Strana 3 z 4
Jak jsem napsal v předchozí kapitole, všechny DDR4 paměti bez výjimky, ať je na nich napsáno cokoliv, pokud mají mít více než 2133MHz, tak v základu po osazení bez nastavení v BIOSu pojedou na Intel i AMD platformách vždy jen těch 2133MHz. Pokud si tedy koupíte rychlejší paměti musíte je na udávaný takt a časování a napětí přepnout, k čemuž slouží XMP profil. S tím jsou ty moduly prodávány. Původně bylo XMP určeno pro Intel platformu, dnes jej ale adoptovalo i AMD, a tak XMP funguje bez potíží i na současných RYZEN procesorech a B350/450/X370/X470/X399 deskách.
Mezi AMD a Intel platformou je ale zásadní funkční rozdíl, pokud jde o paměti. Zatímco u Intel platforem osazujete prostě vedle procesoru rychlé paměti a na výkon samotného procesoru nemají žádný vliv, v případě AMD RYZEN procesorů je situace komplikovanější, protože rychlost pamětí přímo souvisí s výkonem procesoru. Vnitřní sběrnice u RYZEN běží na stejném taktu, jako u těch pamětí. Tím pádem při osazení rychlejších RAM, automaticky zrychlujete i procesor (i když jeho vlastní takt je stejný).
V praxi to znamená, že zatímco u Intel platformy můžete vidět růst propustnosti ve speciálních aplikacích, jako je AIDA, ale zanedbatelný nárůst výkonu, pokud jde o běžné aplikace, v případě AMD však vzroste výkon i v běžných aplikacích, a to o něco výrazněji. U Intelu jste prostě jen osadili rychlejší pamětí, v případě AMD ale ty rychlejší paměti zvyšují i výkon samotného procesoru. To ale také znamená, že u AMD je samozřejmě podstatně složitější využít výrazně rychlé paměti, kdy procesor je v základu dělaný na 2933MHz (dle specifikace AMD) paměti a vy ho nutíte s tou vnitřní sběrnicí běhat rychleji, což má samozřejmě svá konstrukční omezení. U Intelu, protože výkon a vnitřní takt CPU není nijak ovlivněn rychlostí pamětí, je možné osadit a na tu vysokou rychlost nastavit i ty velmi rychlé moduly s takty klidně přes 4GHz, což u AMD dnes možné není. V případě dnes testovaných 3200MHz Kingston HyperX PREDATOR je tak situace následující.
U Intel i AMD platforem lze u obou nastavit XMP profil na udávaných 3200MHz při 16-18-18-38 časování a 1,35V. Jednoduše se to udělá jednoduchým nastavením v BIOSu. A funguje to u všech testovaných platforem. Asi se ptáte, zda mají tyto paměti nějaký další potenciál. Musím říci, že pro OC nadšence nejsou tak zajímavé, protože nedosahují tak vysokých taktů. Na Intel platformě podařilo dostat tyto paměti na stabilních 3733MHz CL17, u AMD platformy bylo maximem 3600MHz CL16. Při použití všech 4 modulů. To je přesto slušné, vzhledem k tomu, že jde o jeden z prvních podobných modelů na trhu.
Zajímavější je, že dokáží na AMD platformě dostat těch 3200MHz při CL14 T1 časování, tedy ideál. Provozujeme je tak na X470 i X399 platformě se všemi 4 moduly najednou a fungují stabilně a spolehlivě.
Dnes je můžete mít i ve verzi s RGB osvětlením. Funguje samozřejmě nezávisle na tom, zda je to AMD nebo Intel platforma. Nicméně v našem případě máme konkrétně model bez světýlek :).
A to nás přivádí k závěru …
|