Strana 10 z 10
Pokud právě vybíráte zajímavý a cenově dostupný procesor ať do kancelářských PC, do domácích PC, herních PC či HTPC, asi máte nyní jasno. Na trhu je několik možností, ale dá se u všech vybrat opravdu jeden ideální model. Z hlediska výkonu je situace následující:
AMD naprosto převálcuje Intel, pokud jde o procesorový výkon v nižší hladině, protože procesory Intel jsou prostě nesmyslně dražší. Králem cenově dostupných CPU je bezkonkurenční AMD RYZEN 5 2600, který za 4350 korun nabídne výkon, za který musíte Intelu zaplatit minimálně dvojnásobek. Navíc RYZEN 5 2600 jde taktovat atd. Pokud hledáte univerzálně výkonný CPU bez integrované grafiky, je RYZEN 5 2600 jasná volba a Intel nemá nic, co by se mu za podobnou cenu, byť jen přiblížilo.
Pokud sháníte něco cenově dostupného a hledáte výkonný procesor s výkonnou integrovanou grafikou, která zvládne i hraní her, pak je jasnou volbou RYZEN 3 2200G. Z hlediska procesorového výkonu má sice Intel podobný procesor, jakým je třeba Core i3-8100, ale CPU výkon je jediná oblast, kde se dají 2200G a 8100 považovat za konkurenci. Ve všem ostatním Intel zaostává. Ve srovnání výkonu integrovaných grafik je integrovaná VEGA až 3x výkonnější a jednoznačně použitelná na low end FullHD hraní, což Intel prostě nabídnout nedokáže. 2200G jde navíc kompletně taktovat, a to i na cenově dostupných deskách. 8100 je kompletně zamčené pro OC a i kdyby nebylo, museli byste koupit mnohem dražší desku pro taktování Intel CPU. No a pak je tady cena. Core i3-8100 stojí 3300 korun, RYZEN 3 2200G je za 2550 korun. Museli byste se hodně praštit do hlavy, abyste z těchto dvou možností nevybrali RYZEN 3.
A co když chcete něco ještě levnějšího? Tedy procesor maximálně do 2000 korun. Zde máte nyní 4 možnosti od AMD a 2 možnosti od Intelu. V případě Intelu je to ultra slabý a špatně vybavený Celeron G4900, který je sice nejlevnější ze všech testovaných (1200 korun), ale je tak zoufale pomalý (absence některých instrukčních sad jej dělá prakticky nepoužitelným), že jej nedoporučím ani nepříteli. Takže Pentium G5400 je nejlevnější relevantní Intel volbou. Jeho CPU výkon je podobný tomu, jaký nabízí Athlon GE modely, ale výkon integrované grafiky je mnohem nižší, takže celkově je ATHLON GE lepší volba.
Navíc AMD je úspornější (35 vs 54W TDP), a dokonce jde dnes i taktovat, kdy po OC na 4GHz je jasně výkonnější než Intel Penitum G a to všude. Nicméně upozornit musím ještě na jeden CPU. Na ceně totiž výrazně klesl AMD RYZEN 3 1200, což je nativní 4jádro. Sice v základu pomalu taktované (3,1 – 3,4GHz) ale je odemčené pro taktování a bavíme se o 4jádrech za 1800 korun, tedy stejnou cenu, co stojí dvoujádrové procesory PentiumG5400 a Athlon 240GE. V řadě náročnějších aplikací tak dokáže být RYZEN 3 1200 o něco výkonnější a pokud bychom ho nataktovali, je jasně nejlepším procesorem v cenové hladině do 2000 korun.
Pokud vám tedy jde o efektivitu a chcete prostě použitelný CPU s integrovanou grafikou, který toho moc nesežere, jsou Athlon GE modely jasnou volbou. Pokud ale budete osazovat nějakou přídavnou grafiku, pak je RYZEN 3 1200 velmi atraktivní volbou. Pokud jde o Athlon GE modely, jsem osobně trochu zklamán, že alespoň ten nejrychlejší 240G za těch 1900 korun nemá ten takt výrazně vyšší (i třeba za cenu vyššího TDP). Takhle totiž zaostává ve výhodností za 200GE i 220GE, kde je cenový rozdíl férový výhledem k taktům.
AMD jednoznačně dominuje v každém ohledu v nižším cenovém segmentu procesorů. Intel nedokáže držet krok ani procesorovým výkonem, ani výkon integrovaných grafik natož poměrem cena/výkon, kdy rozdíl je v některých případech až zarážející. Zarážející proto, že se pořád najdou tací, kteří Intel procesor za této situace koupí, což prostě nelze pochopit. Zejména když se bavíme o segmentu, kde poměr cena/výkon, efektivita a každé jedno % výkonu jsou absolutně klíčové.
Nicméně pokud se skutečně zajímáte, co kupujete a chcete vědět, jak na tom jednotlivé modely jsou, pak jste tu správně. V tuto chvíli tedy v souboji o co nejlevnější ale alespoň trochu zajímavý CPU na trhu, doporučujeme rozhodně ATHLON 200GE nebo 220GE. Oba dva toho nabízejí nejvíce za ty dostupné peníze, co stojí. Dobrý procesorový i grafický výkon a Intel tomu nedokáže dnes konkurovat (CPU výkonem ano, iGPU ne) a jdou nově i taktovat, což tedy může být pro někoho zajímavé. Pokud chcete více výkonu, a to i na nějaké to hraní, tak RYZEN 3 2200G je jasná volba, pokud jde o procesor s Integrovanou grafikou. Jestli budete osazovat nějakou grafickou kartu, pak je i levnější RYZEN 3 1200 zajímavý, pokud vám jde opravdu o každou korunu. Nicméně jestli jste ochotni si připlatit, plánujete osadit slušnou herní grafiku, plánujete nějakou náročnější práci, pak je 6jádrový/12vláknový AMD RYZEN 5 2600 jasná volba v segmentu levných procesorů a za fantastických 4350 korun je jednou z nejlepších procesorových nabídek všech dob. Opravdu revoluční procesor, který nabízí ještě nedávno skutečně high endový procesorový výkon, dnes prakticky každému.
Hlavně AMD má tedy dnes slušnou nabídku pro každého. Cenově dostupné a extrémně efektivní řešení s grafikou v podobě Athlon 200GE a 220GE, nebo skvělý Ryzen 3 2200G, když chcete pořádnou integrovanou grafiku. A pokud je procesorový výkon pro vás prioritou, tak RYZEN 5 2600. Bohužel konkurenční Intel v současnosti nenabízí jediný procesor, který by byl nějak podobně zajímavý. Ve všech objektivních ohledech je horší volbou, v některých případech je až šokující rozdíl. Přesto ty procesory jsou stále za ty ceny nabízeny a stále se najdou tací, kteří je koupí. Za těchto podmínek se tak nelze divit, že Intel se o větší konkurenceschopnost svých procesorů ani nesnaží. Uvidíme, jak se situace dále změní, ale nečekal bych letos většinu roku nějaké překotné změny v nižších segmentech. Možná až v závěru roku s příchodem nové generace levnějších 7nm RYZEN a 12nm RYZEN APU, která vystřídá právě tu stávající 12nm RYZEN 2000 a 14nm RYZEN G a Athlon GE. Nicméně vzhledem k tomu, co nám za podobné ceny bylo nabízeno ještě poměrně nedávno, jsme ze současných možností opravdu nadšení.
"AMD Athlon 200GE, 220GE, RYZEN 3 1200, RYZEN 3 2200G, RYZEN 5 2600"
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerů:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|