Strana 3 z 5
Podívejme se na samotný chladič. Jeho kvalitní dílenské zpracování pravděpodobně nikoho, kdo zná produkty NOCTUA nepřekvapí. Všechny prvky, které Noctua u NH-L12 použila, jsou již známé ze starších modelů.
Ať už se bavíme o perfektně zpracované základně, heatpipe a pasivu včetně výřezů pro dokonale sedící ventilátory, nebo o takových drobnostech, jako anti-vibrační podložky pod ventilátory. Samozřejmostí je i perfektní systém upínání ventilátorů, nemluvě o tom, že použité větráky jsou to úplně nejlepší, co vůbec můžete v tomto ohledu na trhu pořídit.
Takže trochu faktů. Materiálově je NH-L12 klasika. Kombinace měděné základny a měděných heatpipe, obojí však precizně poniklované, je funkčním a prověřeným celkem. Na heatpipe jsou precizně nasazeny hliníkové pláty s tloušťkou 0,5mm a rozestupem 1,3mm. Pevnost zajišťují další hliníkové vzpěry.
Rozměry chladiče jsou 150 x 128 x 66 (93mm), kdy 93mm v závorce je včetně osazeného 120mm ventilátoru. 92mm větrák se na vnějších rozměrech nijak neprojevuje. Hmotnost s oběma ventilátory je 680g, bez nich pak 415g.
V čem se proti jiným low profilovým chladičům Noctua liší, je právě možnost osadit 120mm, se kterou je rovnou počítáno, a která je rovnou v balení. Tím je tento chladič použitelný nejen jako low profilový, ale i jako poměrně výkonný chladič.
V LP verzi je osazený pouze spodní 92mm ventilátor a to samozřejmě jak jinak, než model NOCUTA, konkrétně NF-B9 s otáčkami maximálně 1600RPM a hlučností 17,6 dB. Samozřejmě je možnost osadit chladič redukcí, která otáčky sníží a tím redukuje i hlučnost. Podobné je tu i přídavného 120mm ventilátoru.Tím je model NF-F12, který jsme již recenzovali dříve. Asi se nelze přít, že v obou případech se jedná v podstatě to nejlepší, co je na trhu v podobě 92mm a 120mm ventilátoru vůbec k mání.
A jak to jako celek funguje?
|