Strana 2 z 3
Pro test pamětí jsem si připravil to nejlepší, co lze nyní v oblasti základních desek na trhu zakoupit. Gigabyte poskytl svůj TOP model Z690 Xtreme, který garantuje podporu pamětí s frekvencí 6400MHz+. Deska by si tak měla bez problémů poradit s tímto novým modelem od Kingstonu. Pro jistotu jsem ovšem na desku nahrál poslední BIOS F7d, který sám o sobě kompatibilitu s pamětmi o takto vysoké frekvenci nadále značně vylepšil. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat, či jaké nejnižší časování dovolí paměti nastavit. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v nejnovější verzi programu AIDA 64.
Paměti Fury Beast se prodávají od frekvence 4800 MHz, až po zatím vrcholový model na frekvenci 6000 MHz. Maximální kapacita je pak 2x32GB. Já tedy dostal na test model s nejvyšší frekvencí a nejnižší kapacitou.
Ohledně nastavení pamětí, stačí pouze v BIOSu zapnout XMP profil a dát restart. Ovšem doporučuji nainstalovat na desku poslední BIOS, protože u pamětí s frekvencí nad 6 000 MHz už může mít některá deska problém a aktuální BIOS může hodně pomoci.
Ohledně taktování paměti jsem se nakonec nedostal ani o 100MHz výše, všechny pokusy vedly k tomu, že deska už nenaběhla. Nepomohlo ani zvýšení napětí. Viditelně jsou paměti hnány opravdu na krev a mají i vyšší základní napětí na 1.35V, tedy o 0.25V více než je základní napětí pro 4800MHz model. Nutno říci, že Intel a jeho ALDER LAKE a Z690 nejsou pro testování DDR5 vůbec ideální, protože Intel musel udělat určité nestandardní změny, aby jeho nativně DDR4 architektura s DDR5 vůbec fungovala. A platforma sama zdaleka není vyladěná.
Nakonec se mi podařilo snížit časování na 36.36.36.72, což nakonec není vůbec špatný výsledek a i přesto že paměti byly stále na stejné frekvenci, došlo k celkem citelnému nárůstu rychlosti a dost se snížila latence. Jak je vidět z výsledku v AIDA64, paměti skoro pokořily rychlost 90GB/s.
Nakonec jsem ještě udělal menší srovnání pamětí DDR4 vs. DDR5 na různých frekvencích na platformě INTEL Z690, jak je vidět DDR4 na frekvenci 4800MHz podávají stále pěkné výsledky a teprve až 6000MHz meta u DDR5 dokáže více odskočit.
Jelikož nakonec paměti nešly vůbec taktovat, dokázal jsem pamětem rychlost vylepšit pouze snížením časování. I tak jsou rozdíly měřitelné a dosahují na hodnotu kolem 5%. Je celkem vidět, že DDR5 momentálně vysoké časování dost brzdí a je zde obrovská rezerva do budoucna.
Celkem dramatickou změnu k lepšímu jsem zaznamenal u latencí, kde jsem dokázal ponížit latenci skoro na úroveň vysoko taktovaných DDR4 pamětí předchozí generace. Vůči výchozí hodnotě jsem si jenom díky změně časování polepšil o parádních 15%.
Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou Radeon RX 6800XT 16GB od Gigabyte. Bohužel vliv pamětí a jejich nastavení nemá u Intelu skoro žádný vliv na výkon.
U procesoru i7-12700KF to bylo s bídou kolem 1 %. Intel tedy viditelně na paměťovém řadiči moc nezapracoval, protože podobný problém měla i předchozí 10 a 11 generace.
Vliv výkonu u aplikací byl o něco lepší než u her, stále ale v řádu jednoho až dvou procent. Intel opravdu netěží z frekvence pamětí tolik co současná generace procesorů od AMD.
Takže k závěru …
|