Strana 4 z 5
Stejně jako všechno ostatní, i montáž má NOCTUA řádně propracovanou a promyšlenou. Na vás je jen rozhodnout se, jakým směrem chcete mít chladič orientován.
Bohužel v našem případě byla nakonec možnost jen jedna. Kvůli nedostatku místa, kdy mezi pasivem ventilátoru a grafickou kartu se prostě ten 120mm ventilátor nevešel tak, aby vzduch směřoval od grafiky vzhůru do zdroje (v našem případě), museli jsme chladič nechat otočený ve směru na zadní stěnu.
Samotné upevnění chladiče je celkem hračka a nemusíte ani vymontovávat desku ze skříně. Patice LGA 2011 a její zamykací mechanismus rovnou počítá s upevněním velkých chladičů, takže tam jen našroubujete patřičné nástavce a připevníte chladič.
Vidíte, že i na paměti zbylo místa celkem dost, i když klasicky budou jako vždy dělat problémy ty s obřími hřebeny, které ale nejsou moc důležité. Jen na to prostě pamatujte. V tomto mají výhodu vodní chladiče Intel/Corsair, kdy jen připevníte vodní blok s pumpou, který vůbec do prostoru nad paměťmi nezasahuje.
Dnes už nebudeme srovnávat otáčky ventilátorů u jednotlivých modelů, i když to bylo zajímavé z hlediska srovnání, z hlediska samotného používání chladiče to nemá moc smysl, protože stejně to drtivá většina z vás používá ve stavu: "připojím ventilátor do desky a víc se o to nestarám". Na druhou stranu můžete ovlivnit otáčky a hlučnost tím, že snad všichni výrobci nabízejí několik režimů řízení otáček u svých chladičů. NOCTUA to řeší redukcí ventilátorů LNA, která napevno sníží otáčky a tím i výkon ale i hlučnost. Otestovali jsme to tedy jak s redukcí, tak bez. Třeba i Corsair u svého vodního chlazení H100 má tři režimy řízení otáček (tichý, vybalancovaný a výkonný).
Nejdříve jsme změřili výkon procesu v základu, tedy na 3,6GHz (v reálu díky Turbo režimu jede vlastně 3,8GHz) v plném zatížení i bez. Core i7-3820 není žádné ořezávátko, i když je vlastně fyzicky půlka procesoru (další 4 jádra/8vláken) neaktivní, pořád je tu obří L3, čtyřkanálový řadič pamětí a PCIexpress 3.0 řadič a tedy hodně hodně tranzistorů. Procesor má navíc tu vysokou frekvenci 3,6(3,8GHz).
Vyzkoušeli jsme i, na co stačí chlazení, když tomu pořádně naložíte, tedy přetaktujete procesor na nějakých 4,75GHz.
I na to ještě tento veliký vzduchový chladič stačí a vidíte, že i vodní chlazení má, co dělat, přesto zde už se projeví jeho výhody, ale uniká jen velký Corsair H100 s velikým výměníkem s dvojicí 120mm ventilátorů.
|