Strana 12 z 14
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět. Pozor v některých recenzích na webu narazíte na neobjektivní měření spotřeby, kde je třeba spotřeba v zátěži měřena ve speciálním benchmarku, který CPU vytíží na absolutní maximum, ke kterému ale v zátěži v běžných aplikacích nedochází. Na takové testy pozor, nemají žádnou vypovídající hodnotu. V našem případě měříme spotřebu jako obvykle v běžných aplikacích a situacích.
Spotřeba v klidových stavech je něco, na čem Intel u HASWELL procesorů opravdu zapracoval. Faktem je, že na desktopu nás těch pár Wattů vlastně ani moc nezajímá, ale mnohem větší význam to má pro mobilní segment. Jinak je spotřeba HASWELL čipů pod zátěží o něco vyšší než u starší verze Ivy Bridge. Pořád ale vzhledem k výkonu je Intel stále o něco efektivnější než konkurence.
Nutno k tomu dodat, že Intel nejen využívá nižšího výrobního procesu, ale má také podstatně lépe zvládnutý management napájení, takže u jeho procesoru nelze snížit napětí a tedy spotřebu s udržením stability na základních frekvencích. U AMD to však možné je a rozdíl ve spotřebě je dost velký. AMD má tedy proti Intelu v tomto ohledu dost mezery a většina jeho CPU by mohla mít podstatně nižší spotřebu, kdyby to u AMD trochu vyladili.
Vzhledem k tomu, že architektura je v podstatě stejná, výrobní proces je také stejný, taktování asi nebude o moc lepší než u předchůdců. Intel sice v tomto směru udělal pár drobných úprav, ale stejně. K dispozici máme oba procesory v příplatkové odemčené verzi, která by na taktování měla být to nejlepší.
Zkoušeli jsme, co se dalo, i více desek, ale ani s výkonným chlazením NOCTUA jsme se nedokázali dostat na více než 4,5GHz stabilně. Procesor hrozně topil (ano uvnitř pouzdra procesoru je na čipu opět obyčejná pasta). Jinak tajemství v nízké spotřebě v klidu u HASWELLu je v napětí, které je v klidu jen 0,685V (Ivy Bridge má 0,885V). Standardní napětí v zátěži se pak pohybuje kolem 1,115V u Haswellu (Ivy Bridge má 1,085V). Pro 4,5GHz jsme potřebovali zvýšit napětí na 1,215V, což sice není mnoho, ale výrazně stoupla spotřeba samotného CPU (o 90W!). Intel tedy ví, proč nasazuje ty nižší frekvence, protože nárůst výkonu vzhledem k nárůstu spotřeby není až tak zajímavý (zdaleka neodpovídá nárůstu výkonu) a samozřejmě TDP je mnohem vyšší než standardních 84W.
Nárůst výkonu zejména u výkonného Core i7 modelu není ani tak malý a pohybuje se kolem 10-12%. Ale přesto se asi shodneme, že obecná očekávání ohledně taktování byla od 22nm procesoru asi vyšší.
|