Strana 3 z 4
Začněme instalací. Noctua NH-U14S TR4-SP3 má snad nejjednodušší instalaci, kterou lez vymyslet. Nepotřebujete žádné extra upínky, vzhledem k masivnímu mechanismu kolem patice TR4/SP3 který je součástí každé serverové i desktopové X399 desky, a který má v sobě již připravené 4 díry pro standardní upínku pro AiO, kterou AMD dodává přímo s procesory, NOCTUA tyto otvory využívá také.
Součástí ventilátory už jsou tedy 4 šroubky, které tam přesně zapadnou, jen je dotáhnete a máte nainstalováno. Chladič lze namontovat samozřejmě pouze jedním směrem, vzhledem k šířce pasivu a ventilátoru může být na některých deskách extrémně těsno při osazení grafické karty do prvního PCIe slotu, což je i náš případ.
Technicky vzato lze chladič doplnit ještě druhým ventilátorem pro zvýšení výkonu, ale budeme testovat jen s jedním, jak jej dodává NOCTUA do obchodů.
Samozřejmě jsme otestovali výkon v praxi, a to s chladiči na automatické nastavení otáček, kdy výrobci většinou otáčky nastavují/regulují tak, aby chladič byl co nejtišší, nikoliv nutně co nejvýkonnější. RYZEN ThreadRipper 1950X procesor jsme nejdříve otestovali v základním nastavení bez přetaktování, a to v 100% zátěži CPU, která však v běžné praxi zdaleka nenastává. Takže většinou budou teploty i o několik °C nižší v běžné zátěži:
Některé to možná překvapí, ale NOCTUA poráží poměrně výkonné AiO, to má však nevýhodu právě v tom, že spodní plocha bloku zdaleka nepokrývá celou plochu heatspreaderu procesoru, což samozřejmě má negativní vliv na přenos tepla a teploty uvnitř pouzdra.
Z hlediska hlučnosti, abychom vůbec něco naměřili, tak měříme skříň se sundanou bočnici, což v naší testovací Fractal Deign R6 znamená bez skleněné bočnice, která by normálně výrazně eliminovala hluk. Takhle nějaký hluk naměříme, ale oba chladiče jsou opravdu velmi tiché. V podstatě více je slyšet ventilátor na zdroji. Pokud bychom zavřeli bednu, tak rozdíl mezi zapnutým a vypnutým PC nepoznáme (hluk dělá případně v herní zátěži jen grafika).
- Výkon při přetaktování procesoru
RYZEN ThreadRipper 1950X jsou doslova dva RYZEN 7 čipy v jednom procesoru. Samozřejmě zejména v zátěži je to spousta Wattů TDP, které se musí odvést. Nicméně přesto je AMD mnohem chladnější a obecně snadnější uchladit, než konkurenční mnohem žravější Core i9 procesory od Intelu.
Teploty samozřejmě znatelně stoupnou, ale se 16jádry/32vlákny na 4GHz, co byste také čekali. Každopádně oba chladiče se řídi automaticky s otáčkami a snaží se být tiché. Teploty ještě zdaleka nejsou hraniční.
Hlučnost je samozřejmě vyšší než u netaktovaného čipu, když zavřete skříň stále to nebude nijak hlučné, ale s otevřenou skříní už jsou ventilátory slyšitelné. Do nějakého obtěžujícího hluku to má však pořád daleko a ventilátory zdaleka nejedou naplno. Tedy pokud byste chtěli, dokáží chladiče podat s manuálním nastavením na vyšší otáčky i lepší výkon.
Takže k hodnocení …
|