Strana 3 z 14
- Gigabyte Z87X-UD3H - nové čipsety 8. série a patice LGA 1150
Pro účely dnešního testu jsme dostali několik základních desek, jako první nám do redakce dorazil model od Gigabyte, takže si ho dnes krátce představíme.
Jedná se o střední mainstreamový model, který patří do série UD, tedy toho nejkvalitnějšího, co Gigabyte nabízí. Je to nejnižší model z tradiční řady UD3, UD4 a UD5. Nicméně bude rozhodně velmi populární, protože nabízí velmi mnoho za přijatelnou cenu.
Je to deska nové generace s paticí LGA 1150 a novým čipsetem Intel Z87. Gigabyte tedy využilo situace a předělalo a vylepšilo spoustu věcí proti starším modelům.
Kompletně přepracované (i kvůli změnám v samotném CPU) je napájení desky. S tím souvisí i celá řada věcí, což Gigabyte souhrnně označuje jako Ultra Durable 5.
UD3H model je velmi dobře vybavenou deskou ve všech ohledech, i když není zdaleka nejdražší. Pravda, také není nejlevnější. Její cena se aktuálně pohybuje kolem 4000 korun vč. DPH.
Nová generace čipových sad Intel obsahuje celou řadu modelů. Nejčastěji se budeme setkávat s nejvyšším Z87 a pak s nižšími H87, B85 a Q87/Q85.
Drobné rozdíly jsou hlavně ve výbavě a podporovaných funkcí z hlediska platforem a druhů PC, pro které je Intel předurčil.
8 řada čipsetů Intel definitivně u všech verzí opouští PCI sběrnici a vše už tak bude probíhat jen na PCIe. Novinkou je změna u výstupů na display, kde už všechny digitální moderní výstupy (HDMI, DVI, DP) půjdou z procesoru. Jen o analogový VGA se bude (když jej výrobce na desku osadí) starat čipset.
Už jsme to nakousli. Nová patice není výmysl jen tak pro nic za nic, ale odvíjí se od změn, které Intel provedl v oblasti další integrace komponent do CPU. Nejvýraznější změnou je přesunutí části napájení (regulátoru) z desky do procesoru. To Intelu právě umožňuje lepší řízení spotřeby čipu a tedy nižší spotřebu. Další změny se týkají grafické části, výstupů a dalších věcí.
(Starší Ivy Bridge procesory do LGA 1150 nenapasujete ... patice je menší a má jinde výřezy)
Sečteno podtrženo, nová patice je nutností a staré CPU by stejně s novými deskami ani vlastně fungovat nemohly, neb by v kompletu chyběly některé části. K procesorům HASWELL tak musíte pořídit novou desku, což znamená, že starší platforma LGA 1155 v tuto chvíli započala svůj konec a žádné výkonnější procesory do ní již uvedeny nebudou. Budoucnost patří LGA 1150 platformě, která by měla být i pro nástupce HASWELL procesorů, již vyráběný nižším výrobním procesem.
(A nové HASWELL čipy neosadíte do starší LGA 1155 patice - jiný tvar a výřezy)
Nyní už vzhůru k testům novinek ...
|