TEST: Intel Turbo Boost na Core i5 pod drobnohledem
– automatické taktování pro každého v praxi
Podívali jsme se na zoubek pořádně technologii Intel Turbo Boost, která se objevuje u nových procesorů.
Před časem jsme testovali nové procesory Core i5 a Core i7, které obsahují speciální technologii Turbo Boost. Už v našem testu jsme ji podrobně rozebrali s tím, že se ale na ní ještě v budoucnosti podíváme. Jedná se totiž o technologii, která vlastně automaticky taktuje náš procesor z jeho nominální frekvence. Dnes si tedy podrobněji rozebereme, jak to vlastně celé funguje a samozřejmě se podíváme i na to, jaký je přínos této technologie …
Procesory Intel Core i7/5/3
Nejdříve se krátce musíme zmínit o procesorech Intel Core i5/7 a zejména pak o modelech postavených na jádru Lynnfield. Jedná se o 45nm (později i 32nm) procesory, které v případě Lynnfieldu mají nativně čtyři procesorová jádra a dvoukanálový integrovaný řadič pamětí.
Vůbec stavba těchto procesorů je extrémně podobná stavbě procesorů AMD Phenom. Oba tyto procesory jsou právě nativními čtyřjádry, mají integrovaný řadič pamětí a také další části, které byly součástí severních můstků čipových sad. Mezi jinými je to i rychlá komunikační sběrnice, která se v případě Intelu jmenuje QPI. Ta je připojena i na PCIE a komunikuje s grafickou kartou.
Pozor, ne všechny procesory Core i5 budou čtyřjádra. Chystaná 32nm řada Core i5-6xx je na rozdíl od Core i5-7xx jen dvoujádrová, ale má zase Hyperthreading a integrované grafické jádro.
Co však procesory Core i5, ale i Core i7 mají, je technologie Turbo Boost, které se dnes budeme pěkně polopatě a prakticky věnovat …