Strana 5 z 5
Pokud vás zajímá, jak si vede chladič osazený místo NF-P12 120mm ventilátoru novým NF-F12, tak ten dokáže díky vyššímu výkon srazit ještě o desetiny stupně až celé jednotky stupně teploty níže, ale nic až tak zásadního. Na druhou stranu, být ve stejné konstrukci i ta 140mm NF-P14, už by to mohlo být zajímavější.
Nová NF-F12 se ukazuje opravdu ve skvělém světle a nepochybuji, že se dočkáme i 14mm verze. Díky svým vlastnostem je rozhodně lepší než předchůdce P12 a velmi vhodná pro osazení jak samostatně do skříně, tak právě na pasivy velkých chladičů. A klidně i na vodní výměníky, jejichž žebrování dokáže díky lepší konstrukci mnohem lépe profouknout než starší P12.
- Hodnocení NH-D14 vs vodní svět
Ve srovnání s vodním chlazením Intel RTS2011LC, což je vlastně přeznačený Astek a v podstatě to samé, co Antec Kuhler 620 (vodní kit od AMD, jež jsme nedávno testovali), si vede NOCTA NH-D14 SE2011 opravdu dobře. S malým výměníkem si vodní chladič od Intelu nevede nijak zvlášť dobře, výkon je o trošičku horší než nabízí NOCTUA, i když tedy stojí zhruba stejně. Rozdíl ale bude hlavně ve výdrži, kdy NOCTUA nabízí 6 let záruky (a ani po ní není důvod, proč by chladič neměl fungovat dále), zatímco vodní kit má 3 roky záruky a to vodní čerpadélko určitě těch 6 let, jako NOCTUA, nevydrží.
Ve srovnání s výrazně dražším Corsair H100 a jeho mohutným výměníkem už je to trochu něco jiného. Corsair H100 je nepochybně výkonnější a s rostoucí frekvencí jeho náskok, ale i nutnost, roste. Řeknu to na rovinu, nad 4,8GHz bych se vzduchovým chlazením a to ani NOCTUA NH-D14 SE2011 nešel (ne dlouhodobě). Corsair H100 je jediný chladič, který to na těch 5GHz dokáže bez problémů uchladit. Nevýhodou jsou ale opět jen 2 roky záruky s tím, že opět bude kamenem úrazu životnost čerpadla, takže ke spolehlivosti a životnosti vzduchovému řešení NH-D14 se to opravdu nepřiblíží.
I ve srovnání hlučnosti těchto tří řešení je NOCTUA jasný vítěz, za což právě vděčí svým vlastním ventilátorům, se kterými se ty dodávané k vodním chladičům Intel/Corsair nemohou vůbec srovnávat - ne že bychom se chtěli někoho dotknout, ale ve srovnání s těmi ventilátory Noctua vypadají ty na výměnících Intel/Corsair, jako vytažené odněkud ze skládky. Na druhou stranu, když dáte ty Noctua ventilátory na ty vodní výměníky, bude to také o něčem jiném (hlučností i cenově). Je to tedy na vás. Pokud preferujete výkon a chcete hodně taktovat, pak je Corsair H100 určitě jasná volba. Na samostatnou recenzi tohoto řešení se brzy podíváme, již jej máme otestované. Jestli ale chcete dlouhodobě spolehlivé chlazení s nízkou hlučností a stále velmi solidním výkonem i pro přetaktovaní (do 4,8GHz), pak můžeme NOCTUA NH-D14 SE2011 jen doporučit.
"NH-D14 SE2011 - stále ve všech směrech naprosto excelentní vzduchový chladič"
"Oceňujeme i nový ventilátor NF-F12 za bezkonkurenční kvalitu a technologický pokrok na poli ventilátorů"
Za zapůjčení děkujeme společnosti NOCTUA
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|