Strana 6 z 7
- Taktování DDR3 RAM - Overclocking
Samozřejmě, že jsme otestovali i OC potenciál těchto pamětí, než vám ale ukážeme, na jaké hodnoty jsme se dostali, povíme si, jak jsme testovali stabilitu. Snažili jsme se ji otestovat za pomoci vychvalovaného programu Memtest, ten ale nebyl dostačujícím a dokonce i velice nestabilní OC kolikrát uznal za stabilní, tak jsme sáhli po jiném programu. Bylo jim OCCT, který byl již o mnoho lepší, ale stále to nebylo ono. Přesto jsme se tímto programem spokojili a testovali stabilitu za pomoci tohoto programu. Největší váhu jsme ale dávali programu Prime 95. Když námi nastavená frekvence vydržela ustát půl hodinu v tomto programu a následnou prověrku za pomoci OCCT ,nabyli jsme vnitřního klidu, že aktuální frekvenci můžeme považovat za 100% stabilní. Jako první si ukažme, jakých OC výsledků jsou schopny dosáhnout paměti společnosti Kingston.
- Kingston KHX1600C8D3K2/4GX – 1600MHz cl8 (cena: 3200,- za 4GB/ekv.4800,- za 6GB)
Paměti Kingston jsou přeborníky našeho testu-alespoň v oblasti OC potenciálu. Povedlo se nám všechny tři paměťové moduly přetaktovat na velice působivých 1910MHz!!! Což vůči výchozím 1600MHz není vůbec zlé. Pamětem k této vysoké frekvenci stačilo pouhých 1.65V a časování bylo nastaveno na CL9 (9-9-9-24). Chválíme skvělý OC potenciál u těchto pamětí. Maximální frekvence, které byly tyto paměti schopny dosáhnout (čti naběhnout do systém, ale nebyly stabilní) byla mírně pod 2000MHz. Škoda, že tato frekvence neprošla testy stability.
- Corsair Dominator TR3X6G1600C8D – 1600MHz cl8 (cena: 5600,- za 6GB)
Náš druhý kit v testu, od společnosti Corsair, má zcela naprosto stejné parametry jako předchozí Kingstony, takže jakých výsledků dosáhly? Bohužel naše Corsairy nemají stejné čipy jako výše zmiňované Kingstony, a tak jsme si o takto vysokých frekvencích mohli nechat jen zdát. Naše nejvyšší frekvence, které jsme byli schopni stabilně dosáhnout byla 1866MHz s časováním CL9, což není vůbec zlé, díky přetaktování dostanete za podstatně nižší cenu vyšší model a to TR3X6G1866C9DF. K této frekvenci nám postačilo napětí 1.65V, které jsme za žádnou cenu během testu nepřekročili.
Jelikož naše základní deska disponuje tzn. Power Card, díky niž si můžete dovolit do pamětí pustit mnohem vyšší napětí, tak jsme to také ozkoušeli. Ale již jsme o mnoho více z těchto pamětí nevymáčkli. Rozhodně jsme se kdo ví jak moc nepřiblížily k frekvenci, které jsme dosáhli s Kingstony. Tyto "Dominatorky" rozhodně neodpovídají svým OC potenciálem své ceně a použitému chlazení, což je škoda. Při nákupu těchto pamětí jsme od nich očekávali mnohem více. Přesto se jedná o kvalitní a výkonné DDR3.
- Transcend DDR3 1333MHz cl9 (Cena: 1350,- za 2GB/ekv. 4050,- za 6GB)
Teď již jen zbývá si ukázat, jak jsou na tom Transcendy. Jsou z všech testovaných modulů nejlevnější a 6GB vás vyjde jen na 4000 korun, což je o 1600 méně než za Corsair, ale jen o necelých 800 korun méně než za Kingston. Ze základních 1333MHz nebylo pro ně problémem se dostat až na 1700MHz!!! A to při napětí do 1.65V. Vzhledem k tomu, že paměti jsou řazeny do nejnižšího segmentu DDR3 pamětí a nedisponují ani chladičem, je tento výsledek velice uspokojivý. Největším plusem těchto pamětí je jejich možný chod při 1600MHz s časováním CL8 což je zcela skvělé. Pojďme si vyřknout závěrečný ortel nad testovanými paměťmi. A jak jste viděli v testu, na 1600MHz si nezadají s konkurencí.
PS:Omlouváme se za nepřiložení OC screenu u dalších pamětí, ale bohužel se nám kdesi ztratily – samozřejmě úplně samy :).
Pojďme si tedy udělat pár závěrů …
|