Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé case:
V této oblasti konečně vidíme reálný přínos 14nm výroby proti 22nm! Spotřeba nových Core i7/i5 SKYLAKE procesorů je totiž znatelně nižší než HASWELL předchůdců. Core i7 SKYLAKE model má teď spotřebu na úrovni Core i5 předchůdců a Core i5 SKYLAKE se spotřebou blíží téměř Core i3 předchozí generace! Takže v tomto ohledu konečně znatelný přínos nové generace - je nepochybně o notný kus efektivnější.
V případě taktování je nutné mít na paměti, že u Intel platformy je taktování přístupné pouze pro procesory s písmenem K na konci názvu. Což bohužel znamená, že si na to musíte hodně připlatit a většina CPU Intel tedy taktovat nejde. AMD tak striktní není, nabízí také pro OC plně odemčené modely BE, ale fakticky nezamyká pro nějaký ten OC ani zbytek nabídky. V případě jediných zatím dostupných SKYLAKE procesorů jsou oba odemčené pro taktování, za což si také připlácíte.
A jak jdou 14nm novinky taktovat? Upřímně, rozčarování. Absolutně žádný posun proti HASWELL předchůdcům, pokud jde o maximální výsledky! U staršího Core i7-4790K bylo stabilním domácím maximem něco kolem 4,8GHz. A hádejte co? Pro nový Core i7-6700K platí úplně to samé! I ten sice dokážeme vytaktovat na 5GHz, ale prostě to není stabilní a neprojde to všemi testy bez pádů. Stabilní se nakonec ukázala opět frekvence 4,8GHz a to i při použití vodního All-in-one chlazení.
Pro Core i5-6600K platí, že tak dobře a vysoko taktovat nejde. Ačkoliv jsme měli v jeho případě na výběr rovnou ze 3 vzorků, v nejlepším případě jsme se dostali u jednoho na stabilních 4,6GHz s vodním chlazením. U dalších dvou bylo maximem 4,5GHz. Nicméně pochopitelně nárůst výkonu proti základním frekvencím rozhodně zaznamenáte.
Podívejme se dále ...
|