Strana 12 z 12
Takže už víte, jak na tom SKYLAKE je. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Vydat tohle AMD jako novou generaci CPU na novém výrobním procesu, mnozí by hledali lopatu a šli mu kopat hrobeček. Nové SKYLAKE procesory jsou totiž v průměru úplně stejně výkonné, jako generačně několik let staří předchůdci HASWELL na stejných frekvencích. Jsou případy, kdy je i slabší, protože má nižší takty na všech jádrech v Turbo režimu proti HASWELL předchůdcům řady Core 4000. Asi se shodneme, že po stránce přínosu výkonu je SKYLAKE velké zklamání a od zbrusu nového 14nm výrobního procesu jsme čekali něco mnohem více.
Pravdou ale je, že ten výkon je nabízený s výrazně nižší spotřebou, a to je přínos té výroby. Intel by tedy dokázal nabídnout vyšší výkon při zachování spotřeby předchůdce, ale rozhodl se, že výkonu je dost a preferuje tedy efektivitu. Nutno dodat, že procesorového výkonu je opravdu dost. Problém je, že ze strany aplikací není využíván. Využití vícejádrových CPU je zejména ve hrách tristní. To se snad pomalu mění. V čem je nový SKYLAKE také zklamáním je, že taktovací možnosti a potenciál není o nic lepší, než u 22nm předchůdců, což je trochu zvláštní, i když procesor méně žere a méně topí, nejde běžně stabilně taktovat o nic výše než HASWELL.
Jako upgrade tedy nové Core i7-6700K nebo Core i5-6600K těžko někoho přesvědčí, pokud má doma předchůdce jako jsou Core řady 4000/3000, tedy platformy Z97/87/77. Zajímavý by mohl být už ale upgrade z Core řady 2000 (Core i7-2600K apod.). Tam už je zajímavý nárůst výkonu, ale hlavně pokles spotřeby a také fakt, že aktuální platforma Z170 je podstatně modernější a nabízí moderní výbavu. Z170 platforma nabízí velký počet PCIe, tomu odpovídající výbavu jako M.2 apod. Je zde také podpora DDR4 pamětí a mnoho nových funkcí a moderních prvků zpracování desek.
Problémem dvou zatím dostupných SKYLAKE procesorů je ale stejně jako u jejich předchůdců, cena. Upřímně řečeno, o modelu Core i5-6600K bych vůbec neuvažoval. Za ty peníze prostě nestojí. Je rok 2015 a platit více než 7 tisíc za obyčejné čtyřjádro? Jako vážně?! To Core i7-6700K je rozhodně zajímavější, o poznání výkonnější, ale také pořádně drahý. Je to pořád mainstreamový procesor, ale stojí více než 10 tisíc. Jeho problémem je model Intel Core i7-5820K, tedy odemčený 6jádrový(12vláknový) HASWELL-E procesor pro X99, který není o moc dražší a cenově vyjde jako platforma dost podobně pro toho, kdo v této cenové kategorii nakupuje. Osobně bych tedy spíše než Z170 platformu volil skutečný high end, kterým je X99. Avšak jsou systémy, které na X99 tak snadno a běžně nepostavíte. Pokud třeba chcete opravdu malý, efektivní Mini-ITX počítač, ale chcete ho mít rozumně výkonný, pak je Core i7-6700K víc než vhodný základ.
Ve srovnání s nedávnými předchůdci tedy nový 14nm SKYLAKE nevychází moc dobře a má to hodně blízko tomu, co by mnozí nazvali propadák. Po tolika letech z nového procesu vyždímat jen takhle malý postup proti 22nm předchůdcům? To je prostě málo. Výkon je však dnes bohužel podružný, protože jak víme, většina aplikací a zejména her nevyužívají pořádně ani ten výkon, co už mají ty starší procesory. Takže nemá smysl se moc hnát za dalším a Intel zvolil cestu nižší spotřeby a lepší efektivity. Nic to však nemění na tom, že konkrétně model Core i7-6700K je výborný a výkonný procesor, stejně jako jeho předchůdce. Jeho jediným problémem je extrémně vysoká cena. Kvůli té je pak úplně nezajímavý nižší jen 4jádrový (bez dalších vláken jako má Core i7) model Core i5-6600K, kdy prostě 7 tisíc za obyčejné 4jádro v roce 2015 je naprostá šílenost. 7 tisíc korun je hodně peněz a kdo je má, chce výkon a většinou má i těch 10 tisíc na procesor. Core i5 by měl být určen pro ty, kteří mají hluboko do kapsy, ale to nejsou ti, kteří mají 7 tisíc na procesor. A vůči Core i5 už také stojí letitý 32nm AMD FX-8370E, který přes své stáří jej výkonově výrazně potrápí a překoná, pokud se bavíme o moderních aplikacích využívajících více jader a to je i výrazně levnější. Jeho problémem je jen vyšší spotřeba (což ale u nedávno uvedeného modernizovaného FX-8370E není zase až takový extrém) a stáří platformy. Core i7 má situaci snazší, AMD mu přímo s ničím dnes nekonkuruje.
Hodnocení Intel Core i5-6600K: 70%
Pokud tedy chcete taktovat a chcete výkon, Core i7-6700K je to, co chcete. Je drahý, hodně drahý, ale Core i5-6600K není o moc levnější (10 vs 7 tisíc) a má výrazně nižší výkon i potenciál ve všech ohledech. Pokud chcete Core i5, chcete jej proto, že nemáte na Core i7 a v tom případě tedy máte hluboko do kapsy a prostě nemáte 7 tisíc na CPU. A pak si vezmete ten nejlevnější Core i5. Ty bohužel nejsou odemčené pro OC a zatím také ještě v případě SKYLAKE verzí nejsou na trhu. Uvidíme, zda Intel nabídne i nějaké XEON verze, protože třeba XEON E3-1231v3 je hodně zajímavý CPU, je totiž levnější než Core i7 verze, má však stejné parametry (4 jádra 8 vláken na solidních frekvencích) a dá se koupit za těch 7 tisíc, což je další argument proti Core i5 K verzi. Jako celek je tedy nová SKYLAKE generace technologicky sice velký skok, ale prakticky to kromě spotřeby/efektivity není v reálu nikde moc vidět. To nic nemění na tom, že jako platforma je dnes tím nejlepším a nejmodernějším, co PC mainstream nabízí, i když ta nabídka je zatím hodně omezená. Ale to se v dalších týdnech a měsících zlepší.
Hodnocení Intel Core i7-6700K: 85%
Za zapůjčení procesorů děkujeme společnosti INTEL
Za zapůjčení další výbavy pak společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|