Strana 10 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, vytížení a chlazení. V některých případech mohou dokonce překračovat svá TDP a tak dále.
Intel v základu nastavil chování TDP a taktů na něm závislých tak, aby procesor byl efektivní, tedy efektivnější než předchůdce. To však znamená, že reálně i s dobrým chlazením CPU zdaleka neběží na těch 4,7GHz pro všechna jádra, kam by jít mohl. V základním nastavení je Core i9-9900K dokonce úspornější než RYZEN 7 2700X a z hlediska nároků na chlazení jsou na tom CPU podobně. Potíže je, když zrušíte TDP limit u Intelu. To pak nastane to pravé peklo a i výkonné AiO má co dělat, protože procesor šíleně topí. A to vše za o několik málo % vyšší výkon.
Mnozí očekávali, že díky pájce budou nové procesory Intel výrazně lépe taktovatelné a uchladitelné. Jenže výsledek nestojí ani za řeč. 5GHz je takové maximum pro většinu kusů 9900K, lepší kousky (méně jak 10% vyrobených CPU) půjdou 5,1 – 5,2GHz. V našem případě jsme měli štěstí na průměrný kus, takže 5GHz je naším maximem a teploty jsou vražedné :).
Tento CPU lze prakticky reálně přetaktovat jen tím, že vypnete ten 95W TDP limit. Tedy to, co nechtěně ukázala většina recenzí, kde o tom že je ten 95W limit vypnutý, ale většina recenzentů doteď nemá ani ponětí a diví se, že ten čip tak strašně žere a topí. V tomto případě je totiž TDP zhruba 140W+ a procesor může plně využívat až těch 4,7GHz pro všechna jádra. Výkon tomu samozřejmě dokáže odpovídat:
Ale také tomu právě odpovídá spotřeba i zahřívání a těch pár % výkonu znamená výrazné zhoršení efektivity. A to je prostě důvod, proč Intel to 95W omezení má.
Podívejme se tedy na závěr
|