jádře o dvě místa a tím pádem se dostanete na výše avízovaných 3600MHz.
Ukázka všech procesorů podporujících funkci Hyper-Threading (samozřejmě až na výjimku Pentia 4 :-) ). Zde si můžete prohlédnout stanovené TDP šestice procesorů. Ale také maximální nárůst frekvence za pomocí technologie Turbo Boost. Maximální možné zpracování vláken za jeden cyklus, velikost L3 cache paměti a formát paměťového řadiče.
Slyšeli jste o real-time strategii R.U.S.E. od Ubisoftu, která by měla být zasazena do druhé světové války?! Prý když použijeme na hraní dosud nevydaného R.U.S.E. tento extrémně drahý procesor, tak hra povolí určité věci, kterých bychom s jiným "ne-šest-jádrovým" procesorem nedosáhli. Náš odhad je takový, že se jedná o nafouknutou bublinu jako v případě Supreme Commander. Hodně výkonný procesor bude zcela jistě zapotřebí, ale vysoce přetaktovaný Nehalem udělá podobnou službu a to za mnoho násobně nižší finanční obnos, nicméně je to vývoj a za 2-3 roky budou šestijádra mainstreamem a někde se začít musí.
Další ukázka nárůstu výkonu oproti starší vlajkové lodi Core i7 975 Extreme. Navýšení výkonu, které je zobrazeno ve sloupcových grafech nevypadá vůbec zle. Jestli je pro vás tento nadhled nedostačujícím, tak si klikněte na slajd a on se vám zvětší. Poměrně nás zklamal výkon v Photoshopu. Reprezentovaných 9% není nic moc, na to jaké "dělo" tento six-core je.
K drahému procesoru zajisté nepatří žádný levný, nevýkonný, hlučný a ještě ohavný BOX chladič. Intel se poučil z několika předešlých modelů a s Core i7 980X nám servíruje monstrozní chladič konstrukčně podobný Artic Cooling Freezer revize 2. K našemu velkému překvapení je kvalitní a na to, že se jedná o klasický přibalený BOX... no zkrátka čepec dolů a upřímná pochvala. Jak dobře tento procesor chladí, si popíšeme. Porovnáme jej vůči chladiči Noctua NH-U12P, na kterém jsou osazeny dva 120mm ventilátory.
Mírně nevýživný, ale nutný úvod recenze máme za sebou a konečně se můžeme věnovat tomu, co vás všechny zajímá nejvíce. Představme si Core i7 980X a jeho povedený Box chladič v plné kráse.
|