TEST: Intel Core i7-980X: Jeho excelence, šestijádrové CPU přichází – to nejlepší pro váš PC! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Středa, 24 březen 2010
Přejít na obsah
TEST: Intel Core i7-980X: Jeho excelence, šestijádrové CPU přichází – to nejlepší pro váš PC!
Core i7-980X: To nej od Intelu
Intel Core i7-980X - Retail Balení a chlazení
Intel Core i7-980X: Testovací sestava
Intel Core i7-980X: Herní testy
Intel Core i7-980X: Výkonové testy
Intel Core i7-980X: Jak na taktování?
Intel Core i7-980X: 4,7GHz se 6ti jádry!
Intel Core i7-980X: Provozní vlastnosti
Intel Core i7-980X: Hodnocení

 

 
  • Intel Core i7-980X - Retail balení a chlazení

K testu nám Intel zapůjčil testovací verzi procesoru, s označením engineering sample (ES), ta se absolutně v ničem neliší od prodejní verze. Oproti klasické retail verzi, zde máme rozdíl v potisku IHS a odlišné datum výroby. ES čipy co jsou rozeslány po světě na recenze, jsou prvními čipy, které byly vyrobeny na aktuální revizi, která jde do obchodů. Jediný a také podstatný rozdíl je v tom, že ES procesory jsou rozesílány bez BOX chladiče (tohle není náš dnešní případ), krabice, manuálu a nálepky. To ale ničemu nevadí, jelikož jsme pro vás sehnali fotografii balení a tak nebudete ochuzeni ani o upoutávku na klasickou prodejní verzi, kterou si můžete domů donést.

Seznamte se s Core i7 980X v revizi B2, jeho parametry jsou následující: 3330MHz (133x25), 1,7 miliardy tranzistorů na ploše 248mm čtverečních a to vše díky pokročilé 32nm technologii. O které si bohužel konkurenční AMD momentálně může ještě chvíli nechat zdát (dostane se k ní až na konci roku). TDP 130W není na šesti-jádrový čip vůbec špatné, ba dokonce je to ukázkově dobře odvedená práce. Ale více si o tom povíme, až v části kde budeme řešit spotřebu, která se nám povedla naměřit. Nejvyšší teplota před ochranným vypnutím procesoru je stanovena na 100 stupňů celsia, což je stejné jako o ostatních CPU určených do s1366. Výchozí napětí, které CPU potřebuje pro běh na základní frekvenci, je 1.225V, což nás překvapilo. 32nm vůči 45nm je razantní rozdíl a snížení napětí o 0.25mV nás zklamalo. Samozřejmě musíme vzít v potaz, že tohle je šesti jádro a to si také řekne o mírnou porci "energie". Uvidíme, jak dopadnou 32nm čtyř-jádra architektury Nehalem (jestli se nějaká objeví). Tam by mohlo být reálných 1.1-1.2V . Frekvence QPI sběrnice u tohoto modelu nastavena na podstatně vyšší metu než u levnějších procesorů revize D0.

Krabice je totožná s tou, ve které se prodávají Core i7 920 v revizi D0. Tedy až na pár detailů. Čeho si všimnete jako první, jsou rozměry. BOX chladič je obrovský a někde se musí "schovat", takže krabice musí tomuto odpovídat. Krabice je téměř o polovinu širší než u starších Extreme verzí. Rozdílné je barevné schéma. Extrem verze se vždy prodávaly v černé krabici a klasické v modré.

Porovnání velikosti procesorů nám nic neodhalí. Core i7 920 a Core i7 980 Extreme jsou velikostně naprosto stejné. Napravo je Core i7 980X, uprostřed se nachází "malinkatý" Core i5 750 v prodejní retail verzi a nalevo máme Core i7 920 v revizi D0. Oba procesory určené do patice s1366 jsou zcela stejné, a kdyby tyto procesory neměli "tetování", tak se dozvíte který procesor je který, až poté co je dáte do základní desky.

Ale jo ... nakonec nějaký ten rozdíl se zde najde. Naleznete ho, když si procesor otočíte. Nalevo Core i7 980X a napravo Core i7 920. "Flekové" pole je zcela totožné napříč těmito dvěma modely, což je i logické. Kdyby nebylo, tak tyto procesory byste nemohli provozovat ve stejné patici.

Designové provedení chladiče je perfektní, a jak jsme již podotkli, není zde náhodná podobnost s populárním Artic Cooling Freezerem. Hromada heat-pipe trubic a husté žebrování je na BOX chladiči příjemným překvapením. Od chladicí plochy až po vrchní vývod heat-pipe trubic měří 12,5cm na výšku a na šířku jeho rozměry dělají cca 10cm. Není to tedy žádný drobek ba naopak. Vzhledově zde nemáme co vytýkat, provedení je zcela fantastické a povrchová úprava vypadá pěkně. Kdyby se takový chladič dal koupit samostatně, jistě by si nějaké zájemce našel.

Kdybyste si chtěli pořídit podobný chladič, musíte se připravit na odepsání částky z účtu v rozmezí 600-1000Kč. Zvolený druh chladiče můžeme pochválit. Horní základna je poniklována s povrchovou úpravou. Dokonce na chladiči nechybí logo společnosti a to je přesně to co tomuto chladiči dodává takový ten "šmrnc". Přítomna je zde regulace otáček, a to na dva stupně. Můžete jej provozovat buď na Q (Quiet), což zajistí rychlost ventilátoru do 800 otáček, anebo na P (Performance), který ventilátor roztočí na 1800 otáček. Na to, že máme co dočinění s BOX chladičem, jeho zvukový projev není špatný a řadí se mezi ty lepší. Horší je to při nastavení na výkon, to již chladič vydává solidní zvuk, který silně připomíná cirkulárku (opravdu si neděláme srandu). Co se hluku týče, je velice blízko referečnímu Radeonu HD 5870 při nastavených 70% otáčkách. Takže tento mód nepovažujeme za zrovna vhodný při požadavcích na tichý provoz. Kdyby byl použit lepší ventilátor, věříme, že chladič by byl na tom mnohem lépe a možná že by se poté mohl řadit mezi "výjimečně tiché". Celkové provedení je tomu totiž uzpůsobeno.

Již od pohledu je zřejmé, že tento ventilátor se úplně tvarově nepovedl a není určitě dobrým tahem nechat si navrhnout vysoce kvalitní chladič a osadit jej takovým "out" ventilátorem. Ten rozfoukává vzduch spíše do stran, než aby se jej snažit tlačit přes žebrování. Osobně bychom velice uvítali nějakou Noctuu případně jiný tichý ventilátor. Přes vysoce husté žebrování nám prochází čtyři heat-pipe trubice, které bohatě stačí i na vysoké taktování, ale o tom až za chvíli. Chladící základna není nic moc a odkazuje nás na rozdíl oproti drahému chladiči v podobném provedení, který sice dokáže nabídnout lepší základnu. Ale pouze o pár stupňů lepší výsledky.

Konečně někoho napadlo, že "Intelovské" uchycení chladičů není zrovna ideální a dopřál nám klasické šroubkové. Ze zadní strany základní desky přiděláte backplate, na procesor postavíte chladič a za pomoci šroubováku připevníme chladič k backplatu. Šroubky jsou na chladiči přidělány takzvaně "na pevno", takže se nemusíte obávat jejich ztráty. Nečekaný pokrok v oblasti BOX chladičů k Extreme verzím... Chválíme....



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1