Strana 11 z 13
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět. Pozor v některých recenzích na webu narazíte na neobjektivní měření spotřeby, kde je třeba spotřeba v zátěži měřena ve speciálním benchmarku, který CPU vytíží na absolutní maximum, ke kterému ale v zátěži v běžných aplikacích nedochází. Na takové testy pozor, nemají žádnou vypovídající hodnotu. V našem případě měříme spotřebu jako obvykle v běžných aplikacích a situacích.
Spotřeba X79 platformy je samozřejmě vysoká, ale to je i výkon. Nová generace IB-E proti SB-E zaznamenala snížení spotřeby v zátěži o dvě desítky W, což je znát. Takže nová generace CPU pro LGA 2011 je rozhodně účinnější a efektivnější.
Nutno k tomu dodat, že Intel nejen využívá nižšího výrobního procesu, ale má také podstatně lépe zvládnutý management napájení, takže u jeho procesorů obvykle nelze snížit napětí a tedy spotřebu s udržením stability na základních frekvencích. U AMD to však možné je a rozdíl ve spotřebě je dost velký. AMD má tedy proti Intelu v tomto ohledu dost mezery a většina jeho CPU by mohla mít podstatně nižší spotřebu, kdyby to u AMD trochu vyladili. Nicméně ukazuje se, že u nových procesorů Ivy Bridge-E lze napětí ještě trochu snížit, zejména u obou šestijádrových modelů, sice o málo (asi 0,1V), což spotřebu sníží o dalších skoro 20W. Ale nevím jestli to bude u každého kusu CPU opravdu reálné.
U procesorů Ivy Bridge-E nemusíte mít strach, že Intel použil méně kvalitní pastu mezi jádro a heatspreader. U těchto procesorů je použito kvalitní pájky. Nově jsou navíc všechny tři modely odemčeny, včetně 4jádrové Core i7-4820K, kdy jeho předchůdce 3820 odemčený nebyl.
Starší 32nm Sandy Bridge modely se nechaly taktovat někam k 4,5-4,6GHz s dobrým chlazením. A jak jsou na tom nové modely? Se všemi jsme překročili takt 4,7GHz. U šestijádrových modelů jsme se dostali k 4,75GHz, ale u Core i7-4820K s výkonným vzduchovým NOCTUA chlazením jsme se dostali na 4,8GHz! Samozřejmě s těmihle takty tyhle procesory ještě více utečou všem pronásledovatelům. Očekávejte ale také nezanedbatelné zvýšení spotřeby.
Jednoznačně jsou ale Ivy Bridge-E procesory lepší proti Sandy Bridge-E.
|