- 3x DDR3 RAM: souboj operačních pamětí na 1333-1800MHz.
V dnešním testu si tedy představíme trojici paměťových kitů, které by mohly vyhovovat vaší sestavě s triple-chanel řadičem, tedy u platformy Intel X58 a Core i7. Zatímco běžné AMD a Intel platformy mají nadále dvoukanálový řadič, tady si vyzkoušíme místo dvojice, hned trojici paměťových modulů.
DDR3 RAM
Paměťové formáty se stále vyvíjí. Mnozí si jistě pamatují, že ještě před pár lety existovaly SDRAM moduly na frekvencích 100/133MHz a jaká to byla panečku rychlost a hlavně pálka za 128-256MB této paměti. Pak dorazila první generace DDR pamětí a skočili jsme na 266/333/400MHz a v kapacitách jsme se už dostali i na 512-1024MB.Zhruba před 4 lety se začaly prosazovat DDR2 paměti a už jsme se vyhouply na 533/667/800/1066MHz a 2x1GB začal být standardem a později i 4GB.
Zhruba v loňském roce se poprvé DDR3 paměti, které se objevily už před 2 lety, dostaly na cenovou úroveň DDR2 a dokonce je i překonaly. Obě hlavní platformy na DDR3 přešly a dnes je tedy DDR3 současným standardem operačních pamětí. DDR3 slibují vysoké frekvence a běžně se pohybujeme na 1066/1333/1600/1800MHz.
DDR3 tedy slibují vysoké frekvence a vysokou propustnost, ale za cenu horšího časování. Výhodou také je nižší spotřeba DDR3 modulů na běžných frekvencích proti stejně výkonným DDR2, což s rostoucí kapacitou pamětí, kdy kupujeme 4-8GB, je rozhodně na celkové spotřebě PC poznat. Dnes nás zajímá výkonové srovnání DDR3 a to hned na několika frekvenčních hodnotách – konkrétně 1333/1600/1800/1866MHz. Bude to také souboj tří cenově poměrně rozdílných tříd pamětí. Dozvíme se tedy, zda se vyplatí za paměti připlácet, protože ty příplatky jsou až několik tisíc korun, přitom parametry a hlavně výkon může být podobný.
Prvními, a také nejlevnějšími paměťmi dnešního testu jsou Transcend na frekvenci 1333MHz s CL9 časováním. Tyto paměti, se prodávají po jednom modulu o celkové kapacitě 2GB. Cena za jednu paměť se dnes pohybuje mírně nad dvanáctset korun. Ostatní specifikace těchto pamětí si představíme, ale až v další kapitole.
Pak tu máme DDR3 od firmy Corsair. Tyto paměti si již nemusíte kupovat odděleně, neboť se prodávají jako triple-chanel kit. Šestice GB, které pořídíte za cenu mírně nad pět a půl tisíce korun, pracují na frekvenci 1600MHz s časováním certifikovaným na CL8. Tyto modely spadají do rodiny Dominator, což dříve značilo nejluxusnější paměti, které jste si mohli pořídit. Jestli i tyto Dominatory budou dělat čest svému dřívějšímu jménu, uvidíme.
Třetím velice zajímavým balením je Duální kit od společnosti Kingston. Tyto kity se nám dostaly do rukou dva, takže otestovat je pro platformu X58 nám nečinilo sebemenší problém. V jednom kitu, který pořídíte za cenu okolo dvou a půl tisíce korun naleznete 2x2GB na frekvenci 1600MHz s časováním CL8. Tento kit je samozřejmě stavěný pro P55 platformu, a jestli toužíte po triple-chanel balení pro vaší X58 sestavu, tak si připravte velice pěknou částku a to pouhé čtyři tisíce dvěstě korun. Paměti, kterým se budeme dnes věnovat, jsme vám již popsali, tak si ještě představme několik zajímavých operačních modulů, které sice nebudou součástí testu, ale mohly by být velice zajímavou volbou pro platformu X58.
Pojďme si tedy představit jednotlivé testované modely pamětí ….