Strana 1 z 11 Tohle je nejlepší procesor pro mainstreamovou patici od Intelu. A většina jeho dosavadních recenzí a testů je špatně!
- TEST: Intel Core i9-9900K
– 8jádrový „mainstream“ aneb proč vám většina recenzí lže?
Tohle je nejlepší procesor pro mainstreamovou patici od Intelu. A většina jeho dosavadních recenzí a testů je špatně! Společnost Intel nedávno vydala svůj 8jádrový 16vláknový mainstreamový procesor, jako velmi opožděná reakce a skutečná odpověď na AMD a jeho 8jádrové mainstreamové RYZEN 7 modely. Bohužel tento procesor není v tuto chvíli skutečnou konkurencí RYZEN 7 2700X, tedy ne pokud jde o cenu. Ve všem ostatním však konkurencí jsou. Potíž je, že téměř všechny recenze a testy, které vznikly v době vydání toho CPU a stále se tedy tváří jako správné a aktuální, jsou 100% špatně a prakticky vám lžou! Přišlo se na to o pár dní později, když se více lidí začalo podivovat nad tím, jak může mít 95W procesor takové takty a tedy výkon. Tedy se začaly výrazně lišit výkony a praktické výsledky tohoto CPU s tím, jak se dostávaly do rukou recenzentů další a další testy. S tím, jak se procesor dostal i k běžným uživatelům, tak se mnozí podivovali, že procesor zdaleka tak netopí, jak to ukazují některé recenze, ale ani nemá o moc lepší výkon než 2700X. Proč je tedy většina recenzí špatně? Dnes na DDWorld.cz tak asi jako první redakce v ČR, otestujeme tento CPU správně, tedy ukážeme vám jeho skutečný výkon.
- Proč je většina recenzí Core i9-9900K špatně?
Ano, většina recenzí Core i7-9700K i i9-9900K, a to i velkých magazínů, je špatně a to i u nás. A tvůrci je neopravili, stále tam visí bez doplnění podstatné informace, že reálný výkon procesorů běžících na správném výchozím továrním nastavení je mnohem nižší. A bohužel musím přiznat, že i naše recenze Core i7-9700K je špatně (a budeme ji opravovat později). Problém je totiž v tom, že výrobci desek u špičkových modelů s lepšími napájecími kaskádami a chlazením, nedodržují specifikace procesorů ohledně požadovaného TDP! Ve snaze ukázat jejich desku v lepším světle, než desku konkurence, mnozí výrobci v „auto“ nastavení, ve kterém by člověk předpokládal dodržování základních nastavení a parametrů, totiž nechávají procesor „přetaktovat se“. O co jde?
Intel (i AMD) stanovují parametry procesorů a cokoliv nad tyto parametry je taktování. A samozřejmě srovnávat přetaktovaný CPU a nepřetaktovaný CPU je dost rozdíl. Oba výrobci u svých procesorů stanovují takty, na které může procesor jít, a to v závislosti na TDP! To je dnes hlavní omezující faktor. V případě Core i9-9900K (a Core i7-9700K) Intel oficiálně uvádí jen dva takty. 3,6GHz jako základ a 5,0GHz pro boost. Vše mezi tím záleží na TDP, které je 95W oficiálně. Tedy stejná hodnota jako pro 14nm předchůdce se 6 a dokonce jen se 4 jádry na stále stejné architektuře, výrobním procesu a velmi podobných taktech.
Intel ponechává možnost, aby procesor z těch 3,6GHz v základu na všech jádrech mohl jít až na 4,7GHz na všech jádrech (v non-AVX zátěži). Na 4jádrech může jít až na 4,8GHz a na 2jádrech dokonce 5GHz. Vše by ale mělo být stále podmíněno dodržováním toho 95W TDP omezení, které má velmi dobrý důvod, a tím je efektivita. A v tom je kámen úrazu. Někteří výrobci desek se totiž rozhodli tohle ignorovat a nechávají ten procesor jít ve svých základních „auto“ nastaveních, až na ty výše uvedení takty, tedy až 4,7GHz pro všech jádra. Nemusíte mít doktorát z fyziky, aby vám bylo jasné, že 14nm 8jádro na 4,7GHz nikdy nemůže mít jen těch 95W. A také nemá. TDP v takovém stavu je reálně až téměř dvojnásobné. Proto v mnoha recenzích vidíte stížnosti na to, jak procesor příšerně topí a na to, že už vlastně nemá další OC potenciál atd. Jenže takhle Intel ten procesor v základu nenastavil!
"Většina recenzí prostě lže. 9900K/9700K jsou slabší než ukazuje většina recenzí"
Výrobci na vybraných několika špičkových deskách s pořádným napájením „ignorovali“ to TDP a bohužel na těchto deskách většina z nás HW magazínů testuje. Problém je, že je to však jen několik vybraných TOP modelů a samozřejmě je to chyba. Řada jiných i špičkových desek TDP a základní parametry normálně dodržuje v základu, a hlavně drtivá většina Z390/Z370 desek, to TDP dodržuje vždy a bez výjimek, protože má napájení podstatně slabší a výrobci ani nechtějí, abyste ho na nich překračovali.
U některých desek to funkčně vlastně ani nepůjde, protože jejich kaskáda je tak slabá a méně kvalitní, že těch 4,7GHz na všech jádrech při tom 140+W TDP prostě stabilně neudrží (levné Z390 desky). Takže velká část uživatelů může mít, a budou, doma výkon 9700K/9900K procesorů znatelně nižší, než ukazují mnohé recenze. A budou mít ten výkon tak, jaký jej ty CPU skutečně mají mít a jak je Intel nastavil v základu!
Společnosti Intel se nelíbí, že výrobci desek nechávají i v základu procesory přetaktovávat, protože samozřejmě tím nedodržují jeho parametry a pokud vím, tak výrobci desek opraví BIOSy tak, aby dodržovaly v základu nastavení Intelu.
- Testy Intel Core i9-9900K na DDWorld.cz správně
Dnes si tedy otestujeme nový procesor Intelu a tentokrát správně s dodržením specifikací tak, jak je to správně a jak je stanovuje Intel s výkonem přesně takovým, jaký mít mají a jaký budete mít skutečně v základu doma. Jak poznat špatnou a tedy chybnou recenzi a test 9900K? Jednoduše. Stačí se podívat na výsledky jediného testu, který je obvykle ve všech recenzích přítomný. Tedy CineBench R15:
Pokud bude mít Core i9-9900K výrazně vyšší skóre než kolem 1800 bodů, tak bylo testováno bez toho omezení 95W TDP, tedy s přetaktovaným procesorem, překračujícím 140W TDP. Správně při dodržení všech parametrů bude mít procesor výkon kolem 1800 bodů. Ten rozdíl ve výkonu je sice znatelný, ale rozdíl ve spotřebě a zahřívání je brutální, a právě proto Intel vyžaduje a stanovuje ty podmínky. A nejen Intel, stejně to funguje i u AMD procesorů. TDP je prostě omezující faktor pro všech současné procesory a oba výrobci CPU mají velmi dobrý důvod, proč tento limit mají. Efektivita provozu. V současnosti aktuální generace procesorů obou výrobců je nejefektivnější kolem 3GHz, maximálně do 4GHz. Nad 4GHz sice stále roste výkon, ale spotřeba a zahřívání roste mnohem razantněji a jednoduše za ten přínos výkonu nestojí. On je toho 9900K jasným důkazem, nelimitovaný má dvojnásobné TDP, ale výkon naroste maximálně někde jen o 10-15%. Tedy dost mizerná efektivita. Proto reálný běžný takt i9-9900K dle specifikací Intelu na všech jádrech je jen těch 3,6GHz, tedy velice podobný takt, jaký má 2700X! Při 95W prostě takt zůstane na 3,6GHz jako u AMD procesorů, tolik k pohádce o 4,7GHz .....
Dnes se tedy podíváme na to, jaký je skutečně reálný výkon Core i9-9900K ve srovnání s RYZEN 7 2700X, kdy oba procesory mají podobný výkon podobnou efektivitu, ale je zde obrovský rozdíl v pořizovací ceně znásobený ještě tím, že jeden procesor dostanete i s velmi slušným chladičem v ceně, zatímco pro druhý budete muset slušný chladič dokoupit. Podívejme se tedy na to …
|