Strana 2 z 14
Začněme tedy tím, co nová generace procesorů, označená jako HASWELL nabízí. V úvodu už jsme novinky ve stručnosti naznačili.
Vlastní procesorovou architekturu Intel už několik let jen vylepšuje a vylaďuje. HASWELL je procesorově tedy v podstatě stejný, jako předchůdci. Ve vlastním čipu jsou tedy změny skutečně malé a spíše kosmetického rázu.
Intel se soustředí na optimalizace z hlediska instrukčních sad. Ty přinášejí zajímavé výkonové nárůsty, pokud je samozřejmě využívá aplikace. A mnoho nových verzí známých programů je skutečně používat začíná.
Vylepšené sady a výkon instrukčních sad by se tedy v podporovaných aplikacích měl rozhodně kladně projevit.
Zatímco procesorová část už pár let doznává jen kosmetických změn, grafická část procesorů prodělává významné změny každou generaci. A nejinak je tomu i u HASWELL procesorů.
Intel moc dobře ví, že v oblasti výkonu a technologie integrované grafiky stále výrazně zaostává za konkurenčním AMD. Snaží se tedy hodně dohánět, zvlášť když v současné době už jsou výkon a schopnosti integrovaných grafik v CPU natolik dobré, že si s nimi velká část uživatelů vystačí. Grafika v HASWELL procesorech tedy prodělala velký vývoj. Intel výrazně upravil architekturu s ohledem na požadavky moderních DX11 her. Grafika má rovněž více výpočetních bloků.
Přibyla klíčová podpora pro nejnovější standardy DX11.1 a OpenCL 1.2, což do této doby nabízela kompletně jen AMD u svých grafik (NV grafiky DX11.1 nadále neumí). Umět by nová generace grafik Intel měla i obsloužit 3 monitory zároveň. V čem už ale Intel udělal pořádný nepořádek, to je fakt, že existuje hned několik verzí této integrované grafiky, podstatně se lišící výkonem.
Existuje nejslabší GT1 verze, několik GT2 verzí (HD 4200/4400/4600), pak GT3 ve dvou verzích (HD 5000/5100) a konečně nejsilnější GT3e verze HD 5200 Iris PRO. Mezi IRIS a ostatními grafikami je podstatný rozdíl. IRIS verze má totiž pro sebe (kromě dvojnásobku výpočetních jednotek) ještě vedle čipu vlastní malou rychlou grafickou paměť, která výrazně zvyšuje výkon. Nicméně jedná se o řešení dostupné jen pro BGA čipy pájené na desku, tedy nikoliv pro socketové procesory (zatím). V současnosti uvedené procesory do LGA 1150 patice na desktopu mají všechny zatím "jen" GT2 HD 4600 grafiku, tedy 20 výpočetních jednotek (proti 40 možným v HD 5000 sérii GT3).
(HASWELL CPU s přídavnou pamětí pro grafiku HD 5200 - určený do BGA)
Existuje "desktopový" model Core i7-4770R s Iris PRO HD 5200 grafikou se 40 jednotkami a EDRAM pamětí, ale je to procesor právě jen do BGA, tedy určený pro napájení na desku, takže se s ním normálně v obchodech nesetkáte.
Do dnešního testu jsme si pak vybrali zatím jen dva modely. A to jednoduše nejvýkonnější Core i5 a Core i7 verze.
(Fyzický rozdíl mezi Haswell (vlevo) a Ivy Bridge (vpravo) je jasně vidět)
TOP modelem je tedy Core i7-4770K, který má 4 fyzická jádra + 4 vlákna (tváří se tedy jako 8jádro). V základu má 3,5GHz a TURBO režim to vytáhne až na 3,9GHz. L3 paměť má 8MB. Jedná se o odemčenou verzi pro OC, ale zase na oplátku nemá povolenou virtualizaci. Nativní podpora DDR3 je stanovena na 1600MHz. Cena tohoto modelu ale není malá. Aktuálně stojí značných 7900 korun vč. DPH.
Pro většinu uživatelů by tak mohl být zajímavější levnější Core i5-4670K procesor, za který si v obchodech účtují 5550 korun vč. DPH. Je to nejvyšší verze Core i5 a opět je to odemčená edice pro OC. Ani ten však proti ostatním Core i5 modelům nemá povolenou virtualizaci, tak pozor na to. Takt 4 jader bez dalších vláken (bez HT) je 3,4GHz v základu a v Turbo režimu jede 3,8GHz.
Vzhledem k vysokým cenám těchto procesorů, přímo cenově žádný konkurenční AMD model proti nim nestojí. Nicméně výkonem je tu konkurenční 8 jádrový FX-8350, který ač je výrazně levnější, díky nástupu modernějších aplikací si vede stále lépe a dokáže novinky Intelu v mnoha případech slušně prohnat.
Nezmínili jsme se ještě o deskách ....
|