Strana 3 z 4
Nebudu lhát, otestovat tyhle ventilátory není tak jednoduché. Hlavně proto, že jsou extrémně tiché, kdy v běžné místnosti v běžném PC budou prakticky nejtišším ventilátorem za všech okolností.
Otestovali jsme je tedy nejpraktičtějším možným způsobem za podmínek, jak je uživatelé budou používat. Prostě tak jak jsou.
Samozřejmě nechybí srovnání s předchozím rozšířeným modelem NF-F12. A jak si novinka NF-A12x25 tedy vede?
- Výkon na klasickém chladiči NOCTUA NH-U12S (1x 120mm)
Nejdříve tu máme srovnání s dalšími 120mm ventilátory a verzemi, které máme k dispozici. Použijeme naši testovací platformu s AMD RYZEN 7 2700X procesorem, a to v kombinaci s chladičem NOCTUA NH-U12S, která má v základu 1x 120mm ventilátor, a tak je ideální na tohle srovnání.
Otestovali jsme tedy všechny tři verze nového A12 chladiče, stejně tak starší F12 model a jeden z novější P12 REDUX ventilátorů (PWM verzi s 1300ot). Právě otáčky, na kterých se redukují ventilátory, hrají hlavní roli ve výkonu chlazení (tedy průtoku vzduchu). Záměrně jsme si s tím ručně nehráli, ani nic nenastavovali, vše jede tak, jak je to nastaveno v základu s automatikou.
Jak vidíte, tak rozdíly jsou. Nejvíce procesor topí v extrémní AVX zátěži, jako je třeba v BLENDER aplikaci. Při běžném hraní her je procesor mnohem méně zatěžovaný a teploty tomu odpovídají. Nové A12x25 modely jsou výkonově nejlepší, a to jak FLX verze (2000ot) tak řízená PWM verze, která může mít také až 2000ot, ale automatika to řídí na méně, když to není třeba. Z hlediska výkonu je na tom „nejhůře“ verze ULN, která má ovšem právě kvůli co nejnižší hlučnosti maximální otáčky omezené jen na 1200 ot/min, což je tedy podstatně méně než FLX a PWM edice a výkon tak tomu musí odpovídat. Starší konstrukce v podobě modelu F12 PWM s podobnými parametry je na tom výkonově přeci jen o kousek hůře a podobně si vede i nový P12 REDUX s PWM omezený ale na 1300ot (v nabídce jsou ale i další modely včetně až 2000 otáčkového).
- Výkon na AiO chlazení NZXT KRAKEN X72 (3x 120mm)
Nové ventilátory A12x25 jsou ale dobře použitelné i na výměníky vodního chlazení. Pro srovnání jsme tedy použili 360mm verzi NZXT KRAKEN X72.
Otestovali jsme mezi sebou osazení trojicí nových A12x25 PWM„STERROX“ a starší 3x NF-F12 PWM. Novější edice při automatickém nastavení a řízení mají překvapivě měřitelně o něco lepší výkon, i když rozdíl není zásadní.
Otázkou je, jak si ventilátory vedou z hlediska hlučnosti. Protože obvykle platí, že výkonnější ventilátor s vyššími otáčky je také hlučnější.
NOCTUA si dala hodně práce s tím, aby zvýšila výkon, ale také udržela nebo snížila hlučnost ventilátorů. STERROX modely tak mají řadu úprav a výsledek je i v praxi prokazatelný. Ano, na běžných otáčkách ve středních hodnotách není rozdíl zase tak propastný. STERROX opravdu vynikne až na vysokých otáčkách, kdy i pokud má 2000ot/min s tomu odpovídajícím velkým výkonem, zůstává extrémně tichý a nemá prakticky konkurenci.
V běžných režimech není ale rozdíl zase tak znatelný v praxi, ale měřitelný je. A to jak na klasickém chladiči NH-U12S,
tak na AiO chlazení NZXT Kraken X72.
Nové STERROX A12x25 ventilátory jsou opravdu velmi tiché, samozřejmě nejlépe je na tom verze ULN (nebo i ULN redukcí osazené vyšší verze) se sníženými otáčkami. Pro milovníky extrémního ticha jsou prakticky dokonalé. Pro nás ostatní, kteří máme rádi tiché PC, ale zase neřešíme jemné ševelení, jsou klasické PWM verze ideální hlavně díky současně i skvělému výkonu, který poskytují.
Takže k závěrům …
|