Již brzy AMD uvede novou AM5 platformu, která přechází na DDR5 standard, krátce na to dorazí také serverová SP5 EPYC a později i desktopová ThreadRipper SP5 platforma také kompletně na DDR5, čímž spolu již současnou mobilní platformou, AMD rychle kompletně přejde od DDR4 k DDR5. Intel je na té cestě také, i když poněkud komplikovaněji. Vyloženě nativní DDR5 platformu na trhu stále nemá, ale současná generace procesorů DDR5 podporuje, leč s kompromisy. Ty ale u AMD AM5/SP5 platforem nejsou a každopádně DDR5 v nadcházejících týdnech opravdu začne nahrazovat DDR4 na pozici běžného standardu operačních pamětí.
A výrobci pamětí se na to připravili, ceny DDR5 jsou sice vyšší, ale už ne extrémní a nedostupné. No a své modely hlavně v plné míře představil Kingston, tedy zdaleka největší výrobce operačních pamětí na trhu (má kolem 80% trhu), což znamená že se tahle technologie stává skutečně mainstreamem.
Kingston HyperX už není nově je Kingston FURY
Mimochodem, Kingston jak asi víte, tak se před časem zbavil své letité značky HyperX, které spolu s právy a produkty z řad periferií odprodal HP. Jeho operační paměti, které jsme tedy léta znaly jako HypeX, o toto označení přišly. Kingston nezměnil design samotných modulů, jen z nich zmizelo logo HyperX a nahradilo ho FURY.
Firmy toto označení používala jako pod-označení některých HyperX RAM i SSD produktů, nyní je tedy hlavní značkou tzv. herních produktů DDR4 i DDR5 pamětí Kingston. Máme tři řady, základní FURY Renegade a výkonnější FURY Beast a pak mobilní verze FURY Impact. Dnes se podíváme na FURY BEAST a to ve verzi bez RGB, tedy žádný podsvícení. Ta ale samozřejmě také existuje, pokud máte zájem.
Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:
Podpora XMP 3.0
Nízký profil chladiče
Dostupné až do frekvence 6 000 MHz a kapacitě 64GB
Doživotní záruka (u prodejců obvykle 10)
Design chladičů se moc neliší od již uvedených DDR4 pamětí, Kingston neměl důvod nic měnit. Velkou výhodou řady Fury Beast je také nízká výška samotného chlazení, které díky tomu nekoliduje s většími vzduchovými chladiči. Někteří ocení absenci RGB podsvícení, ale ta existuje také.
Dobrou zprávou jsou ceny, kdy DDR5 od svého uvedení skoro před rokem podstatně zlevnily, hlavně jsou běžně fyzicky dostupné a výrobci akcelerují výrobu i dostupnost s ohledem právě na brzký nástup AMD AM5 a SP5 platforem, které už DDR5 vyžadují vždy. I rychlé DDR5 6000MHz se tak v 16GB modulu prodávají dnes za 3000 korun, a 2x 8GB za 3500 korun a ceny nadále budou klesat. Ano, je to stále více než za DDR4, kdy 2x 8GB DDR4 3600MHz Kingston FURY Beast zaplatíme 1800 korun vč. DPH, ale už to prostě není extrém.
DDR5 navíc budou asi vždy dražší, protože jednou z mnoha novinek u tohoto standardu je přesun řízení napětí a spotřeby na moduly samotné. Dosud tohle bylo součástí základní desky. DDR5 mají také nativně součástí čipů ECC a další věci. Takže DDR5 modul jako celek je prostě výrobně dražší než DDR4, nicméně ceny DDR5 ještě neklesly na svá minima. Každopádně Kingston jako obvykle se soustředí na mainstream, dnes testované 6000MHz moduly jsou zatím tím nejrychlejším od této firmy a cena je tedy také výše. Například 5200MHz verze je už jen za 2300 korun, 5600MHz pak za 2700 korun. 6000MHz začíná na těch 3000 korunách.
Dnes testovaná edice je ta jednoduchá bez RGB, ale všechny existují i v RGB verzích, které jsou zhruba o 300 korun obvykle dražší. A jaké jsou tedy v praxi?