Strana 5 z 6
- Výkon aneb NOCTUA NH-L9 vs 77W a 100W TDP
Jak už jsme řekli v úvodu, NOCTUA doporučuje u obou verzí těchto chladičů je osazovat jen na procesory s TDP 65W a méně. Nejsou tedy podle ní vhodné na nejsilnější modely procesorů s integrovanými grafikami, které mají více. Nás ale přirozeně zajímalo, jak moc nejsou vhodné. Takže jsme v našem případě oba chladiče otestovali právě s těmi nejsilnějšími CPU s TDP 77W u Intelu a 100W u AMD. Jen připomínám, že TDP procesorů těchto firem nemůžete mezi sebou porovnávat, oba výrobci si je totiž stanovují podle svého.
U Intelu jsme tedy nasadili Intel Core i7-3770K s oficiálně 77W TDP. U AMD verze jsme použili údajně 100W procesor A10-5800K. Důrazně ovšem upozorňuji, že to děláme na vlastní nebezpečí a to samé se týká i vašich případných domácích pokusů. Pamatujte, že nekvalitní a nedostatečné chlazení může v extrémním případě vést až ke zničení komponent včetně pyrotechnických efektů!
V našem případě testujeme ale s deskami osazenými v kvalitně větrané skříni. Gigabyte AURORA 3D 570 je Big Tower s velmi dobrým chlazením. Takže bude výkonu chladičů určitě pomáhat.
- Intel verze NH-L9i v testu:
Intel verze si vedla velmi dobře. Schválně jsme v zátěži naplno zatížili i CPU i grafickou část. Ačkoliv teploty nejsou nijak úžasné, chladič bez problémů zvládat Core i7-37770K uchladit! Nedoporučujeme ale rozhodně nějaké jeho další taktování a používat tuto kombinaci v hůře větrané skříni.
Co je třeba zdůraznit, že proti BOX chladiči je NOCTUA i s těmi o něco lepšími teplotami podstatně tišší! Vlastně není slyšet vůbec a ventilátor jede kolem 1800ot/min, takže má ještě i rezervu. BOX chladič Intelu sice je o něco tišší než BOX chladič AMD, ale má nastaveny nižší otáčky a podle toho to vypadá s teplotami. Slyšet navíc je v zátěži jasně na rozdíl od L9i.
- AMD verze NH-L9a v testu:
AMD verze měla dokonce stanoveno 100W TDP pro procesor A10-5800K. Takže pořádná nálož, i když víme že TDP ani zdaleka nevyjadřuje spotřebu procesoru ani to, že bude tolik topit.
Jak vidíte, ani v našem případě neměla problém takový procesor uchladit, i když NOCTUA pro 100W čip tento chladič nedoporučuje, nevidíme v jeho použití žádný velký problém. Proti BOX chladič sice nenabízí o moc nižší teploty, ale pořád jsou o dost nižší než hraniční teplota a hlavně je o dost tišší než BOX! Zatímco Boxík řve v podstatě pořád, taky jede na 3200ot/minutu, L9a je krásně tichá i v zátěži.
Podívejme se na hodnocení a závěry ...
|