Strana 4 z 5
- TEST na RYZEN 5 a RYZEN 7 – výkon a hluk
Vzhledem k tomu, že máme naměřeno výsledky z minula, můžeme novinky přidat. Máme změřen i BOX chladiče Wraith, které AMD k procesorům bez X v názvu automaticky přidává. Zejména pro malý L9a to bude trochu oříšek.
A protože máme změřen RYZEN 5 1600 i RYZEN 7 1800X, otestujeme si dnes chladiče na obou těchto procesorech. Samozřejmě RYZEN 7 1800X ještě přetaktujeme, abychom se podívali na maximální potenciál obou chladičů.
V testech máme i kompaktní edici L9x65 SE AM4, která je v podstatě tak 2,5x mohutnější L9a verze. A také BOX Wraith SPIRE chladič, který je u RYZEN 5 1600 procesoru v základu přibalen. Z hlediska výkonu si L9a verze vede jen o málo lépe než BOX chladič, nicméně ten má 85mm na výšku proti jen 37mm, což je nutné brát v potaz!
Větší L12S nemá samozřejmě s výkonem žádnou velkou potíž a u ní záleží hlavně na přívodu vzduchu do skříně, kdy ventilátor chladí i okolí procesoru, pokud je umístěný nahoře, což má kladný vliv na teploty procesoru i jeho okolí. Nicméně pointa tohoto chladiče je možnost osadit jej zespodu, tak aby nepřekážel nahoře. Pak je výkon o malinko horší, protože ventilátor logicky bere ohřátý vzduch z okolí procesoru a fouká jej nahoru, takže celkově je to o něco horší, ale pořád se skvělým výkonem a nízkou hlučností.
Pokud jde o hlučnost chladičů v případě RYZEN 5 1600 procesoru, tak ten na ně neklade nějak velké nároky, a tak všechny chladiče v testu jsou tiché! V praxi v základním nastavení na automatiku nejsou prostě slyšet, a to ani L9A natož L12S. Problém je, že AMD Wrait BOX chladiče nejsou o nic moc hlučnější. RYZEN 5 1600 je v základu zkrátka příliš úsporný a efektivní procesor, abychom u chladičů naměřili nějaké větší rozdíly, v L12S a spol. nejsou v podstatě vůbec reálně slyšet.
Takže přitvrdíme. Nejvýkonnější procesorem v mainstreamu a zároveň nejvýkonnějším aktuálním RYZEN procesorem pro AM4 je 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 1800X. V základu má 95W, což je maximum pro L9A Noctua, i když ta doporučuje tento chladič kvůli výkonu jen pro Ryzen 5 1600 maximálně. BOX chladič k R7 1800X už nedostanete, ale existuje pro něj extra prodávaný Wraith MAX (stojí asi 1100 korun, tedy podobně jako testované NOCTUA). Všechny v testu máme:
RYZEN 7 jsou velmi efektivní procesory, na rozdíl od konkurence jsou pájené, což je výrazně efektivnější řešení v přenosu tepla. Teploty kolem 70°C u nejslabších chladičů můžeme označit za stále dobré a bezproblémové. Problém není ani s hlučností, ta je stále na přijatelně tiché úrovni.
Když procesor přetaktujeme, samozřejmě už nároky na chlazení zvedneme. Noctua malý L9a pro více jak 95W TDP nedoporučuje a v tomto případě už jsme s přetaktovaným RYZEN 7 1800X nad touto hodnotou. Teploty tak znatelně překračují 80°C a asi bych to tak neprovozoval dlouhodobě, stejně jako s běžným Wrait SPIRE.
U12S je na tom samozřejmě lépe a bez potíží přetaktovaný procesor zvládá. A hlavně stále tiše. NOCTUA má své modely naladěné tak, aby byly tiché i když můžou být o několik stupňů teplejší než modely konkurence.
Samozřejmě hlavní výhoda NOCTUA modelů je, že s touto efektivitou a extrémně nízkou hlučností dokáží pracovat mnoho let. Za tuto kvalitu se platí a touto kvalitou si NOCTUA vydobyla svou pozici. A dnes testované dva nízko-profilové modely tuto kvalitu nabízejí.
|